Nová aplikace vám včas ukáže cestu k nejbližší toaletě

Markéta Štefková

Každý zná určitě ten nepříjemný moment – jste uprostřed města a přepadne vás akutní potřeba zajít si na toaletu. Nastává panika a nevíte, kudy kam. Právě proto vznikla nová aplikace s názvem WC kompas, která zobrazuje nejbližší dostupné toalety na základě vaší aktuální polohy.

Potřeba „odskočit si“ je součástí lidského života od nepaměti. V dnešní době už není běžným zvykem vykonávat potřebu kdekoliv, ale jen na místech k tomu určeným. Neustály shon a stres nám občas neumožňuje jít domů nebo do práce na toaletu, a tak se nejednou stane, že jste uprostřed centra města a marně se snažíte najít onu místnost. V tu chvíli přijde vhod nová aplikace WC kompas, která zobrazuje už přes 13 tisíc toalet a je ke stažení zdarma.

Aplikace vznikla na základě iniciativy pacientů s IBD (střevními potížemi), ke kterým se řadí i známá Crohnova choroba (zánětlivé onemocnění střev) nebo také Ulcerózní kolitida (nemoc střevní sliznice). Především tito lidé řeší problém s nízkou kvalitou a nedostatkem WC ve městech. Aplikace je užitečná i pro maminky s dětmi nebo seniory. Výhodou je také možnost vkládat nově dostupné toalety a hodnotit ty již zapsané, což výrazně pomůže dalším lidem.

K aplikaci navíc vznikla takzvaná WC karta, která nemocným zajistí rychlejší přístup na veřejné i neveřejné WC partnerů, kteří se zavázali kartu akceptovat. Všechny partnery lze najít právě v aplikaci. Karta je velikosti té kreditní, bez citlivých osobních údajů. Je nepřenositelná a každá obsahuje unikátní číslo. Popis na kartě je dvojjazyčný, tedy česky i anglicky, a zahrnuje pouze sdělení, že se jedná o nemocného neinfekčního pacienta s akutní potřebou zajít si na toaletu.

Získání karty je poměrně snadné. Registrovaní členové spolku „Pacienti IBD“ zaplatí roční členský poplatek 200 korun a zašlou lékařem potvrzenou žádost o vyřízení karty. Nečlenové musí o kartu nejprve požádat a prokázat se potvrzením od lékaře. Potvrzení doloží a zaplatí poplatek 150 korun.

WC kompas je možné stáhnout zdarma z Google Play a App Store.

FOTO: play.google.com, breclavsky.denik.cz, crohn.cz, zive.cz