Valentina Sampaio se stala prvním trans andílkem Victoria’s Secret

Kristýna Krejčí

Americká módní společnost se spodním prádlem Victoria’s Secret přivítala začátkem srpna tohoto roku poprvé mezi své andílky trans modelku. Dvaadvacetiletá Brazilka Valentina Sampaio je tak důkazem toho, že každý sen se může splnit.

Diverzita šatů, střihů a doplňků je pro návrháře přímo žádoucí. Ovšem co se samotných modelek týče, dlouhá léta jsme vídali na molech to samé – krásné bílé štíhlé vysoké ženy se zářivým úsměvem, spalujícím pohledem a dlouhými vlasy. Během let 1950 až 1960 se do módního průmyslu probojovala první afroamerická modelka Helen Williams, o pár let později oslavoval svět – a stále slaví – krásu divoké Tyry Banks a temperamentní Naomi Campbell. V roce 2014 se světové magazíny zamilovaly do křivek „plus size“ modelky Ashley Graham. O tři roky později se na obálce Vogue Magazine objevila první trans žena (člověk, který změnil pohlaví z mužského na ženské) Valentina Sampaio. A právě dvaadvacetiletá Valentina se letos v srpnu stala andílkem Victoria’s Secret.

Victoria’s Secret prochází menší krizí, tržby posledních pár let neustále klesají. Mnozí společnost kritizují právě kvůli tomu, že do svých věhlasných přehlídek nezapojuje „plus size“ ani transgender modelky. K této situaci se na podzim minulého roku vyjádřil tehdejší marketingový ředitel Ed Razek. „Nemyslím si, že můžeme splnit požadavky všech zákazníků. Prodáváme, komu prodáváme, a neprodáváme celému světu. Módní show je fantazie. Je to 42minutová speciální zábava,“ řekl Razek v rozhovoru pro Vogue. Tato slova vyvolala vlnu negativních emocí a Razek se za ně musel omluvit.

O necelý rok později od nešťastného prohlášení oznámila Brazilka Valentina Sampaio ve čtvrtek 1. srpna spolupráci s Victoria’s Secret na svém instagramovém profilu. „Miluj více a nenáviď méně, nenávist je k ničemu, neztrácej s ní čas,“ napsala modelka k jednomu z příspěvků. Valentina říká, že nikdy nebyla obětí anti-trans-diskriminace. Doma i ve škole ji vždy respektovali, i když si vybrala jinou identitu. „V osmi letech mě máma vzala k psychologovi. V té době jsem věděla, že miluju být kolem dívek, a cítila jsem se jako jedna z nich,“ řekla Sampaio. „Psycholog pochopil, že jsem transgender. Od dvanácti let si říkám Valentina. Jednou jsem to jméno slyšela a myslela jsem si, že je krásné,“ dodává Valentina.

Nezbývá než dodat, že všechno je opravdu možné. Never stop dreaming!

Zdroj: dailymail.co.uk, stalletto.com