Téměř vyhynulé druhy zvířat se vrací zpět, uvádí studie

Až 48 druhů ohrožených savců a ptáků dokázali ochránci zvířat zachránit před vyhynutím díky celosvětové úmluvě z roku 1993 o ochraně biologické rozmanitosti. Nová studie z časopisu Conservation Letters uvádí, že bez iniciativy ochranářů by míra vyhynutí byla třikrát až čtyřikrát větší než nyní. Trpasličí prase, rys iberský nebo kondor kalifornský a mnoho dalších zvířat by bez včasného zásahu vymřelo.

Amazoňan portorický

Při vydávání Úmluvy o biologické rozmanitosti v roce 1993 nebylo úplně zřejmé, jak velký a zásadní význam bude mít. Postupem času se zařadila mezi nejvýznamnější mezinárodní enviromentální úmluvy. Studie, na níž se podílelo 137 expertů, se zaměřuje na 7–16 druhů savců a 21–32 druhů ptactva. Mezi zajímavá zvířata, u kterých se podařilo zabránit vymření, patří mimo jiné i papoušek amazoňan portorický, jehož bylo před 45 lety pouhých 13 jedinců.

Obrovský podíl měli kromě samotné celosvětové úmluv také ochranáři a jejich vytrvalé a obrovské pracovní nasazení. Bez jejich pomoci by ohrožené druhy zvířat umíraly třikrát až čtyřikrát víc.

„Ukazuje nám to, že zabránit budoucí ztrátě živočišných druhů je pro nás dosažitelným cílem. Navíc nezbytným pro udržení zdravé planety,“ uvádí ve studii Stuart Butchart z organizace BirdLife International.

Hlavními cíli úmluvy je kromě samotné ochrany biologické rozmanitosti na všech jejích úrovní, také udržitelné využívání jejích složek a spravedlivé a rovnocenné rozdělování přínosů, jenž plynou z genetických zdrojů. Často bývá označována jako klíčový dokument udržitelného rozvoje.

Autor: Petra Čiklová

Na poli ochrany zvířat, především těch divoce žijících, je dalším úspěchem také snaha Francie zakázat drezuru divokých zvířat a rozmnožování delfínů ve vodních parcích. Více čtěte v našem článku.

Foto: selmy.cz, araraouna.cz

Příspěvek vytvořen 665

Související Příspěvky

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.

Zpět na začátek
Dobrý Zprávy