Erasmus plus: Projekt, který vám otevře oči a nabídne spoustu možností

Každý z vás jistě alespoň jednou slyšel název Erasmus plus, ať už to bylo ve škole, nebo od svých kamarádů. Nicméně hodně lidí pořád přesně neví, co se za tímto projektem schovává. Jeho popularita sice v posledních letech výrazně stoupla, ale pořád ne natolik, nakolik by si zasloužila. Tento program vám doslova otevře dveře do světa a zúčastnit se jej může opravdu každý. V dnešním článku si tedy přiblížíme, o co se jedná a kde najít potřebné informace.

Tento koncept je věnován zejména mladým lidem, dává jim možnost poznávat svět a objevovat i sebe samého. Jednou z možností je například program pro vysoké školy, během kterého můžete na půl roku odjet studovat do zahraničí na základě spolupráce vaší univerzity s jinou zahraniční školou. My se ale dneska budeme bavit o dalších dvou možnostech, které tento program nabízí. Jedná se o výměnu mládeže a tréninkové kurzy.

U těchto dvou konceptů se jedná o krátkodobé vzdělávací výjezdy do zahraničí, které máte díky programu Erasmus plus zcela zdarma. Většinou to vypadá tak, že jedete na zhruba deset dní do zahraničí s dalšími mladými lidmi z Evropy. Celý projekt se řídí jedním tématem, kterému se denně věnujete na workshopech a různých přednáškách, které jsou ale založené na neformálním vzdělávání, které je velice efektivní a také mnohem zábavnější.

V Česku je spousta organizací, které tyto výměny mládeže a tréninkové kurzy zprostředkovávají. Většinou na jejich stránkách najdete možnosti projektů a u toho, který vás zaujme, vyplníte přihlášku, která není nijak složitá. Mezi největší organizace patří například Evropské centrum mládeže Břeclav, Informační centrum pro mládež v Jindřichově Hradci nebo třeba Brno For You. Nejjednodušší je ale dle mého názoru najít skupiny na Facebooku, které denně přidávají volné projekty z různých organizací. Je to přehledné a máte zde všechny projekty pohromadě. Jmenují se Youth Opportunities CZ nebo Youth projects CZECH REPUBLIC a přidat se může úplně každý. Nově také existuje organizace Euthtogether, která na svém instagramu přidává každý týden nabídky volných projektů z různých organizací.

Já sama se dvou výměn mládeže zúčastnila a byly to pro mě jedny z nejlepších životních zážitků. Vyjela jsem na projekt do Rumunska a do Francie a obě cesty mi daly hrozně moc. Zejména projekt v Rumunsku pro mě byl velmi obohacujícím, potkala jsem tam úžasné lidi a se spoustou z nich jsem stále v kontaktu. Zjistila jsem, že ačkoliv se kultury různých států liší, je zcela jednoduché se vzájemně chápat a respektovat. Poznávat jiné země, jejich tradice, to, jak fungují, bylo naprosto kouzelné. To, že jsme každý jiný, dělá tento svět mnohem lepším místem a projekty Erasmus plus jsou tohoto důkazem.

Vyjet pro mě bylo opuštěním mé komfortní zóny, ale doteď jde o to nejlepší rozhodnutí, které jsem mohla udělat. Projekty vám můžou doslova změnit život a posunout vás zas o krůček dál tím správným směrem. Já osobně doteď vnímám, že mi program Erasmus plus dal do života opravdu hodně, a věřím, že jistým způsobem z těchto zkušeností stále čerpám.

Dnešní doba nám nabízí hromadu možností a projekty Erasmus se do nich bezpochyby řadí. Ano, vyjet do zahraničí s partou lidí, které neznáte, vyžaduje určitou odvahu, ale věřte mi, když tento bod překlenete, nebudete litovat. Ba naopak, budete na sebe pyšní, že jste se překonali, a získáte zkušenosti, které vám budou přínosné po celý zbytek života.

Autor: Izabela Adámková


Téma Erasmu jsme se věnovali i v minulosti. Přečtěte si například deníček našeho redaktora, ve kterém popisuje vlastní pobyt v zahraničí, na který se v rámci programu pro vysoké školy vydal.


Máte rádi naše dobrý zprávy a chtěli byste nás nějak podpořit? Prostřednictvím drobného příspěvku na náš transparentní účet můžete jednorázově či pravidelně pomoci Dobrým Zprávám se i nadále rozvíjet.


Foto: Izabela Adámková

Příspěvek vytvořen 12

Související Příspěvky

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.

Zpět na začátek
Dobrý Zprávy