Nové tůně pomůžou zadržet vodu pod Pustevnami

Ochránci přírody nadále bojují proti suchu. Pod Pustevnami v údolí Kněhyně chtějí vybudovat nové tůně, které mají zadržovat vodu v krajině.  Práce na tůních by měly začít ve druhé polovině října či začátkem listopadu.

Hloubení tůní začalo tohle léto v Beskydech jako experiment. Nachází se zde stovky přibližovacích linek, tedy cest na stahovaní dřeva, ze kterých při deštích odtéká velké množství vody. Díky přetvoření cest v tůně už voda v krajině zůstává.  Za experimentem stojí lesník Ondřej Brož, který chce, aby tu lesy zbyly i pro jeho dceru.

Tvorba tůní je poměrně jednoduchá, levná i rychlá. Musí se zhutnit hlína tak, aby udržela vodu i při silnějších deštích. „Musí to mít určité parametry, vyhovovat těm zvířatům, nesmí to míst strmé břehy. Také ty tůně nesmí být příliš hluboké. Vytváří se tak, aby vyhovovaly i různým broukům a dalším zvířatům,“ vysvětluje pro Český rozhlas Vojtěch Bajer z Českého svazu ochránců přírody Salamandr.

Podle ekologů budeme moci sledovat benefity tůní už příští rok. Tůně jsou útočištěm nejen pro brouky, obojživelníky, plazy, hmyz, ale i pro savce a různé druhy rostlin. Slouží tedy jako napajedla, úkryt, obydlí, zdroj potravy či místo pro rozmnožování pro mnoho živočichů.

Autorka: Kristýna Krejčí

Máte rádi přírodu v okolí Pusteven? Pokud ano, určitě si ji nenechte ujít i ze shora ze stezky Valašky. Pravděpodobně vám to nyní aktuální situace v Česku nedopřeje.  U nás si však můžete přečíst alespoň článek od naší redaktorky, která stezku osobně navštívila a poví vám, jestli výlet na Valašku stojí za to.

Zdroj, Foto: ostrava.rozhlas.cz, denik.cz

Příspěvek vytvořen 44

Související Příspěvky

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.

Zpět na začátek
Dobrý Zprávy