Nový Prostor pomáhá již 20 let

Nový Prostor je čtrnáctideník, jehož koupí můžete finančně pomoci lidem, kteří se nacházejí v sociální tísni nebo jsou bez domova. Právě tento rok slaví Nový Prostor dvacáté výročí svého vzniku a dobročinnosti.

Nejnovější číslo Nového Prostoru věnované homeless plesu

Samotnými prodejci časopisu jsou lidé, kteří potřebují pomoct, a Nový Prostor jim dává šanci řešit svou tíživou situaci vlastními silami. Cena časopisu je 50 Kč a polovina částky zůstává samotným prodejcům. Díky tomuto systému máte jedinečnou možnost vidět, komu konkrétně pomáháte.

Časopis byl založen v roce 1998 a do prodeje přišel o rok později, nejprve pod původním názvem Patron. Nový Prostor se nechal inspirovat podobnými zahraničními projekty, které jsou sdružovány INSP – mezinárodní organizací International Network of Street Papers. „Street Papers“ („pouliční noviny“) mají svou historii již v 19. století, kdy první titul začala vydávat londýnská pobočka Armády spásy. Dnes patří mezi nejznámější pouliční noviny The Big Issues z Velké Británie. Nejvíce se těchto titulů vydává v Německu (tisk je zde vyšší než ve zbytku Evropy dohromady).

Nový Prostor se může dokonce pochlubit dvěma vítězstvími na INSP Awards 2019. Z německého Hannoveru, kde soutěžily všechny pouliční noviny světa, si odvezly ceny za nejlepší speciální edici a za nejlepší projekt. Nový Prostor rozjel projekt tzv. Bonus klub, kde lidé mohou finančně přispívat a díky nim je možno prodejcům uskutečnit jejich osobní přání. Do speciální edice poté zařadili pro čtenáře křížovky, v jejichž tajenkách se luštitelé dozví příběh samotných prodejců.

Jeden z prodejců, který prodává Nový Prostor v Praze

Ke svému dvacátému výročí pořádá Nový Prostor 13. prosince homeless ples na Žofíně, který alespoň na jeden večer udělá z osamělých prodejců hlavní hvězdy večera. Ples je oslavou dobročinnosti a upřímnosti osobních vztahů, které se zrodily mezi čtenáři a prodejci.

Nový Prostor není vymyšlený tak, že by vám měl nahradit příjem. Je to pomoc, aby byl život trochu důstojnější,“ sdělil šéfredaktor časopisu Jiří Štěpánek v rozhovoru pro Televizi Seznam.

Paní Věra je jedním z prodejců Nového Prostoru v Olomouci. Dříve pracovala jako uklízečka, poté se dostala do nelehké situace a dnes jí Nový Prostor pomáhá si přivydělat. Časopis prodává už několik let a sama říká: „Ano, měla jsem problém, ale vždycky je nějaký problém, člověk si to tak nesmí brát.“

Nový Prostor vydal knihu, ve které popisuje svou historii

Paní Věru jsem si k tomuto rozhovoru vyhlédla již dříve. Chodila jsem kolem ní do školy a někdy si od ní Nový Prostor koupila. Přišla mi sympatická, možná tomu přispíval její malý vzrůst. Když jsem se s ní dala do řeči, zjistila jsem, že je to velice upovídaná paní.

Kolik kusů Nového Prostoru denně prodáte?

Většinou kolem těch patnácti kusů, tak do dvaceti. Dneska jsem si jich donesla čtrnáct a zatím mám prodaných devět kusů. Já už mám stálé zákazníky, kteří mě znají a pravidelně si ode mě Nový Prostor kupují, dokonce se za mnou chodí i ptát, kdy bude další číslo.

Jaká je vaše pracovní doba?

Musím tady být od osmi ráno do dvou odpoledne. Někdy chodím už o půl sedmé ráno, protože to lidé chodí do práce.

Kdybyste měla určit, jaká věková kategorie Nový Prostor nejvíce kupuje, která by to byla?

Většinou kupují starší lidé, protože mě znají. I studenti kupují, zrovna včera si ode mě kupovala taková šikovná mladá slečna. Já vám to řeknu takhle: kupují mladí, trochu starší a ještě starší.

Setkala jste se někdy s tím, že by na vás byli lidé nepříjemní?

To ne. Možná jednou, ale ten chlap byl opilý. Vykládal nějaké hlouposti. To byl tak jediný případ, na který si vzpomínám. Jinak jsou lidé milí. Ale práce je to namáhavá.

V čem přesně je namáhavá?

Člověk musí být velice trpělivý, lidé vás často odmítnou.

Blíží se Vánoce, co byste si přála?

Mít trochu více peněz. A pak je důležité, abyste měli co sníst a co na sebe. A taky být v teple.

Autor: Šárka Mazurková

Zdroj: novyprostor.cz, facebook.com/novyprosotr.cz/, televizeseznam.cz, časopis Nový prostor č. 547

Foto: a2larm.cz, novyprostor.cz, facebook.com/novyprostor.cz/

Příspěvek vytvořen 46

Související Příspěvky

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.

Zpět na začátek
Dobrý Zprávy