V dětství si přála panenku s naslouchátky. Díky iniciativě britské novinářky se rodí hračky s handicapem

Klasickou Barbie s dlouhými blonďatými vlasy si z našeho dětství pamatuje každý. Byla snem každé holčičky, která si přála být jako ona. Výrobci hraček se dnes však raději přiklánějí k tomu, aby do hraček děti promítaly sebe. Jak se k tomu ale postaví děti s větším či menším handicapem? Na tuto otázku odpovídá organizace Toy like me, která vyrábí hračky právě pro tyto děti.

Ukázka z tvorby Rebeccy Atkinson

Zakladatelkou celé kampaně je britská novinářka Rebecca Atkinson, která se dříve angažovala například v britské BBC. Vždy ji zajímalo, jak různé firmy reprezentují rozdílnost. „Je směšné, že na světě je 150 miliónů dětí s handicapem, ale ani jedna Barbie s naslouchátky,“ uvádí.

Sama Rebecca Atkinson jako malé dítě musela nosit naslouchátka. Nikdo z jejích vrstevníků však podobnou pomůckou nedisponoval, neviděla je ani na žádné hračce. Připadala si jako ošklivé káčátko. V dospělosti se tedy rozhodla spojit s několika rodiči, kteří mají handicapované dítě a společně rozjeli na sociálních sítích kampaň označenou jako #ToyLikeMe.

Hashtag doplnila vlastnoručně vyrobenou panenkou na vozíčku nebo se slepeckou holí. Iniciativa se stala okamžitě hitem sociálních sítí. Pak už zakladatelům nebránilo nic v tomu, aby založili online petici, ve které žádají hračkové giganty jako jsou například Mattel, Lego nebo Playmobil, aby uvedly na trh figurky s postižením.

Odezva na sebe (ne)nechala dlouho čekat

Jeden z prvních velkých výrobců, který rodiče vyslechl byla německá firma Playmobil. Vedle ní poté i menší firmička MakieLab, která s pomocí 3D tisku poslala na trh panenku s naslouchátky nebo kožním onemocněním. Ředitel

Své zastoupení mají už i děti s orgánovým i kožním defektem

Matthew Wiggins si nápad velice pochvaloval a doufal, že díky novým panenkám učiní spoustu malých holčiček šťastnými.

Nezvyklého mlčení se ale iniciativa dočkala od Lega. Toy like me tedy založilo novou petici směřovanou pouze dánskému obrovi. I přes 20 tisíc podpisů se zde však nic nezměnilo. Místo smutnění na to šli fištrónsky.

O Vánocích firma Lego vyhlásila soutěž o nový design s tím, že vítězný zrealizují. Toy Like Me navrhla skatepark pro vozíčkáře a mezi voliči to mělo úspěch. V lednu 2016 tedy výrobce známé stavebnice poslal na trh první figurku na invalidním vozíčku. Britský tisk psal o velkém vlivu Rebeččiny iniciativy a příběhu se chytla už i celosvětová média.

Na otázku, zda jsou hračky s naslouchátky a invalidními vozíčky určené jen pro handicapované děti má Rebecca Atkinson jasnou odpověď. „Určitě ne, právě naopak. I zdravé děti by měly vědět, že mezi jejich vrstevníky se může objevit někdo, kdo neslyší tak dobře jako ony a musí mít pomůcku,“ svěřila se týdeníku Respekt.

Autor: Kristina Němcová

Foto: makie.com, Facebook – Toy Like Me 

Příspěvek vytvořen 665

Související Příspěvky

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.

Zpět na začátek
Dobrý Zprávy