Nová technologie má ambici ukončit pašeráctví

To, že zvířat trpí a vymírají, je nezastaví. Ovšem unikátní technologie by mohla. Řeč je o projektu SEEKER. Jedná se o umělou inteligenci na letištích, která dokáže zastavit až 70 % pašovaného nákladu. Vznikla ve spolupráci společnosti Microsoft a bezpečnostní agentury Smiths Detection. SEEKER funguje na bázi rozpoznávání podloudně dodaného zboží v zavazadlech.

Pašeráctví je rozšířeno více, než by se mohlo zdát. I když se média k této ilegální profesi zrovna moc nevyjadřují, jedná se o celosvětově pátou nejvýnosnější odnož kriminálního byznysu. Ročně se v této branži točí okolo 50 až 150 miliard dolarů. Velkým problémem bylo, že v tomhle poměrně výnosném byznysu nehrozila velká rizika a tresty byly malé. Pašeráci jsou schopni obejít systém využitím transportních cest a leteckých linek k přesunu svého pašovaného zboží do cílové destinace. Nabídky, objednávky, smlouvání či velké výdělky se skrývají po celém světě, a to všechno anonymně. Jedná se o velmi dobře zvládnutý byznys, který je pro 21. století velmi komfortní.

K situaci se vyjádřil William Hague, který je předsedou britské United for Wildlife Taskforce (UfWT): „Je to obrovský, komplexní problém.“ Dnes je mnoho organizací, které mají mnoho profesionálů, odborníků i dobrovolníků, a všechny mají jeden společný cíl – ukončit momentální éru nadvlády pašeráctví a všeho, co je spojené s tímto byznysem. „Právě ona silná vazba mezi odborníky z různých oblastí může umožnit rozpoznat a rozebrat sofistikované kriminální sítě, které za pašováním stojí,“ dodal Hague.

UfWT bojuje proti pašerácké činnosti na třech frontách. V první řadě se snaží vzdělávat společnost, změnit celosvětové mínění, a tak zmenšit poptávku po ilegálním zboží. Dalším bodem je narušování pašeráckých sítí. Poslední složkou je podpora a inovace nových přístupů k ochraně zvířat. A právě projekt SEEKER stojí přesně na pomezí všech tří rovin.

Tato technologie využívá prvků samoučící se umělé inteligence. Dnes dohlíží na zavazadla na londýnském letišti Heathrow, kde každý den projede přes 250 tisíc kusů zavazadel. „Data a informace sesbírané odborníky nám pomohou vykreslit jasnější obraz toho, kde pašování začíná, jaké jsou cesty a destinace kontrabandu a jak fungují kriminální sítě,“ uvádí na svém webu Microsoft, jedna ze zakladatelských společností. SEEKER dokáže ihned odhalit ostatky a tělesné části nejrůznějších druhů živočichů. Zařízení prohlédne a zanalyzuje ve zlomku vteřiny snímky z bezpečnostních rámů a skenerů, jimiž zavazadla projíždí. Následně na pochybná zavazadla upozorní.

Pro kontrolory bylo doteď nemožné během pár vteřin zkontrolovat zavazadlo na 3D skeneru a přitom se ještě konkrétně zaměřit na pašovanou zvěř. SEEKER tohle dokáže. Z trojrozměrného obrázku, který detekuje obsah kufru, umí rozlišit jednotlivé části, hledá známé tvary. Prohledá tak zavazadlo, aniž by sáhl do osobních věcí. Microsoft vybavil technologii znalostí 7 000 druhů ohrožených živočichů, s nimiž je obchod, stejně jako jejich převážení přes hranice, regulován nebo zakázán. Bohužel, není všechno hned, i tato inteligence není bezchybná a dokonalá, zatím se učí, ale už teď dosahuje uspokojivých výsledků, které zaznamenávají 70% úspěšnost.

UfWT velmi sebevědomě prohlásilo: „Zlepšení detekce nelegálně pašovaných zvířecích součástí v tranzitním bodu je jenom začátkem. Data a informace sesbíraná odborníky nám pomohou vykreslit jasnější obraz toho, kde pašování začíná, jaké jsou cesty a destinace kontrabandu a jak fungují kriminální sítě.“ Ambice jsou vysoké, ty největší dokonce říkají, že by pašování mohlo být za pár let minulostí.

Autor: Adam Kučatý


Naši planetu i všechno, co na ní roste a pohybuje se, musíme chránit. Princ William ocenil nejlepší projekty, které se o ochranu planety snaží. Jaké to jsou projekty, si můžete přečíst ZDE.


Máte rádi naše dobrý zprávy a chtěli byste nás podpořit? Zavítejte na náš Patreon! Prostřednictvím drobné částky nás můžete měsíčně i jednorázově podpořit a pomoci nám dále se rozvíjet.


Zdroj: ekolist.cz, pozitivni-zpravy.cz

Foto: Pixabay, guardian.com, ekolist.cz,

Příspěvek vytvořen 30

Související Příspěvky

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.

Zpět na začátek
Dobrý Zprávy