Be My Eyes – aplikace, která pomáhá vidět

Helena Večerková

Technologie je zde od toho, aby usnadňovala život. A v dnešní době laserových operací nebo telefonů, co vám předčítají text na obrazovce, je možné říci, že pro nevidomé lidi je technologie opravdu nápomocná. Nově se zrakově postiženým lidem snaží pomoci i aplikace Be My Eyes, která poskytuje vizuální pomoc slepým či slabozrakým lidem.

Tak zní ostatně také samotné motto aplikace Be My Eyes, která byla vytvořena právě za účelem pomoci zrakově postiženým lidem. V aplikaci se sdružuje celosvětová komunita jak nevidomých, tak i lidí bez zrakového omezení, kteří pomáhají v rozmanitých úkolech jako je například příprava večeře nebo kontrola domácnosti.

Princip aplikace je jednoduchý. Slepý nebo zrakově postižený člověk požádá skrze aplikaci o pomoc, a ta vyšle upozornění pro dobrovolníky, mluvící stejným jazykem a fungujícím ve stejném časovém pásmu. První dobrovolník, který odpoví na upozornění, je skrz video hovor spojen s podavatelem, a snaží se jeho problém vyřešit. Mezi nejčastější případy patří například popis obrazu, malby nebo jiných uměleckých děl, nalezení ztracených či upuštěných věcí, nebo zjišťování data spotřeby na potravinách.

„Jednoduše se cítím báječně, že žiji v době, kdy mohu někomu nezištně pomoci – zejména někomu, koho jsem nikdy nepotkal a s kým se patrně ani nikdy nesetkám.“ (Jon, dobrovolník, Spojené státy)

Mimo jiné aplikace nabízí i specializovanou platformu pomoci, která namísto s dobrovolníkem propojí volajícího se specializovaným odborníkem, zastupujícího konkrétní společnosti. Ten podavateli pomůže třeba s otázkami ohledně konkrétních produktů, otevírací doby, může mu také popsat poskytované služby… Momentálně je tato funkce dostupná ve dvanácti zemích, jež využívají produkty a služby společnosti Microsoft.

To, že osud zrakově postižených není ostatním lidem lhostejný, naznačuje i samotný popis aplikace, kde vývojáři upozorňují na fakt, že nemusíte být první, kdo na žádost odpoví, počet dobrovolníků je totiž naštěstí vysoký. Skvěle hodnocená a mnohými doporučovaná aplikace je ke stažení zdarma jak pro Android, tak i pro iOS.

Zdroj: bemyeyes.com