Oddaný pes zachránil horolezci život

Ne nadarmo se říká, že pes je nejlepším přítelem člověka. To mimo jiné dokázal i osmiměsíční aljašský malamut North, když svému zraněnému páníčkovi v chorvatských horách Velebit zachránil život. Grga Brkic se tam se svými dvěma přáteli a psem vydal na túru. Když spadl, nebyl se schopný pohnout a jeho přátelé se k němu neměli šanci dostat. Jediný, kdo to zvládl, byl North. Schoulil se muži na hrudi a takto ho zahříval třináct hodin. Až do chvíle, kdy je naložili do sanitky.

Nízká teplota, sníh ani led neodradili mladé horolezce od toho, aby se první den tohoto roku vypravili na víkendovou túru do hor. Ačkoliv je v takových podmínkách potřeba speciálního horského vybavení, vydali se na výstup na nejvyšší vrchol chorvatského pohoří Velebit, 1757 metrů vysoký Vaganski vrh.

Grga Brkic nedaleko vrcholku uklouzl, sjel po svahu, narazil se o kámen a s nohou zlomenou v několika místech nebyl schopný pohybu. Jeho pes North vyběhl za ním. Avšak jeho přátelé mohli jen těžko překonat zledovatělé plotny, které je od něj dělili. Naštěstí ale byli schopní přivolat pomoc.

North Brkice vlastním tělem zahříval celých pět hodin, dokud se na místo nedostala horská služba. Nehnul se od něj ani když ho dalších dlouhých sedm hodin spouštěli na nosítkách. Zvedl se až ve chvíli, kdy byl muž v bezpečí v sanitce.

Chorvatská horská služba o incidentu informovala prostřednictvím facebookového příspěvku. „Přátelství a láska mezi člověkem a psem neznají hranice. Spolu v dobrém i zlém, takový je život,“ píší u fotografie pořízené při převozu zraněného.

Vedoucí horské služby Josip Grani uvedl, že muž není ohrožen na životě. Nabádá však lidi k bezpečnosti. Psi nemají na horských výstupech v takových náročných podmínkách co dělat. North měl ale štěstí a nyní už je v pořádku doma. „Tento pejsek je opravdový zázrak,“ dodává k události zraněný Brkic.

Autor: Vendula Berčková


Že jsou psí mazlíčci skuteční zachránci dokazuje i předávání cen Statečné psí srdce. Čtyřnozí hrdinové zde každoročně získávají ocenění za odvahu.


Máte rádi naše dobrý zprávy a chtěli byste nás podpořit? Zavítejte na náš Patreon! Prostřednictvím drobné částky nás můžete měsíčně i jednorázově podpořit a pomoci nám dále se rozvíjet.


Zdroj: Hrvatska Gorska Služba Spašavanja, bbc-edition.com, theguardian.com

Foto: Hrvatska Gorska Služba Spašavanja, dailypaws.com

Příspěvek vytvořen 30

Související Příspěvky

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.

Zpět na začátek
Dobrý Zprávy