Polský deníček no. 2

Jsem tady už více než měsíc, začala jsem chodit do školy, stihla podniknout pár výletů a mimo jiné si také našla spřízněné duše. Pohodlně se usaďte u svých přijímačů, protože pro vás mám další díl polského deníčku!

Fakulta sociálních studií zevnitř

Škola, základ života

Škola mi začala oficiálně hned na začátku října, neoficiálně ovšem až ve druhém týdnu, protože bylo ještě nutné doladit rozvrhy. „Na Erasmus se přece studenti nejezdí učit,“ říkali mi kamarádi před odjezdem. Je pravda, že i když jsem sem přijela přes vlastní katedru, moc předmětů ze svého oboru tady nemám. Nabídka „erasmáckých“ předmětů je totiž jednotná pro všechny studenty fakult sociálních studií. Díky tomu ale zase nahlédnu pod pokličku předmětů pro psychology i pro pedagogy.

Z čistě „erasmáckých“ předmětů tady mám polštinu se skvělou vyučující a kurz zaměřující se na gdaňskou historii. Zatím mám ale jen polovinu předmětů, další čtyři budu mít až od konce listopadu. Zimní semestr totiž pokračuje i po Vánocích a automaticky na něj navazuje zkouškové období na začátku února.

Budova mé fakulty spadá do nového, architektonicky jednotného kampusu všech školních budov. Uprostřed kampusu je také univerzitní knihovna a botanický park.

#CzechoslovakPower

Zprava: Veronika, Hanka, já a Prescillia

Pamatujete na Slovenku z minulého dílu, se kterou jsem se potkala na cestě sem? Uhodli jste správně, Verča je jednou z prvních kamarádek, které je nutné zmínit. Tahle milá zrzka, která svůj volný čas věnuje lezení, běhu nebo vaření veganských pochutin, studuje v Brně archivnictví. „Chtěla jsem co nejvíc na sever, a protože od nás se vyjet do Skandinávie nedá, zvolila jsem Gdaňsk,“ odpověděla mi na otázku, proč se rozhodla vydat na Erasmus zrovna sem.

Druhou spřízněnou duší je Hanka, další Slovenka. Studuje chemii v Bratislavě a je to už její druhý „erasmácký“ pobyt. Raduje se z každého dne, kdy svítí alespoň trochu slunce, a umí ocenit dobré techno. Protančily jsme spolu boty na koncertu Ventolina den poté, co jsem díky ní zjistila, že zrovna jede polské turné.

Možná spolu díky barvě našich vlasů vypadáme jako trio vytvořené špičkovým marketingovým týmem, stejně jako legendární skupina Blackmilk, ale pokud chcete strávit dny volna na Erasmu také objevováním nových míst, jsou tyhle dvě přesně tím akčním impulzem, díky kterému nebudete chtít sedět doma.

O dalších přátelích a také o místech, která tady můžete navštívit, se dočtete příště. Nezapomenu se zmínit ani o výletech, na které se z Gdaňsku můžete vydat.

Slovo pro dnešní den je PAŹDZIERNIK = říjen. Nejvtipnější ze všech polských názvů měsíců. Už je samozřejmě umím všechny vyjmenovat.

Autor: Lýdie Hájovská

Pokud vás minula první část deníčku, najdete ji zde.

Foto: web en.ug.edu.pl; Lýdie Hájovská

Příspěvek vytvořen 77

Související Příspěvky

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.

Zpět na začátek
Dobrý Zprávy