CZestování: Františkovy Lázně jako ráj pro cyklisty

Každý by asi hledal ve Františkových Lázních jediné – léčivé lázeňské prameny a odpočinek v krásných starých hotelech. Odpočinek tam najdete, ale nemusíte ho hledat jenom na lehátku u termálního bazénu. Všude v okolí je totiž nádherná příroda, ideální silnice pro kolo a spoustu hradů, zámků i přírodních rezervací, ke kterým se na kole snadno dostanete.

Františkovy Lázně jsem navštívila s rodinou před pár lety. Asi je už jasné, že jsme tam sice jeli odpočívat, ale rozhodně ne se válet. Rodiče jsou vášniví kolaři a ubytování našli v chatkách u jezera a lesoparku Amerika. Na jezeře se dají půjčit šlapadla či loďka, můžete plavat a vyzkoušet si i další věci. Potom se lesoparkem rovnou cestou dostanete přímo do Františkových Lázní.

Františkovy Lázně jsou městem léčivých vřídel, altánků, hotelů, také tam najdete pár válečných památek (hlavně z 1. světové války), a především velkou kolonádu. Pokud se budete chtít ve městě zdržet déle, určitě stojí zato si vylézt na malinkou rozhlednu Salinsburg uprostřed jednoho z několika městských parků a jít se podívat na nespočet pramenů a nádherné architektury, která je chrání.

Když vám ani to nebude stačit, místní vodní park je skvělý na vybití přebytečné energie. Jestli ale máte radši venkovní koupání, když se vydáte na kole zpět k Americe, cestou narazíte na koupaliště Jadran a mnoho dalších rybníků, kterých je na jihozápad od Františkových Lázní nespočet. 

Pokud vás (stejně jako nás) už unaví koupání, můžete se další den vydat na prohlídku některého z okolních hradů nebo zámků. My jsme se jako první vydali na hrad Seeberg (Ostroh), který je někdy z počátku 13. století a slouží jako městské muzeum. Jsou na něm expozice historie hradu, obsáhlá expozice černé kuchyně a také lidová kultura, zemědělství a řemeslo z chebského venkova. Ráda bych si pro vás vzpoměla na tajemný a hodně poutavý příběh, který nám pan průvodce vyprávěl, ale bohužel, už je to pár let a příběh se mi z hlavy někam vytratil, takže jestli si ho chcete vyslechnout, musíte se zajet na hrad Seeberg podívat.

Než se dostanete zpátky k ubytování (třeba na Americe nebo přímo ve městě), budete mít za sebou výlet na kolách na celý den. Proto bych navrhla si další den udělat výlet autem do Lázní Kynžvart. Pro mě to byl jeden z nejpozoruhodnějších zážitků, když jsem se dozvídala o historii jejich přepychového zámku. Zámek Kynžvart totiž dovedl k dokonalosti, největší slávě, největšímu bohatství a k nynější podobě rakouský kancléř Klemens Metternich. Kromě toho, že Státní zámek Kynžvart patří do seznamu národních kulturních památek, tento rok v březnu byl díky svému nashromážděnému bohatsví oceněn značkou Evropského děditství, kterou uděluje Evropská komise. Všechny tyto cenosti přivezl na své české letní sídlo právě kancléř Metternich ze svých diplomatických cest. Metternich, zapřísáhlý monarchista, navazoval diplomatické vztahy pro Rakousko-Uhorsko s celým světem. Na zámku jsou tak k vidění drahé porcelány z Číny, různé africké nástroje, mahagonový nábytek, kulečníkový stůl, který mu dal darem ruský car Mikuláš I., kabinet kuriozit, nevídané hudební nástroje, obrazy, japonské malby, nebo dokonce dvě egyptské mumie. Mimo jiné zde najdete neobyčejné sbírky zbraní, a především jednu z nejobsáhlejších zámeckých knihoven s unikátními výtisky. 

Po velmi vyčerpávající cestě do historie si to žádá cestu do ticha přírody. Pokud budete chtít udělat polookružní jízdu kolem Františkových Lázní, narazíte stejně jako my na národní přírodní rezervaci Soos. Je to zatrezorované místo lesních ekosystémů, slatinišť, jezírek a tůní s mnoha vzácnými ohroženými druhy jak rostlin, tak živočichů. Když se vydáte po naučné stezce Soos, uvidíte neposkvrněnou krásnou zelenou krajinu, která určitě stojí za poklidnou návštěvu, při které ale nebudete rušit přírodu v jejím kouzlení. Soos je jedna z nějchráněnějších přírodních rezervací v ČR, protože mnoho živočichů se už nikde jinde nevyskytuje, a navíc příroda si tam vytváří tak podivné úkazy, že si chvílemi připadáte jako třeba v zóně Stalker z filmu Andreje Tarkovského (pokud film neznáte, doporučuji).

Když vám zbydou síly na pokračování v polookružní jízdě, dojedete až do Chebu. Krásného historického města s neuvěřitelně divně zakřivenou budovou na konci náměstí. Budova spíš vypadá jako vytržená ze 14. století a spolu s ní ohraničuje náměstí další deset dochovaných městských domů, kterým se říká Špalíček. Mezi domy je i tajná ulička, která má na šířku jen 160 centrimetrů. Pokud vám to z historie nebude stačit, můžete ještě navštívit Chebský hrad, ale o něm vám toho moc nepovím, protože mě a mé rodince už na jeho návštěvu nezbyl čas.

Autor: Hana Řeháková


Parné letní dny si můžřete zpříjemnit koupáním v Kurovickém lomu. Snoubení moderní architektury se svéráznými průmyslovými místy je možn obbdivovat v Ostravě. A za vůní Krkonoš se můžete vydat do Vrchlabí.


Foto: Hana Řeháková

Příspěvek vytvořen 665

Související Příspěvky

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.

Zpět na začátek
Dobrý Zprávy