Téměř 80 nápadů na řešení změny klimatu soutěží o titul i finanční odměnu

Lukáš Kuřík 25. 6. 2020

V druhém ročníku soutěže Adapterra Awards, která si vytyčila za cíl najít co nejlepší adaptační řešení změny klimatu, usiluje o titul hned 78 projektů z třinácti krajů republiky. To je zhruba třikrát více, než tomu bylo loňský premiérový ročník. O absolutním vítězi mezi letošními projekty rozhodne odborná komise. Ta bude po dobu čtvrt roku všechny postupně zkoumat a prověřovat.  


„Trápí vás dlouhá období veder, vlny sucha a přívalové srážky?“ Pokládají organizátoři na webu soutěže řečnickou otázku, která prozradí podstatu a zaměření celé akce. Zhoršující se sucho a velké teplotní i srážkové výkyvy totiž stály za vznikem soutěže.

Projekty se dělí do čtyř kategorií. Konkrétně se jedná o oblasti volné krajiny, zastavěného území, pracovního prostředí a kategorie náš domov. Všechny však mají společného jmenovatele. Jejich cílem je pracovat úsporně s vodou a zadržovat ji, zmírňovat efekt klimatických výkyvů a celková udržitelnost.

Mezi městskými projekty se nejčastěji vyskytují návrhy na přeměnu parků či oživení obytné zástavby. Mnoho těchto návrhů přišlo z Prahy. Z nich stojí za zmínku třeba novostavba Dům v úžině. „Na Praze 5 jsme využili zbytkové parcely, jejíž šířka je v nejužším místě pouhé čtyři metry. Při stavbě jsme kladli důraz na využití lokálních a obnovitelných materiálů s minimální produkci  CO2,“ popsal Michal Procházka z Atelier Saem.

Za zmínku stojí i originální rodinný dům v Českých Budějovicích, který je průkopníkem budoucnosti stavitelství. „Dům Acer Campestre využívá jímání vody na pozemku k zálivce a splachování WC. Stavbu jsme navrhli ve futuristickém designu zasazeném včetně zahradních úprav a ozeleněné střechy do přírodního prostředí s použitím přírodních materiálů v konstrukci,” říká architekt Martin Augustin.

Při revitalizaci volné krajiny soutěžící nejvíce cílí na její schopnost přirozeně zadržovat vodu. To dokazuje i projekt Oživlá krajina Darkoviček a Hlučína v Moravskoslezském kraji. „V projektu se zaměřujeme na obnovu zaniklých krajinných prvků, jako jsou polní cesty nebo meze. Dále vytváříme nové prvky, jako políčka s ekologickým hospodařením nebo tůně. Vše doplňuje několik set nových stromů a keřů, kterých ještě přibude,“ líčí projekt Tomáš Matýsek. „Projekt zapojuje veřejnost, vlastníky půdy i obce,” dodává.

Poslední kategorie soutěže se zaměřuje na přizpůsobení pracovišť klimatickým změnám. Patří sem například ekologické stavby administrativních budov, šetrné hospodaření a recyklace vody na pracovištích i využívání obnovitelných zdrojů.

Pro výherce je připravena odborná zahraniční exkurze. V kategoriích Volná krajina a za příklady adaptačního opatření získají nejlepší projekty Cenu Nestlé a finanční ohodnocení ve výši sto tisíc korun. Vítěz bude známý 4. listopadu, kdy budou jednotlivé kategorie vyhlášeny na konferenci v Praze, která má za cíl kromě vyhodnocení projektů také motivovat a inspirovat další zájemce o adaptační opatření na změnu klimatu.

Loňský rok pořadatelé ocenili například obnovu mokřadů poblíž pevnosti Josefov, Zelenou výrobní halu ve Středočeském kraji nebo rodinný dům s mokřadní střechou v Praze.

Autor: Lukáš Kuřík

Je mnoho způsobů, kterými lze bojovat proti klimatickým změnám. Někteří nabídli nápady a řešení jak problém zastavit, jiní se zase rozhodli podpořit celou situaci tím, že vyjdou do ulic s heslem #StávkaZaKlima. Ve Vídni, hlavním městě Rakouska, bojují obyvatelé s klimatickou změnou originálním způsobem, a to mobilní aplikací.

Zdroj: Ministerstvo životního prostředí, Adapterra Awards

Foto: Adapterra Awards, Vojta Herout