Úspěšné přistání sondy InSight sledovaly stovky tisíc lidí díky sociálním sítím

Sonda InSight v minulých dnech úspěšně přistála na Marsu a bude jako první zkoumat rudou planetu pod jejím povrchem. Napínavou akci sledovalo na internetu několik set tisíc dychtivých diváků ze všech koutů světa a zapojení sociálních sítí v průběhu celého přistávací manévru bylo ohromné.

Americká sonda vstoupila do atmosféry rudé planety ve 20:49 SEČ s rychlostí 19 800 km/h a během šesti minut za pomoci padáku zpomalila na pouhopouhých 8 km/h. O sedm minut později už propukla v hlavní řídícím centru NASA neskutečná euforie. Sonda se přihlásila a odeslala první snímek. O několik chvil později přišlo i druhé zásadní sdělení – starší sestra sondy Insight, družice Mars Odyssey, odeslala volání potvrzující roztažení solárních štítů. V tu chvíli už bylo definitivně vyhráno a NASA na twitterovém účtu InSight zveřejnila první průkaznou fotografii z Marsu, kterou sonda pořídila. Sonda poté na svém účtu ohlásila, že je skvělé, že může po napínavém přistání opět dočerpat sílu.

Celé přistání bylo možné sledovat nejen na všech sociálních sítích, ale například i na světoznámém náměstí Time Square. Pro uživatele Twitteru nachystal profil NASAInSight několik memes a gifů, které se krátce po uveřejnění rozletěly do celého světa. Gratulace se krátce po úspěšném přistání začaly sbíhat ze všech stran a samotné NASA gratulovat i americký viceprezident Mike Pence.

Sonda navíc nebude jako první v historii lidského dobývání vesmíru zkoumat povrch, ale složení Marsu, a výrazným způsobem přispěje ke zodpovězení řady otázek. Její mise bude trvat minimálně do roku 2020.

Autor: Jan Meichsner

Příspěvek vytvořen 665

Související Příspěvky

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.

Zpět na začátek
Dobrý Zprávy