Sto dvacet let od narození Ernesta Hemingwaye: V jeho domě dodnes žijí šestiprsté kočky

Ernest Hemingway byl americký spisovatel narozený 21. července 1899 a právě dnes si připomínáme jeho již sto dvacáté životní jubileum. V roli spisovatele proslul jako přední představitel tzv. ztracené generace, spojující autory, kteří prožili hrůzy první světové války a tuto skutečnost promítali do svých děl.

Ernest Hemingway od dětství miloval přírodu, věnoval se hudbě a už na střední škole se pokoušel psát básně a krátké novinářské sloupky. Po válce se začal živit jako novinář a zahraniční zpravodaj. Hemingway se postupně začal čím dál více věnovat literatuře a s nástupem fašismu se jeho poznamenání válkou začíná promítat do jeho děl. Byl mistrem prózy a jeho výrazně úsporný styl psaní se stal vzorem pro vývoj světové moderní literatury. V roce 1954 pak získal za svou nejznámější novelu Stařec a moře Nobelovu cenu za literaturu.

Inspiraci pro svá díla čerpal z přírody, ze sportu, ale také zkoumáním člověka a jeho chování v nebezpečných a mezních situacích. Jeho postavy, převážně muži, mívají složitý život, nebezpečné povolání, nebo je autor vystaví nějaké patové situaci. Mezi jeho nejznámější díla kromě již zmíněné novely patří Sbohem, armádo, Fiesta, Komu zvoní hrana či Mít a nemít.

A nyní něco zajímavého z jeho soukromého života. Hemingway byl rodák z Illinois, ale během života žil také na Floridě a na Kubě. Domy, ve kterých pobýval, jsou přístupné veřejnosti a je opravdu zajímavé nahlédnout skrz tyto rezidence do spisovatelova života.

Jeho floridský dům se zahradou se nachází ve městě Key West, což je nejjižnější oblast severní Ameriky. Ostrůvky a městečka na Florida Keys z východu omývá Atlantský oceán a ze západu Mexický záliv. Nejjižnější cíp Key Westu je vzdálen pouhých 151 kilometrů od Kuby a je známý pro svou autentickou atmosféru. Možná i z toho důvodu tu měl Ernest Hemingway rezidenci, která architektonicky dokonale zapadá ke zbytku zástavby. Dominantou je bílý maják, jež se společně s Hemingwayovým domem a zahradou stal filmovou lokací 16. dílu Jamese Bonda Povolení zabíjet. Hemingway prohlásil, že bydlet kousek od majáku má své výhody. Prý ho navede domů, když půjde opilý.

Ernest Hemingway byl sám rybářem, a právě kvůli této vášni Key West miloval. Kotvilo mu zde několik lodí a on si přístup k širému oceánu velice užíval. Ve dvoupatrovém domě s obrovskou zahradou a bazénem také napsal některé ze svých děl, jako například novelu Mít a nemít. Interiér domu je velmi útulný a odhaluje určité aspekty Hemingwayovy osobnosti. Jeho dům jsem sama navštívila, a proto bude následující popis autentický.

Podle zahrady, která se táhne okolo celé vily, se dá snadno rozpoznat, že Hemingway přírodu opravdu miloval. Vysoké stromy a palmy rostoucí hustě vedle sebe vytváří dojem sadu, kterým se vinou kamenné uličky lemované lavičkami, a vše je ze stran obklopeno květinami. Do takového parku krásně zapadá dřevěná vila s vysokými okny a terasou, která slouží jako ochoz kolem celého domu. Velká okna vnáší do interiéru mnoho světla a zdi jsou poseté obrazy krajiny a lodí. Vystaveny jsou také Ernestovy zbraně a modely jeho lodí.

Při stoupání do druhého patra, kde se nachází soukromé pokoje, každého zaujme vysoká knihovna vystavěná podél celé jedné zdi. V ní každý návštěvník hledá slavné tituly a všímá si, co slavný autor v soukromí četl. Já zde například objevila knihu Dobrodružství Toma Sawyera od Marka Twaina, která by po vzoru Ernesta asi neměla chybět v žádné knihovně.

Traduje se, že Hemingway a jeho rodina chovali polydaktylní kočky, což v podstatě znamená, že byly šestiprsté. Kočky Ernesta fascinovaly, a proto je také sám autorem úsloví „Jedna kočka nevyhnutelně vede k další.“ Potomci těchto koček v domě stále žijí, takže si zde každý turista fotí šestiprsté kočky povalující se po Hemingwayově posteli.

Tato krásná vila, vsazená ještě do krásnějšího prostředí, sloužila Hemingwayovi jako domov osm let, a to od roku 1931 do roku 1939. V roce 2017 byla však vážně ohrožena hurikánem Irma, stejně jako celá Florida a další státy východního pobřeží. Dům byl zabarikádován, jeho provozovatelé ho neopustili, a po celou dobu nebezpečí navíc bydleli uvnitř i s kočkami. Místa na Floridě, Key West, Bahamách a Kubě utrpěla veliké škody, které se projevily na tisících rozbitých autech, spadaných palmách; zkáze se samozřejmě nevyhnuly ani některé domy. Hemingwayův dům byl však uchráněn a jeho nostalgická atmosféra tak může nadále těšit návštěvníky.

Spisovatel si na Key Westu oblíbil bar Sloppy Joe’s, ve kterém rád jen tak vysedával a popíjel svou whiskey. Dnes jsou tato místa nostalgicky navštěvována nadšenými čtenáři a turisty. Hemingway se na Floridu rád vracel, ale dožil ve svém dalším domě na Kubě.

Snad jste si v dnešním článku zavzpomínali na tohoto významného autora, popřípadě na některou z jeho knih. A třeba jste se o Ernestu Hemingwayovi dozvěděli i něco zajímavého a nového.

Autor: Magdaléna Kramperová

Foto: imdb.com, hemingwayhome.com, coastalliving.com, medium.com, wikipedia.or

Příspěvek vytvořen 665

Související Příspěvky

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.

Zpět na začátek
Dobrý Zprávy