Splňte někomu vánoční přání díky projektu Vánoce pro všechny

Vánoce jsou pro většinu z nás příležitostí sejít se svými blízkými a udělat jim radost nějakou pozorností. Nesmíme však zapomínat, že někteří z nás zůstávají na svátky sami anebo si nemůžou dovolit to, co by potřebovali. Proto si již čtvrtým rokem můžete na stránkách Vánoce pro všechny vybrat někoho takového a splnit mu vánoční přání.

Předávání VNOL

Vánoce pro všechny jsou dobrovolný projekt, který vznikl z iniciativy dvou olomouckých studentek Nely Chudové a Veroniky Špalkové. Letos zapojil klienty z pěti zařízení, patří mezi ně například Centrum JAN pro děti s poruchou autistického spektra nebo Dům pokojného stáří v Bohuslavicích. Dobrovolníci obcházejí tyto zařízení a ptají se seniorů a pacientů, jaký dárek by si přáli k Vánocům dostat. Seznam těchto dárků i s oslovenými seniory a dětmi bude od 5. prosince zveřejněn na stránce www.vanocevsem.cz a začne tak možnost rezervace dárku. Postup, jak darovat je jednoduchý, buď můžete vybraný dárek koupit sami, zabalit ho, označit a přinést na recepci Knihovny UP v Olomouci nebo pokud nejste z Olomouce, ale chtěli byste přispět, můžete si i tak zarezervovat dárek a zaplatit ho na transparentní účet. Ti z vás, kteří by se chtěli podělit o své lahodné cukroví nebo by chtěli poslat vánoční přání, mají i tuto možnost. Podrobné kroky jsou dostupné na uvedených stránkách.

Jde o víc než jen dárek

Čirá radost

Nejde samozřejmě jenom o to, aby někdo dostal nové kalhoty, které by potřeboval nebo aby mělo dítě hračku na zábavu. Jde o gesto, které směřuje k těm právě upozaďovaným a tím i zranitelným skupinám. Pro takovéto lidi je návštěva dobrovolníků a možnost si s nimi popovídat skutečným darem a potom ta představa, že jim někdo naprosto cizí „jenom tak“ dá něco, co potřebovali, ale nemohli si to dopřát je naprosto nedocenitelná. Je to ryzí radost z toho, že si lidé dokáží ještě nezištně pomáhat.

Právě síla tohoto projektu, který se po čtyřech letech rozrostl ze tří na 80 dobrovolníků a z patnácti na loňských 439 obdarovaných, má velkou podporu Univerzity Palackého v Olomouci. Ta napomáhá s medializací, ale i realizací projektu. „Univerzita Palackého se dlouhodobě snaží vznášet do veřejného prostoru otázky morálky, etiky a dobrovolnictví. Myslím si, že bychom společensky měli být vlajkovou lodí tady těchto hodnot,“ uvedl prorektor univerzity Petr Bilík. „Nejlepší ale je, když se tyto aktivity objevují zezdola, organicky. A my jsme byli upřímně absolutně nadšeni, když jsme zjistili, že začínají studenti tyto aktivity rozvíjet,‘‘ pokračoval. „Mě velmi dojímá, že jste si všimli sociální skupiny, která nebývá v centru pozornosti.“

Autor: Lea Schellongová

Foto: Facebook – Vánoce pro všechny

Příspěvek vytvořen 665

Související Příspěvky

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.

Zpět na začátek
Dobrý Zprávy