Patnáctý listopad 1969 – den, kdy Amerika odmítla válku

Sobota patnáctého listopadu 1969. Den, kdy se více než půl milionu Američanů sešlo před washingtonským Bílým domem, aby obří demonstrací dali najevo své rezolutní NE dalšímu krveprolití a také zbytečným smrtím svých vlastních vojáků, které byly způsobené operacemi amerických jednotek na území Vietnamu. 

Psal se rok 1969 a válečná situace ve Vietnamu byla stále horší a horší. O rok dříve se do USA vrátila mrtvá těla téměř sedmnácti tisíců vojáků a v roce 1969 to bylo okolo dalších dvanácti tisíc. A to i přes sliby tehdejšího prezidenta Nixona, který již v roce 1968 sliboval, že začne s postupným stahováním amerických vojáků ze země. Tyto sliby se ale nakonec ukázaly jako plané. A americký lid to začal naplno vnímat.

I když tato masová demonstrace mohla připomínat mnohé předchozí, byla přece jen v něčem jiná. V dřívějších letech bylo zvykem, že se podobných akcí účastnili hlavně různí míroví aktivisté, přívrženci hippies a levicově orientovaní občané. Patnáctého listopadu se ale ve Washingtonu před Bílým domem sešlo okolo půl milionu demonstrujících pokrývajících téměř celé spektrum americké společnosti.

Okolo čtyřiceti tisíc lidí dokonce přišlo s transparenty, na nichž byla napsána jména padlých vojáků. Jakmile každý z nich dorazil na chodník před Bílým domem, zakřičel to jméno nahlas.

S projevem vystoupil i tehdejší senátor a jeden z největších odpůrců nasazení amerických vojáků ve Vietnamu Eugene Mccarthy, který mimo jiné řekl: „Přílišná loajalita Římanů umožnila jejich císařům vést stále nové války a přílišná loajalita Francouzů zase dovedla Napoleona k činům, které se neměly nikdy stát. My, dnešní Američané, si z toho musíme vzít ponaučení.“

Akce se zúčastnilo i mnoho hudebníků. Například folkové trio Peter, Paul and Marry, folkový zpěvák známý svými protestsongy Arlo Guthrie či Pete Seeger, který před celým půlmilionem účastníků zazpíval Lennonovu skladbu „Give Peace a Chance“. Celou akci sledoval i hudební skladatel Leonard Bernstein, který na adresu protestujících pronesl: „Jsem s vámi, jste nádherní.“

Tento den byl také výjimečný v tom, že oproti jiným akcím proběhla tato v naprosto bezproblémové atmosféře bez střetů s pořádkovými jednotkami. A když akce skončila, rozešli se všichni účastníci (až na malou skupinku, která se poprala s policií) v poklidu do svých domovů.

Protesty se však nekonaly pouze v hlavním městě, ale téměř po celé Americe. Celkově v tento den demonstrovalo proti válce ve Vietnamu přes dva miliony lidí.

Slabé reakce

A jak na tuto událost zareagovala média? New York Times označil demonstrující za mladé příslušníky umírněné i radikální levice, liberály starého typu, komunisty a pacifisty. Celou akci potom jako „Srocení násilné Nové levice“.

A prezident Nixon? Ten, ač byl po celou dobu konání demonstrace uvnitř Bílého domu, řekl, že si ničeho zvláštního nevšiml, jelikož zrovna v televizi sledoval sport.

Bohužel, i tyto neadekvátní reakce prezidenta i médií vedly k tomu, že válka ve Vietnamu trvala ještě další tři roky. Je ale velice pravděpodobné, že kdyby této a jí podobných akcí nebylo, válčilo by se tam možná i mnohem déle.

Autor: David Kubatík

Zdroje: televizeseznam.cz, learning.blogs.nytimes.com

Foto: davidhirzel.wordpress.com, theguardian.com

Příspěvek vytvořen 665

Související Příspěvky

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.

Zpět na začátek
Dobrý Zprávy