Darujte Vánoce v krabici od bot

Projekt Krabice od bot funguje po celé České republice. Díky ochotným dobrovolníkům, kteří se na projektu podílí, může vše fungovat a zabalené krabice od bot mohou dělat o Vánocích radost dětem, které by jinak Ježíška prožívaly velmi skromně.

Projekt pořádá Diakonie Českobratrské církve evangelické, která je jedním z nejdůležitějších poskytovatelů sociálních služeb v České republice. Pomáhá všem, kteří to potřebují. Ať už se jedná o děti, dospělé, seniory či osoby, které prožívají životní krizi. Projekt Krabice od bot obdarovává všechny věkové kategorie dětí.

„O projektu jsem se dozvěděla už loni od kolegyně z práce, která se do podobných akcí zapojuje pravidelně, ale už jsem se nestihla přidat. Letos, když jsem se stěhovala, tak jsem objevila několik pěkných zachovalých, či úplně nových nevyužitých věcí, hraček a knih pro různě staré děti a vzpomněla jsem si právě na Krabice od bot. Podívala jsem se na jejich stránky a za pár dní se zrovna měla rozjíždět registrace u jednotlivých sběrných míst, tak jsem si řekla, že do toho letos půjdu taky. Líbí se mi, že projekt Krabice od bot zajišťují pro děti dobrovolníci, kteří nejprve zjišťují poptávku po těchto krabicích u potřebných rodin, sami pak provádějí sběr připravených krabic s dárky a následně je pomáhají doručit k dětem,“ vyjádřila se k projektu Klára Greiplová, jedna ze zúčastněných.

Síť dobrovolníků se domlouvá také s azylovými domy, školami, úřady, církvemi, starosty nebo s lékaři. Tento průzkum pomůže vytvořit seznamy, díky kterým je pak jasná poptávka na různých sběrných místech. Po celé republice těchto záchytných bodů najdeme hned 107. „Krabice od bot myslí i na děti, které nejsou klienty žádné sociální služby. Dobrovolníci ze sběrných míst předem vyhledávají nejen zařízení, jako jsou azylové domy nebo nízkoprahové kluby, ale i konkrétní rodiny ve svém okolí, které mají hluboko do kapsy,“ poznamenala manažerka projektu Zdeňka Sobotová.

„Já osobně krabice ponesu na sběrné místo nejblíže mému bydlišti, a to do CK Radynacestu na Chelčického ulici v centru Ostravy,“ dodává s úsměvem studentka Klára.

Je nutné si předem vytvořit rezervaci na konkrétní krabice, které chcete darovat. Tím se předejte pozdějšímu nedorozumění s věkem a pohlavím dítěte a nestane se tak, že by jedno dítě dostalo dárky dva a další žádný. Na webových stránkách projektu je rovněž možno načerpat inspiraci ohledně obsahu krabice či se o tom rovnou poradit prostřednictvím Facebooku. Hlavní je, aby lidé nosili dárky, které by sami chtěli darovat svým dětem, nebo je najít pod stromečkem. Klára do svých krabic hodlá zabalit jednak zachovalé či nepoužité věci, knihy a hračky, které objevila u sebe doma, a také se chystá ještě další věci pro děti i dokoupit. Chybět prý nebude ani vánoční přání.

Pak už jen zbývá vše krásně zabalit, označit cedulkou s pohlavím a věkem dítěte a odvézt na vaše předem vybrané sběrné místo. Pokud ale nestíháte balení a doma se vám nepovaluje nic, co by mohlo udělat radost jiným, můžete přispět také za pomoci tzv. Krabice online. Tato funkce vám umožní přispět určitou částkou a udělat tak radost někomu, kdo to potřebuje. Zároveň můžete darovat i prostřednictvím vašich známých či rodiny a pod stromeček jim zabalit dárkový certifikát, aby věděli, že díky vám také pomáhají. Jelikož dary z Krabice online pomáhají dlouhodobě, budou vám také pravidelně chodit e-maily, ve kterých občas najdete i nějakou tu fotku nebo video a budete tak vědět, že jste udělali správnou věc.

Kdy jindy dělat radost, když ne o Vánocích.

Autor: Tereza Hrubá

Foto: krabiceodbot.cz

Příspěvek vytvořen 665

Související Příspěvky

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.

Zpět na začátek
Dobrý Zprávy