Dobrý tipy na cesty: Gaudího slunná Barcelona

Modrá obloha, písečné pláže, ale především nádherné secesní budovy, historie a nenapodobitelná španělská atmosféra. Katalánská Barcelona leží na severu Španělska na pobřeží Středozemního moře a jako jedno z nejkrásnějších evropských měst je během léta cílem invaze tisíců turistů. Pokud si i vy brousíte zuby na barcelonské dobrodružství, zimní měsíce jsou ideální příležitostí.

Barcelona nepostrádá proslulý španělský životní styl, který by se dal vystihnout slovy fiesta a siesta, a jižanskou atmosféru. Její obyvatelé ale mluví katalánsky, což je jazyk blízký francouzštině, a mezi Katalánskem a Španělskem je již několik let cítit velké napětí, které roste s katalánskými snahami o nezávislost. Jinak řečeno: v Barceloně zažijete to nejlepší ze Španělska, ale ve vlastním katalánském provedení.

Sagrada Família je vrcholem Gaudího tvorby

Do podoby druhého největšího města ve Španělsku se navždy otiskl katalánský architekt Antoni Gaudí. Pokud jste se nikdy nesetkali s jeho jménem, jeho stavby určitě dobře znáte. Tou nejznámější je zakroucená katedrála v moderní čtvrti Barcelony Sagrada Família. Její stavba byla zahájena v roce 1882 a práce na ní pokračují dodnes, celé dílo by mělo být hotové v roce 2026. Stavba trvá tak dlouho i proto, že je placená pouze dary. Přesně tak, jak si Gaudí přál.

Vstupné do vnitřních prostorů katedrály je podle barcelonských standardů poměrně vysoké, bez slev pro děti, seniory a studenty za prohlídku zaplatíte 26 euro, v ceně i audio průvodce v anglickém jazyce. Pokud ale patříte mezi obdivovatele moderní architektury, byl by hřích prostory katedrály nenavštívit.

Gaudí si liboval v přírodních vzorech a materiálech a vnitřek Sagrada Família má tak svými vysokými klikatícími se sloupy připomínat les. V celé katedrále najdete bezpočet náboženských symbolů, které jsou občas velmi rafinovaně řešené a nechybí ani tradiční varhany pojaté v moderním duchu. To vše osvětlují barevná sklíčka ve všudypřítomných vysokých oknech, jejichž barvy samy skrývají určitý význam.

Gaudímu patří celá Barcelona

Gaudího stavby jsou proslulou ikonou celé Barcelony. Ačkoliv se Gaudí částečně inspiroval secesí, jeho práce jsou naprosto unikátní. Kombinuje se v nich kámen s cihlami a keramickými dlaždicemi, které často tvoří pestrobarevnou mozaiku. Tvary budov bývají zvlněné, až zakroucené a všech detailů si v nich všimne jenom velmi pozorné oko.

Pokud chcete po katedrále Sagrada Família navštívit další gaudího díla, zamiřte do moderní části Barcelony s proslulými pravoúhlými ulicemi. Gaudího mecenášem byl Eusebi Güell a právě jeho jméno tak nesou gaudího práce Palác Güell a Güellův park. Tento park určitě znáte z dárkových pohlednic a těch nejikoničtějších pohledů na Barcelonu. Podívat se do něj můžete za deset euro.

Typickou španělskou krajinu plnou palem a nízkých dřevin tu doplňují mozaiky, sloupy a stavby připomínající perníkové chaloupky. Mezi nimi se hemží davy turistů s fotoaparátem, na které je potřeba se připravit. Hlouběji v parku, dál od hlavního náměstíčka s výhledem na celou Barcelonu, ale najdete i klid mezi rostlinami a španělskými pouličními muzikanty.

Ani další Gaudího stavby v centru Barcelony jenom tak nepřehlédnete, protože stejně jako předchozí návštěvnická lákadla hrají barevnými mozaikami i nepravidelnými tvary. V barcelonských ulicích tak narazíte na budovu Casa Milà, kde se nachází Gaudího muzeum a budovy Casa Bastlló, Casa Calvet nebo Casa Vicens. V této části Barcelony, kde se Gaudího mohutné stavby dají krásně prohlédnout, narazíte spíše na široké městské třídy vedoucí v perfektních pravých úhlech.

Kousek historie v moderním velkoměstě

Uzoučké a klikaté uličky, které znáte z některých ostatních evropských měst, jsou naproti tomu v gotické části Barcelony zvané Barri Gotic, která se od středověku téměř nezměnila. Na dlažebních kostkách tu rostou malé krámky a nachází se zde nespočet romantických zákoutí, která vás umí přenést časem. I přes to všechno je tu vlastně překvapivě málo turistů.

V gotických uličkách se už od středověku ukrývá například katedrála svatého Kříže a svaté Eulálie nebo bazilika Santa Maria del Pi. Minulost aragonských králů tu pak připomíná náměstí Placa del Rei s královským palácem, které je považováno za samé centrum Barri Gotic a renesanční Palác katalánské Generalitat, kde sídlí katalánská vláda.

Ikonickým místem gotické čtvrti je pak i náměstí Placa Reial obklopené renesančními paláci s arkádami, přeplněné množstvím restaurací a kaváren. Sem se nejlépe dostanete z nejznámější barcelonské ulice La Rambla.

Spíše než snažit se najít všechna tato místa s online mapami v mobilu ale doporučuji bloudit mezi starými zdmi bez cíle a nechat se unášet silou španělské historie, kterou na mnohých místech doprovází místní pouliční umělci.

Překvapivě čisté moře na přeplněné pláži

Další městskou částí je Barceloneta, po které je pojmenována téměř dva kilometry dlouhá písečná pláž ležící kousek od centra Barcelony. Na první pohled vás překvapí čistý písek, pozvolné klidné moře i množství barů, kaváren a nočních klubů. Barceloneta dokonce právem patří mezi nejčistší městské pláže na světě, sprchy se sladkou vodou i toalety jsou tu dokonce k dispozici bez poplatku.

To má bohužel za následek i davy turistů, kteří každé léto bojují v nelítostných bitvách o místo pro svůj ručník. Je tedy potřeba se dobře připravit, nebo pláž navštívit mimo sezónu. O zážitek vás to nepřipraví, Barceloneta umí potěšit i krásnou promenádou, kterou lemují palmy a sportovci. I během zimy se tu navíc najdou otužilci, kteří se studených mořských vln nebojí, a vy je tak můžete následovat alespoň od kolen dolů.

Z Barcelonety už to není daleko do již zmíněné gotické části města. Cestou tam navíc potkáte nádherné a poměrně okázalé parky, zpravidla s mohutnými kašnami a paláci. Tato místa jsou oblíbená i u místních, kteří tu rádi odpočívají ve stínech stromů a tančí a zpívají s ostatními. Jedná se zkrátka o zelenou oázu španělské chuti do života, která je až nebezpečně nakažlivá.

Kdy, když ne teď?

Barcelona je jednou z nejpopulárnějších evropských destinací a zároveň je pro české návštěvníky až podezřele lehce dostupná. Létají sem přímé spoje z Prahy nebo okolních měst jako jsou Vídeň a Wroclaw a mimo sezónu se dá letenka pořídit i za velmi příjemnou cenu. Celkově na tom Španělé s angličtinou nejsou příliš dobře, v centru Barcelony se ale anglicky domluvíte bez problémů. Pomůže i znalost španělštiny nebo francouzštiny, nakonec se ale vždycky domluvíte i s češtinou, s rukama a s nohama.

Město je o trochu větší než Praha a s vypětím trocha sil se tak dá během dvou dnů projít pěšky. Pod zemí se ale nachází hustá síť několika linek metra a všude se pohodlně dostanete autobusem. Zároveň by byla škoda opustit Barcelonu ve spěchu, každý výlet do temperamentního Španělska si zaslouží i ochutnávku nočního života, výborného jídla a odpočinku, protože Španělé opravdu nikdy nikam nepospíchají. V Barceloně si odpočinete na pláži, nasajete historii i moderní umění a pobavíte se. Pokud už netrpělivě vyhlížíte konec zimy, je ten správný čas vyrazit.

Autor: Tereza Stará


Pokud je pro vás Španělsko příliš vzdálené, přečtěte si více třeba o Berlíně a o tom, co podniknout v této metropoli.


Máte rádi naše dobrý zprávy a chtěli byste nás podpořit? Zavítejte na náš Patreon! Prostřednictvím drobné částky nás můžete měsíčně i jednorázově podpořit a pomoci nám dále se rozvíjet.


Foto: Tereza Stará, Jakub Jílek

Příspěvek vytvořen 57

Související Příspěvky

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.

Zpět na začátek
Dobrý Zprávy