CZestování: Praha jak ji známe a neznáme

Zlatá Praha, Matka měst, Srdce Evropy. Praha je městem, kde se mísí kultury a sjíždějí národnosti celého světa. Praha znovu a znovu okouzluje každou další generaci. Češi jsou na své město hrdí a cizinci jej milují. A ikdyž Prahu znáte, s každou návštěvou objevíte nová uchvacující místa, stačí vědět, kam se dívat. A co vy? Víte, jak si v Praze užít památky a odnést si nový zážitek? Jak si užít klid a kousek přírody uprostřed Prahy? Kam za noční romantikou?

Chrám Matky Boží před Týnem na Staroměstském náměstí

Praha je plná atraktivních míst a památek. Taková místa k Praze neodmyslitelně patří, stejně jako k takovým místům neodmyslitelně patří davy lidí. Co se dá dělat, pokud se chcete projít po historickém centru Prahy, turistům se nevyhnete, s tím je potřeba počítat. Ale nemusíte jít s davem.
Turisté zamíří na památky tou nejznámější trasou, která k nim vede. A co to znamená? Že většina zvolí stejnou cestu. Na „Staromák“ půjdou z „Václaváku“, na hrad půjdou z Karlova mostu a z hradu přes Staré hradní schodiště. Navíc se řídí nepsaným pravidlem: „Když tudy jde tolik lidí, určitě jdu správně!“

Vyhněte se davům

Přes den se toulejte uličkami. Praha je plná lidí a v tlačenici se budete soustředit na to, abyste někoho nepošlapali. Zaručeně si nestihnete všimnout, kolem čeho procházíte. Proto se projděte k památkám bočními uličkami. Ty vás dovedou kam potřebujete a užijete si klidnější atmosféru.

Za odpočinkem do pražské přírody

Pohled z Letenských sadů na pražské mosty

Toulky rušnou Prahou můžou být vyčerpávající. Abyste si odpočinuli, nemusíte utíkat z Prahy, užijte si klid Letné. Letenské sady nabízí kus přírody hned nad rušným centrem. Nádherný rozlehlý park je přístupný ze všech stran a pro milovníky techniky je v jeho blízkosti i Národní technické muzeum. K odpočinku vám poslouží lavičky rozmístěné po parku. Na otevřeném vršku Letenských sadů vás zaujme pohyblivý metronom. Po odstranění Stalinova pomníku sem byl dovezen jako dočasná náhrada a už tu zůstal.

Zážitkem pro vás bude nádherný výhled na historické centrum Prahy, Vltavu a z vyhlídky uvidíte také na pražské mosty. Pod metronomem se během jara a léta osvěžíte v baru Stalin. V parku se projděte, je krásný a fotogenický. Fotky a pohled na Prahu jsou nádherné při západu slunce.

Zpátky do centra

Z Letné se můžete pohodlně vrátit zpět do centra. Cesta vám zabere jen několik desítek minut. Od metronomu vede nejkratší cesta dolů po schodech, přes Čechův most směrem ke Staroměstskému náměstí. Projdete po nábřeží a uvidíte legendární hotel InterContinental. Za ním se rozprostírá náměstí Miloše Formana, které ještě donedávna zdobila kontroverzní socha tmavě modrého opičáka se zlatými varlaty – součást mezinárodního festivalu Sculpture Line.

Kde končí náměstí Miloše Formana, tam „Pařížská“ začíná. Pařížská ulice vás okouzlí luxusním zbožím a designovými výlohami, které se dají při svojí originalitě považovat za moderní umění. Čím je však výjimečná, když pomineme luxusní značky?
Pařížská ulice protíná Josefov – bývalé židovské ghetto. Jeho dochovanou součástí je Starý židovský hřbitov, radnice, šest synagog nebo Židovské muzeum spravující jednu z nejrozsáhlejších sbírek judaik na světě.

Další synagogou je Maiselova synagoga

Staronová synagoga je jako nejstarší pražská synagoga pilířem židovské obce a je stále využívána k náboženským obřadům. Nachází se hned v Pařížské ulici. Za návštěvu stojí i Pinkasova synagoga. Její součástí je Památník holocaustu věnovaný jeho obětem. Josefov vám nastíní život židovské obce, odnesete si tak silný zážitek. Synagogy jsou návštěvníkům přístupné, kromě Španělské synagogy, která od poloviny roku 2019 do konce roku 2020 prochází rekonstrukcí.

Kostel sv. Mikuláše na Malé Straně

Večeře s výhledem na Prahu

Restauraci CODA najdete na střešní terase hudebního hotelu ARIA v blízkosti Malostranského náměstí. Hudební prvky zdobí celý interiér hotelu. Restaurace má otevřenou terasu, vy se tak můžete posadit a užít si výhled na blízký Kostel sv. Mikuláše, Pražský hrad a Staré město. Vybírat budete z moderně pojatých pokrmů šéfkuchaře David Šaška, jehož kuchyně se vyznačuje používáním lokálních surovin od místních farmářů. CODA je neotřelým zážitkem, který propojí vaše chuťové i zrakové smysly.

Karlův most

Karlův most jen pro vás

Přes den není na Karlově mostě díky davu lidí k hnutí. Lidé chodí v houfu oběma směry.  Procházku po Karlově mostě si nechejte na brzké ráno. Ranní Praha je nejklidnější z celého dne, využijte toho.

Co s načatým večerem?

Večer se projděte kolem Vltavy, Smetanovo nábřeží je hned u Karlova mostu, uvidíte nasvícený Karlův most a Pražský hrad. Noční Praha vykouzlí romantickou atmosféru, pohled na nasvícený hrad je opravdu kouzelným zážitkem.

Sejdeme se pod koněm?

Je na místě zmínit kontroverzní sochu v pasáži Lucerny, která u lidí vyvolává rozporuplné pocity. Někoho zarazí, jiného pobaví. Jde o „Zavěšenou sochu obráceného koně Sv. Václava“ z dílny českého umělce Davida Černého. Socha vyobrazuje mrtvého koně s vyplazeným jazykem, nohama zavěšenýma u stropu a se sv. Václavem sedícím mu na břiše.
Co ve vás socha vyvolá a jak na vás zapůsobí, nechám na vás.

Praha je nádherné město. Po právu láká tisíce turistů z celého světa a není divu, že láká i nás, Čechy. Nabízí kulturu, zábavu, historii, luxus. A i přesto, že je Praha rušné město, nemusí být její návštěva hektická. Naplánujte si pečlivě kam chcete jít a zvolte správný čas. Užijte si Prahu v klidu.

Autor: Lucie Vychodilová

Foto: idnes.cz, flickr.com, mapy.cz, pribehy.czechtourism.com, krasnapani.cz

Příspěvek vytvořen 665

Související Příspěvky

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.

Zpět na začátek
Dobrý Zprávy