Kam v Česku? Vydejte se třeba na Valašku

Kristýna Krejčí

Mnohými zbožňovaná, dalšími nenáviděná. Stezka Valaška s sebou v roce 2019, kdy byla představena světu, přinesla na Pustevny vlnu turistů, nadšení, ale i odporu. „Musíš si zajet na Valašku,“ říkali jedni. „Nejezdi tam, je to hrozný,“ radili druzí. Jak to tedy s tou Valaškou je? O tom jsem se vyjela přesvědčit jedno víkendové dopoledne sama.

Stezka Valaška

Tak jako mnoho dalších, i já jsem zůstala několik týdnů kvůli nastalé situaci zavřená doma. V televizi střídala jedna horší zpráva o průběhu pandemie druhou a marně jsem hledala únik od reality. Sklenička na večer byla sice skvělým způsobem, jak se odreagovat, ale pokračovat tato moje sklenička k večeru o pár dnů déle…

Sobota ráno, cca osm hodin. Vyjíždím s mou věrnou parťačkou na vélet, jak my Hanáci rádi říkáme. Po pár špatných odbočkách dojíždíme na Parkoviště „Pustevny, Tarzánie, Hotel Raztoka“. Dorazily jsme během dopoledne, takže se na parkoviště ještě vlezeme a platíme 80 korun za celý den. Jelikož jsem občas docela líná, volím pro cestu nahoru za stezkou lanovku. Vy, větší milovníci turistiky, to ale můžete dát nahoru klidně pěšky. Od vrcholu lanovky je to, co by kamenem dohodil právě na onu Valašku.

Vstupné dospělého na místě vyjde na 220 korun, online pak zaplatíte o deset korun méně. Projdete bránou a naskytne se vám výhled na automat na pití, přírodu, stromy a skupinky lidí.

Valaška se může pyšnit krásným nejdelším himalájským chodníkem v Evropě. Pokud se vám ovšem myšlenka závěsného houpajícího se chodníku nezamlouvá, můžete se mu vyhnout. Další velkou atrakcí stezky je vyhlídková skleněná plošina – skywalk. Díky skywalku se budete cítit, jako byste stáli na obláčku. Ale připravte se, že na obláček bude čekat zástup lidí. Takže rychle vyfotit, moc nezdržovat, nebo na vás pár jedinců bude házet nevraživé pohledy, možná i lepeňák (svačina – pozn. edit.).

Je Valaška vhodná pro děti? Nejmladší návštěvníky asi spíš nadchne trampolínové hřiště než výhled na Jeseníky nebo Velkou Fatru. Stezka Valaška je ideálním místem pro nějaké to rendezvous (rande, setkání – pozn. edit.). Stezka mezi stromy dlouhá 660 metrů je opravdu nenáročná, což mohou ocenit ti z vás, kteří jsou o něco méně fyzicky zdatní.

Valaška asi úplně nepatří mezi něco, bez čeho by se váš život neobešel. Oproti Stezce v oblacích je lehce skromnějším, přesto však atraktivním počinem na vrcholu Pusteven. Pokud tedy i vy hledáte únik, ať už od covidu, či stresu, utečte brzy ráno do hor, kdy ostatní výletníci ještě spí. Třeba právě na Valašku. Vyhnete se tak davům i nervům z parkování.

O pozitivní obraz okresu Jesenicko a přilehlých hor se snaží Kamil Kavka v rámci projektu positivJE, o kterém se dočtete v jednom z našich starších článků.

Foto: Kristýna Krejčí