Festival 30 let svobody navštívilo jen v Praze přes 40 tisíc lidí

Dobrý Zprávy 18. 11. 2019

Češi si 17. listopadu připomněli 30 let od sametové revoluce. Celorepubliková vzpomínková akce Festival svobody měla hlavní program v Praze na Václavském náměstí a na Národní třídě, kam se během celé neděle dostavily desítky tisíc lidí.

Program vyvrcholil ve večerních hodinách několikaminutovou projekcí na opravenou fasádu Národního muzea a také Koncertem pro budoucnost. Na hlavní scéně vystoupil Thom Artway, kapela Čechomor nebo Lenka Dusilová a mnozí další. Václavským náměstím zněla i Modlitba pro Martu v podání Anety Langerové a také státní hymna, kterou zazpíval Matěj Ruppert společně s několika tisíci přítomnými.

Další projekce a koncerty se konaly o kus vedle na Národní třídě. Kromě vystoupení na pódiu Rock Café mohli návštěvníci sledovat i projekci krátkých filmů o životě lidí v režimu a také těch, kteří z Československa uprchli. Nejvíce frekventovaná ale byla pietní místa na Národní třídě. Tam i v pozdních večerních hodinách lidé stále zapalovali svíčky a připomínali si nejen oběti režimu, ale i bývalého prezidenta Václava Havla, prvního demokratického prezidenta Československa. 

Festival se stal jednou z největších vzpomínkových akcí v Česku od pádu železné opony. Vyvrcholení festivalu bylo dojemné pro všechny přítomné. Vzpomínky na režim jsou v české společnosti stále živé a lidé si je připomínají nejen pro sebe, ale také pro mladé generace. 

Autor: Hana Řeháková

Foto: Hana Řeháková