„Boty se staly mou vášní, která mě dodnes neopustila a stala se mým každodenním chlebem,“ říká zakladatelka Kave FootWear Eva Klabalová

V roce 2016 založila Eva Klabalová firmu na výrobu veganských tenisek s názvem Kave FootWear, na jejichž výrobu se používají zbytkové materiály. Podešve tenisek se vyrábí třeba z kávového lógru nebo ze zbytků, které leží v továrnách ladem. Co jí přimělo vytvořit takový koncept tenisek? To se dozvíte v dnešním rozhovoru.

Eva Klabalová se narodila v metropoli obuvi – tedy ve Zlíně. K botám měla blízko už jako malá, jelikož její prarodiče pracovali v Baťových továrnách, a tak se od svých patnácti let začala věnovat botám. Po studiu ve Zlíně se vydala rozšířit své znalosti do Nizozemska a během studia strávila nějakou dobu i v Číně.

Kdy a jak se zrodil tento nápad s teniskami?

Sama nevím, kdy se tento nápad zrodil. Byl to přirozený vývoj. Již za studií jsem v továrně na tenisky pracovala jako brigádník. Po studiích v Čechách jsem měla možnost studovat inovace v obouvání v Holandsku a v rámci tohoto studia jsem strávila nějaký čas v Číně, kde jsem pracovala s několika továrnami. Po nějaké době mě začalo dost štvát to, že oblečení, boty, ale i věci naší každodenní potřeby vyrábíme právě v Asii a pak je převážíme letadlem či lodí do Evropy. Veškeré transporty surovin a produktů velmi znečišťují naši planetu. Když chceme něco změnit, musíme začít u sebe. Proto jsem se vrátila domů a začala pracovat s lokální továrnou, ve které jsem dříve pracovala jako brigádník, a vyvinula produkt v závislosti na jejich výrobním procesu.

Myslíte si, kdybyste nevyrůstala ve Zlíně a tolik nenahlédla do obuvnického světa, že byste si k tomu cestu někdy našla? Co bylo odmala vaším snem?

Já jsem byla odmala obklopená botami, protože moji prarodiče pracovali v Baťovských továrnách celý život. Proto jsem k nim měla velmi blízko. Jak by to ale bylo, kdybych vyrůstala jinde, to nevím. Boty se staly mou vášní, která mě dodnes neopustila a stala se mým každodenním chlebem.

Je výroba těchto tenisek provázaná se zlínskou obuvnickou tradicí?

Určitě ano. Značka je založena na Baťovském konceptu a tradici. Pro výrobu využívám staré stroje a formy, jejichž vznik se datuje do padesátých let minulého století.

Jaký odpadní nebo zbytkový materiál používáte nejčastěji?

Jedná se o zbytky gumy, které v továrně zůstávají z předchozí výroby. Jsou to kousky, které by jinak skončily v odpadu. Svršky bot jsou vyrobeny z bavlny. Jedná se o takzvané ležákové položky. Jsou to materiály, které zůstávají ve skladech. Firma vždy pro výrobu objedná určité množství látky, a když kousek zbude (může se jednat o několik metrů), tak se tento zbytek uloží do skladu a jen málokdy najde své další využití. Já tedy vybírám právě tyto materiály a dávám jim nový život.

Máte v plánu další kolekce? Pokud ano, z jakých zbytkových materiálů budou vyrobeny?

Určitě ano. Každý model je vždy vyroben v nákladu sto párů. A to protože ten určitý odpadní materiál je limitovaný. Využiji ho do posledního centimetru. Proto se může stát, že některý model je vyroben v nákladu třeba padesáti párů a některý sto třiceti. Právě tak, aby se spotřeboval všechen materiál. Zároveň je každá bota opravdovým unikátem. A to díky použité technologii výroby, kdy jsou kousky barevné gumy míchány do sebe. Guma je posléze zapečena v lisu, kde se barvy působením tepla a tlaku zalisují a slijí do sebe. Každý pár má tak svoje specifické výrobní číslo. Máte tedy jistotu, že nikdo na světě nemá stejné boty jako vy. Co se týče materiálů, připravuji zcela nový koncept zpracování gumy a plastů. O tom ale více až na jaře.

Mají tenisky úspěch i v zahraničí?

Ano, mají. Zrovna dnes jsme posílali velkou zásilku na Island a do Kanady. Brzy se také tenisky objeví v jednom concept storu v izraelském Tel Avivu.

Mají tenisky nějakou speciální ochranu před prvním použitím?

Speciální ochranu předem nemají, ale skvěle funguje impregnační sprej, díky kterému se stanou voděodolnými. Právě to zákazníkům doporučuji.

Vyrábíte tenisky sama, nebo za sebou máte tým?

Spolupracuji se zlínskou továrnou. Po dobu, kdy se Kave tenisky vyrábí, se stávám řadovým pracovníkem a je pro mě velmi důležité, aby byla každá podešev mým dílem. Každý barevný proužek je tedy na botu přikládám ručně s tou největší pečlivostí.

Co vás ve vaší tvorbě inspiruje?

Inspiruje mě vše kolem mě. Věci všedního života, fialka kvetoucí mezi kachličkami chodníku, hudba, cestování… Stačí mít oči otevřené.

Na Instagramu jste zveřejnila video, že spolupracujete s umělcem Ondrash na nových teniskách. Jaké z toho máte pocity?

Je to úžasný pocit propojit se s někým tak výjimečným, jako je Ondrash. Moc mě baví propojení užitého předmětu, jakým jsou boty, s uměním – jakým tetování bezesporu je. Ondrash také v minulosti studoval design obuvi. Pro nás oba je tento projekt hlavně srdcovou záležitostí. Troufám si říci, že tyto boty nejsou poslední, jaké společně vytvoříme.

Máte v plánu spolupracovat i s dalšími umělci?

Ano, mám. Několik spoluprací je již rozjednaných a brzo o nich uslyšíte.

Na letošním Desingbloku jste předvedli své tenisky. Na instagramový účet Kave FootWear jste zveřejnili fotku zpěváka Michala Malátného z kapely Chinaski, který měl na sobě vaše tenisky. Co na ně říkal?

Michalova reakce byla naprosto úžasná. Boty mu ihned padly do oka a ihned byl rozhodnutý, že je potřebuje. Pevně doufám, že se mu dobře nosí.

Myslíte si, že se v dnešní době lidé zamýšlejí nad tím, co kupují a z čeho je produkt vyrobený? Například že díky vašemu konceptu se nad tím více zamýšlejí a vidí v tom něco prospěšnějšího?

Já ve svém okolí vidím, že lidé nad touto problematikou přemýšlí stále více a více. Nechtějí již nejlevnější produkty, které jsou vyrobeny v Asii, ale jsou ochotni si připlatit za produkt, který je vyroben u nás, českými lidmi. Je důležité si uvědomit, že ceny českých produktů těm asijským konkurovat nemohou. A to z jednoho prostého důvodu: plat u nás je mnohem vyšší, lidem se platí pojištění, důchody, což v mnoha továrnách na východě není standardem. V současnosti se řeší velké množství kamionů na našich silnicích. Hlavní česká dálnice se mnohdy stává parkovištěm. A to i z toho důvodu, že kupujeme levné a zbytečné věci. Pokud s tím přestaneme, kamiony nebudou mít co vozit a mnoho z nich z našich cest zmizí. Je to samozřejmě nadneseně řečeno, ale je čas, aby to lidé začali vnímat ještě více. Za mnoho problémů ve společnosti a přírodě si můžeme sami.

Nakupují vaše tenisky více ženy nebo muži?

Je to zhruba půl na půl. Tenisky jsou unisexové. Velmi mě baví i to, když si partneři koupí stejné tenisky.

Jak jinak vy sama ještě podporujete životní prostředí?

Každým svým krokem. Sama se snažím nenakupovat fast fashion kousky a celkově se snažím chovat udržitelně. Ať už se jedná o nevytváření zbytečného odpadu či dávání věcem nový život. Bylo by skvělé, kdybychom se jako společnost začali chovat více zodpovědně. Třeba až tak, aby nezbýval odpad pro výrobu nových produktů. Sice bych tak přišla o značku, ale naplnil by se její cíl.

Co je vaším cílem s teniskami Kave FootWear?

Mým hlavním cílem je rozvinout diskuzi na témata týkající se životního prostředí a našeho konzumního života. Před několika dny jsem četla příspěvek pána ve středním věku pod mou fotkou na sociálních médiích. Jeho komentář zněl asi takto: „To, že někdo začne zpracovávat odpad, z něj nedělá superhrdinu.“ Ano, to nedělá, ale vždy musíme začít věci měnit od sebe a svým nadšením inspirovat další lidi. Pak nás bude více a více, věci se začnou hýbat tím správným směrem, a to je ten cíl…

Autor: Nela Kadlečíková

Foto: Facebook a Instagram Kave FootWear

Příspěvek vytvořen 665

Související Příspěvky

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.

Zpět na začátek
Dobrý Zprávy