Mapy.cz spouští dopravní navigaci s oznámením o kolonách a uzavírkách

Petra Čiklová 23. 6. 2020

Cestování autem patří v dnešní době ke každodenním činnostem. Ať už se jedná o cestu do práce, na nákup nebo výlet s kamarády, spousta řidičů využívá oblíbené mobilní navigace Waze a Google Mapy, které je předem upozorní na možné komplikace na silnici. K těmto velikánům se chce nově přidat i tuzemská aplikace od Seznamu Mapy.cz. V rozšířené verzi budou moci uživatelé využívat kromě základní dopravní navigace, také její propojení s cykloturistikou.

Mobilní navigace jsou velmi oblíbené

Populární česká platforma Seznam uvádí na trh vylepšenou verzi aplikace Mapy.cz. Ta svým uživatelům nově poskytne informace o silniční dopravě s rozšířenými možnostmi navigace, včetně nehod, uzavírek, radarů, kolon nebo staveb na silnici. Díky tomuto kroku se Mapy.cz mohou přiblížit svým globálním konkurentům jako jsou Apple Mapy, Google Mapy nebo Waze. Výhodou Mapy.cz je oproti ostatním znalost lokálního prostředí.

„Chceme být pro lidi parťákem nejen na víkendové výlety, ale i pro běžný život při cestování, například po městě. Jsme na startovní čáře nové etapy a uvědomujeme si zodpovědnost, kterou na sebe spuštěním dopravy bereme, věříme ale, že lidi nezklameme a Mapy budou nadále s radostí používat,“ říká manažer týmu Mapy.cz Martin Jeřábek pro czechcrunch.cz.

V loňském roce zpřístupnily své mapové podklady do automobilového systému CarPlay a představily možnosti plánování trasy po placených úsecích dálnic či navigaci v pruzích. Nynější rozšířená verze umožňuje přizpůsobení trasy s ohledem na aktuální dopravní situaci.

Kromě volby alternativních tras chystají také Mapy.cz tzv. dynamický routing. „Jedná se o kontrolní systém, který v čase vyhodnocuje, jestli v době dojezdu narazíte na nehodu, která je od vás aktuálně vzdálená třeba dvě hodiny,“ doplňuje produktový manažer Mapy.cz Jakub Faifer pro czechcrunch.cz.

Aplikace spolupracuje s Ředitelstvím silnic a dálnic, od něhož sbírá část dat o dopravě a následně je převádí do mapových podkladů. „Jejich součinnost při vytváření dopravní mapy je jeden z našich současných cílů. Pomůže nám, až se naši fanoušci zapojí do společného vytváření dopravní mapy a dají nám vědět, pokud na cestě narazí například na uzavírku, kterou u nás neuvidí. Čím víc se jich zapojí, tím budou dopravní informace v Mapách aktuálnější,“ dodává Faifer.

Významnou novinkou v aplikaci bude propojení dopravních informací s cykloturistikou. Uživatelé budou včas vědět, kde mohou narazit na uzavírky na trase.

Mapy.cz se v tuzemsku těší velké oblibě. Podle sezóny se počet jejich uživatelů pohybuje mezi 500 tisíci a jedním milionem. Navigování už nyní v aplikaci využívají desítky tisíc lidí denně. Údaje v dopravní mapě jsou zatím dostupné jen pro území České republiky, do budoucna se však počítá s jejich rozšířením, a to i v režimu offline.

Aplikace Mapy.cz je také součástí chytré karantény a dokáže uživatele upozornit, pokud přišel do styku s nakaženou osobou. Více čtěte v článku.

Zdroj: czechcrunch.cz; foto: svetandroida.cz, navigovat.mobilmania.cz