Londýňané si mohou cestu metrem zpřijemnit četbou povídek

Londýnské metro přišlo s nápadem, jak cestujícím zpříjemnit cestu a zároveň omezit používání sociálních sítí. Na lince Jubilee line nainstalovala společnost Short Édition tři černožluté boxy, které tisknou krátké povídky.

Lidé si mohou z automatů na četbu vybrat různě dlouhé povídky, a to buď minutové, dvouminutové nebo pětiminutové. Automat povídku vytiskne na papírek podobný jízdence. Žánrově se povídky dotýkají všech chutí cestujících, mohou si tedy vybrat ze sci-fi, romance, dobrodružných příběhů, ale také z dětské literatury. Mezi velikány literatury, jejichž díla tato služba nabízí patří například Virginie Woolfová, Charles Dickens nebo Lewis Caroll.

Vůbec prvním autorem, který měl tu čest představit první automatovou povídku, byl britský spisovatel Anthony Horowitz, který napsal například dílo Dům hedvábí. Svou první automatovou mikropovídku nazval Paní Robinsonová, pracoval na ní tři dny. “Je to jistě výzva napsat povídku, která se dá přečíst mezi dvěma stanicemi,” řekl Horowitz.

Už nyní si Londýňané mikropovídky velmi oblíbili. Podle průzkumů totiž lidé nemají příliš mnoho času na čtení. A právě toto může být variantou, která lidi v hektických dnech udrží při čtení a pomůže jim o trochu lépe zvládnout každodenní shon.

S nápadem krátkých povídek na cestu metrem přišla francouzská firma Short Édition, která své černo-oranžové automaty instalovala ve Francii, v Hong-Kongu a v USA. V USA podpořil literární nápad režisér Francis Scott Coppola, který stojí za slavným oscarovým snímkem Kmotr. Coppola sám nechal instalovat jeden povídkový automat v San Franciscu v restauraci Cafe Zoetrope.

Nabízet literaturu ve veřejné dopravě a zadarmo však není vůbec nová a ojedinělá myšlenka. V roce 1937 s podobným nápadem přišel sir Allen Lane, zakladatel nakladatelství Penquin Books. Sir Lane vytvořil myšlenku Penquincubatoru, přesněji automatu na paperbacky. Tento nápad však tehdejší společnost dost šokoval.

Autor: Gabriela Kokešová


Automaty všeho druhu si v poslední době získávají velkou oblibu. Velkým vynálezem je například i automat s filtrovanou vodou Filtermac.


Zdroje: idnes.cz, wave.rozhlas.cz, metro.cz, 21stoleti.cz

Příspěvek vytvořen 665

Související Příspěvky

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.

Zpět na začátek
Dobrý Zprávy