Organizace Movember pomáhá i letos

Tereza Stará

Charitativní organizace Movember, která letos v listopadu slaví 16 let své existence, má po celém světě už přes 5 milionů podporovatelů, především mužů. Ti se po celý měsíc listopad neholí a nechávají si narůst knír všech velikostí a druhů. Cílem je nejen změnit mužskou tvář, ale i pohled na závažná mužská onemocnění.

Celý nápad se zrodil v roce 2003 u piva. Dva přátelé z Austrálie mrzelo, že knír nadobro odešel z módních trendů a rozhodli se vrátit mu jeho bývalou slávu. Brzy zjistili, že vousy jsou vděčným konverzačním tématem a rozhodli se posunout svoji iniciativu o něco výš. Rozhovory s cizími lidmi o svém kníru rozšířili na debaty o vážných mužských onemocněních jako je rakovina varlat, prostaty nebo do té doby příliš neprobírané téma duševních chorob. Společně s dalšími asi třiceti muži založili charitativní organizaci, ze které putoval každý rok výdělek na podporu obětem rakoviny.

Podpora Movemberu rychle rostla. Stále více mužů si nechávalo narůst podzimní knír a zároveň lidé přispívali stále vyššími finančními dary. Zejména výzkum v oblasti rakoviny prostaty významně pokročil, Movember začal zachraňovat životy. V roce 2012 se spojil s českou iniciativou Muži proti rakovině a knírek se začal objevovat i v českých ulicích.  

Způsobů, jak se můžete k hnutí Movember připojit i vy, je překvapivě mnoho a zdaleka nekončí jen u narostlých vousů nebo finanční podpory. Například v Praze se koná běžecký závod Run for Movember. Výtěžek ze startovného putuje rovnou do již zmíněných charitativních organizací, každý zúčastněný navíc obdrží reklamní tričko, aby mohl osvětu šířit dál. Další výzvou je pak třeba Move, podle které mají všichni zaregistrovaní každý měsíc uběhnout 60 kilometrů. Tato akce upozorňuje na alarmující fakt, že každých 60 minut si vezme život 60 mužů. Velkou měrou pak můžete přispět i při uspořádání vaší vlastní akce nebo výzvy.

Movember je jednou z nejvýznamnějších světových charitativních organizací, která za šestnáct let svojí činnosti dokázala vybrat v přepočtu asi 1,69 miliardy korun. Přispívá v oblasti výzkumu léčby a prevence rakoviny varlat a prostaty, stará se o muže, jakkoliv postižené touto nemocí a pomáhá při duševních problémech, které mohou vést až k sebevraždám. Mezi její členy patří řada významných osobností a vědců. Přitom připojit se k ostatním je snadné. Pro začátek bude stačit, když se vám ráno nebude chtít oholit.

Foto: movember.com