Psí hrdinové získali ocenění za statečnost i péči o své pány

Ceny za statečnost se nepředávají jen v lidském světě. V úterý 22. září si pro cenu za odvahu přišlo i několik psů – ať už záchranářských a služebních, tak i asistenčních a „běžných“. Desátý ročník ceny Statečné psí srdce tak znovu dokázal, že právě pejsci nejsou jen milovanými domácími mazlíčky, ale že se také dokážou stát záchranáři životů.

Vítězné poháry si odnesli psí hrdinové se svými páníčky

Anketu Statečné psí srdce vyhlašují novináři z oblasti kynologie ve spolupráci s organizací ANIMAL EYE a záchranářským magazínem RESCUE report, který je vyhlašovatelem ankety Zlatý záchranářský kříž. Právě do této prestižní ankety automaticky postupují psí vítězové všech pěti kategorií a jsou dále nominováni na ocenění, které pravidelně předává prezident České republiky.

Cenu za kategorii „Záchranný čin služebních a záchranářských psů“ si odnesl německý ovčák Noris, který se svým psovodem Miroslavem Salavou na Velký pátek vystopoval v lese podchlazenou ženu, která s dopisem na rozloučenou odešla kvůli hádce od svého manžela.

Velké hrdinství prokázal i pes australské kelpie Tony, který zachránil svoji paničku Pavlu před uhoření. Pavle ten den nebylo dobře. Když si dala vařit rýži na plotnu, tvrdě usnula. Tony naštěstí vycítil nebezpečí ohně v podobě šedé mlhy a nedostatku kyslíku a paničku probudil dříve, než se cokoliv hrozného stihlo stát. Vysloužil si tak cenu v kategorii „Záchranný čin neslužebních psů – laiků.“

Zlatý retrívr Dan dostal ocenění v kategorii „Pomáhající srdce“ za oddanou práci asistenčního psa, který již pět let doprovází a pomáhá svému páníčkovi Miroslavovi, který je na invalidním vozíku po poranění míchy. Dokáže mu podat věci, které mu upadnou na zem, nebo otevřít šuplík či dveře. Je mu taktéž velkou psychickou podporou. „Dnes jsem strašně rád, že jsem se tehdy rozhodl si pejska pořídit. Mám toho nejbáječnějšího psího parťáka, který mi oddaně pomáhá každý den,“ říká Miroslav.

„Cenu hlavního partnera“ si odnesla fenka flat coated retrívra Atty, která taktéž zastává pozici asistenčního psa. Pro svoji paničku Viktorii je nenahraditelná. Dokáže najít přechod pro chodce, volné místo na sezení nebo předmět, který její majitelka ztratila. Má i schopnost rozpoznat zdravotní potíže Viktorie. Před nástupem migrény ji upozorní olizováním spánků a pravé části těla. Když Viktorie ztrácí rovnováhu, Atty to vycítí a snaží se jí najít volné místo na sezení. Je opravdu její pravou rukou v každodenním životě.

Ne všechny příběhy však mají dobrý konec, ale ani na ty smutné se nesmí zapomínat. Ocenění „In memoriam“ bylo uděleno belgickému ovčáku malinois Kimovi, který ztratil svůj život právě při záchraně muže, který zmizel u prudkého srázu řeky Oslavy na jižní Moravě. Když Kim chytil stopu pohřešovaného, svah jej také zradil a skončil v kamenité řece. „Zůstal strnule stát ve vodě, snad dva metry od břehu. Na žádný povel ani na oslovení nereagoval,“ vzpomíná Kimův psovod Patrik Topinka. Ačkoliv se Patrikovi podařilo dostat Kima ven z vody, dopravit ho k záchranářům živého se mu už nepovedlo. Mrtvý byl nalezen i muž, ke kterému se Kim snažil dostat. Cenu za prokázanou Kimovu statečnost převzal sám Patrik.

Slavnostní předávání cen proběhlo 22. září v sále Starého purkrabství na Vyšehradě v Praze. Ceny bývají pravidelně předávány na přelomu března a dubna, což ovšem znemožnil nástup koronavirové epidemie, a pořadatelé se tak rozhodli událost přesunout právě na září.

Autor: Aneta Luksová


Přečtěte si také článek o tom, jak se za posledních někíolik let podařilo zachránit několik vymírajících druhů zvířat. Článek najdete na našem webu.


Zdroj: statecnepsisrdce.cz

Foto: statecnepsisrdce.cz, zoohit.cz

Příspěvek vytvořen 665

Související Příspěvky

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.

Zpět na začátek
Dobrý Zprávy