Proč cestovat sám?

Nela Kadlečíková

Vzít batoh na záda, zabouchnout domovní dveře a vyrazit za hranice poznávat nové krajiny sám, bez nikoho. Spousta lidí má tuhle představu v hlavě, ale většinu z nich brzdí strach z neznámého, a tak ji raději zavrhnou. Najdou si spoustu výmluv, proč to nezkusit, anebo dají na ohlasy v okolí, jak je to za hranicemi nebezpečné. Tento strach ale pramení z toho, že si člověk nevěří a bojí se převzít zodpovědnost sám za sebe.

Přes tohle ale není těžké se dostat. Stačí jen neposlouchat hlavu, ale srdce, protože to nás zavede kamkoliv, kde to bude pro nás nejvhodnější. Když má člověk nutkavou potřebu někam vyjet, protože ví, že mu to pomůže, měl by se sbalit a jít, protože by v budoucnu mohl litovat, že to neudělal. Co nám tedy cestování může přinést, když jsme na cestách jen my, naše myšlenky a batoh?

Poznání sebe samého

Najednou je člověk sám. Ne úplně. Neustále jsou kolem nás lidé, ale jsme sami bez naší rodiny, známého okruhu přátel a okolí. Když je člověk někde najednou sám, pocítí zodpovědnost za vlastní život. Vnitřně pocítí, že může dělat, co sám uzná za vhodné. Nikdo ho nesoudí, neříká mu, co má dělat, protože ho nikdo nezná. Co je důležité – člověk se během cestování více poslouchá. Doma na něj mluví více hlasů, a tak může být zmatený. Právě díky cestování si člověk může lépe uspořádat myšlenky, pocity a třeba zjistí i to, jakým směrem se má v životě vydat. Každá cesta člověka vnitřně obohatí. A obohatí ho přesně takovým způsobem, jakým člověk právě potřebuje.

Získání rozhledu

Poznáváním nových kultur, míst a lidí získává člověk na cestách nový pohled na svět. Vidí ho vlastníma očima. Jelikož média vykreslují některé zahraniční záležitosti po svém, člověk si může díky cestování udělat vlastní úsudek a názor na určité věci. Čím více toho poznáte, tím lépe pochopíte svět a stanete se empatičtějšími a chápavějšími tvory.

zdroj: pixabay.com

Zvýšení sebevědomí

Jelikož během cestování mohou přijít také překážky, které k tomu všemu patří, člověk se s nimi musí vypořádat. Každou překážku člověk zvládne a dodá mu pocit, že má sílu zvládnout vše. Zvyšuje se mu sebevědomí a posiluje se víra v sebe samého. Má v životě jistotu, že se může spolehnout na silnou osobu.

Noví přátelé

Kdybyste cestovali s někým, koho znáte, pravděpodobně byste neměli potřebu se dávat s někým cizím do řeči. To člověka může ochudit o spoustu zážitků. Během cestování potkáte spoustu nových lidí, kteří vás něčím zajímavým obohatí. Stačí se jen zeptat místního na drobnost nebo zavítat do hostelu, který je přeplněný takovými cestovateli, jako jste i vy. Můžou se z vás stát přátelé na celý život, nebo dokonce i partneři. Vše je možné, protože ten, kdo je ve světě sám, je mu více otevřený. A právě až na cestách pochopíme a zjistíme, jak moc jsou pro nás rodina a přátelé doma důležití, jak moc nám chybí. Kdybyste byli v jejich blízkosti celou dobu, nikdy byste takovou vděčnost nepocítili…

Foto: pixabay.com