V Česku roste záliba v elektrokolech

Petra Čiklová

Elektrokola už nejsou jen doménou seniorů, jak tomu bylo v minulosti. Naopak si e-kola pořizují lidé všeho věku. Češi jsou vášnivými cyklisty, o tom také svědčí fakt, že se řadí na třetí příčku nejaktivnějších cyklistů v Evropě, hned po Maďarsku a Dánsku. Vzestupu e-kol nahrává i skutečnost, že uživatelé nemusejí přestávat šlapat, jak si mnozí myslí.

Elektrokola jsou stále více populárnější

Jízda na elektrických jízdních kolech zaznamenává celosvětový boom. Na rozdíl od předešlých let se však nejedná pouze o zábavu pro starší osoby. E-biky se v České republice těší velké oblibě. I přestože se objevují názory, že díky elektrokolům lidé zleniví a nezůstane tak zachována podstata zdravého pohybu, výsledky studie časopisu Transport Research Interdisciplinary Perspectives naznačují, že uživatelé e-kol absolvují více fyzické námahy než uživatelé běžných mechanických kol. Podle autorů těchto studií k tomu nahrává fakt, že majitelé elektrokol vydrží mnohem déle a ujedou i větší vzdálenost.

Podle online magazínu CzechCrunch vzrostl tuzemský trh s koly poháněným elektrickým motorem za letošní rok přibližně o 40 procent na zhruba 80 tisíc prodaných kusů. Průměrná cena takového kola je 32 520 korun včetně DPH, letošní trh s elektrokoly se tedy vyšplhal na více než 2,5 miliardy korun.

Zakladatel a výkonný ředitel projektu ekolo.cz, který se specializuje na prodej, pronájem a přestavby elektrokol Jakub Ditrich uvedl pro CzechCrunch, že dnes najdeme v České republice odhadem asi 350 tisíc kusů elektrokol.

S rostoucím počtem prodaných e – biků by se mohla i snižovat cena. Podle Ditricha mají zákazníci ekolo.cz největší zájem o elektrokola v hodnotě okolo 40 tisíc korun.

„Za částku do 40 tisíc korun se už dá sehnat relativně slušně mechanicky vybavené elektrokolo se středovým nebo zadním pohonem. Naopak elektrokola pod 30 tisíc bych vzhledem k předpokládané životnosti alespoň šest let nedoporučoval,“ říká Ditrich pro CzechCrunch.

Elektrokola by do budoucna mohla sehrát významnou roli v tématu znečišťování ovzduší. E-biky by mohly chránit klima před znečištěním, celkově přispívat ke zlepšování zdravotního stavu populace a také eliminovat stále hustší provoz na nevyhovujících komunikacích.

Zdroj: czechcrunch.cz

Foto: czechcrunch.cz