Neúspěšnější hráč v historii esportu? Faker to znovu potvrdil

Rok se s rokem sešel, přišel další podzim a všichni fanoušci esportu spustili své počítače, aby sledovali světový šampionát v League of Legends. Ten se tentokrát konal v Jižní Koreji, kde se tato hra těší obrovské popularitě a celý svět sledoval, jak si korejské týmy v domácím prostředí povedou. Nejvíce pozornosti se upínalo na jediné jméno: Faker! A ten opět dokázal, že je nejlepší z nejlepších a přezdívku „nezabitelný král démonů“ si opravdu zaslouží.

O LoLku už jsme tady jednou psali, loňský článek najdete ZDE, obsahuje i krátký popis samotné hry. K jedné z nejpopulárnějších her současnosti bych se ale chtěl vracet častěji, každoročně se extrémně těším na Worlds,⁠ takže ani letos jsem si nemohl odpustit ohlédnutí za šampionátem. Tento turnaj totiž pokaždé nabídne nějaký zajímavý příběh, který prostě stojí za prozkoumání.

Tradice se neporušila ani tentokrát, takže je mi ctí představit vám Fakera, padoucha a záporáka, který všem ostatním kazí sny. Dnes to však neplatí. Dnes ne! Dnes ho milují všichni Korejci, i ti, kterým Faker sebral všechno.

Faker a T1? Nerozlučné duo

Nejprve ale pojďme zabrousit do historie a připomeňme si, jakou cestu za sebou Faker, celým jménem Lee Sang-hyeok, má. Ten by se ve zkratce dal definovat dvěma slovy: loajalitou a talentem. Faker totiž patří mezi nejlepší hráče světa už od počátku své kariéry v roce 2013 a na nejvyšší úrovni se drží už dlouhých deset let, což je v esportu obrovská rarita.

Esportová kariéra je totiž hodně krátká, protože ve 25 letech prostě máte horší reflexy než 17letý kluk, nepřispívá tomu ani sedavý životní styl, jelikož hráči trénují klidně i šestnáct hodin denně. Fakerovi všechny tyto překážky očividně nedělají žádný problém a ve 27 letech hravě konkuruje svým výrazně mladším soupeřům.

To jsme si shrnuli talent, teď pojďme na loajalitu. Ta se v celém sportovním prostředí cení zlatem, v esportu to platí ještě dvojnásob. Pro Fakera je to však samozřejmost. Ten totiž v týmu T1 (dříve SK Telecom T1) hraje celou svou profesionální kariéru, tedy rovných deset let. S touto skupinou dohromady vyhrál čtyři tituly světového šampiona, desetkrát ovládl korejskou ligu LCK a dvakrát druhý největší turnaj světa MSI.

Hnidopiši hned mohou namítnout, že samozřejmě chceš být v týmu, který pořád vyhrává. U T1 to ale rozhodně neplatilo vždy, protože v letech 2018 až 2021 tento tým společně s Fakerem prakticky zmizel z mapy League of Legends. V domácí soutěži sice třikrát vyhrál, ale hodně překvapivě se dvakrát nekvalifikoval na Worlds, a když už se tam dostal, pro favority nepředstavoval výraznou hrozbu. Spoustu hráčů by v tento moment změnilo prostředí, ale Faker o tom ani neuvažoval a vytrval. Jak sám říká: „V T1 jsem začal a tam také skončím.“

Faker totiž T1 splácí starý dluh, protože mu tento tým dal šanci jako obyčejnému hráči League of Legends, který v hodnoceném systému hry dosahoval excelentních výsledků, ale ani to někdy nestačí, protože hrát s náhodnými spoluhráči je něco jiného než hrát v týmu. Faker však hned při svém prvním profesionálním zápasu dokázal, že se může měřit už se zkušenými hráči, a také že umí spolupracovat v týmu.

Ve své první hře v roce 2013 proti týmu CJ Entus Blaze jednoznačně přehrál svého oponenta na lince Ambitiona, který v té době dominoval a patřil mezi nejlepší hráče, Faker ho dokonce zabil jeden na jednoho, což bylo něco naprosto nevídaného. Tento kill doslova odstartoval Fakerovu kariéru, a hned první rok mohl slavit dvě trofeje, jednu v domácí soutěži a druhou na Worlds, čímž se T1 stalo teprve třetím týmem, který tento turnaj ovládl.

T1 společně s Fakerem se následně vyhřívali na výsluní čtyři roky, přičemž si připsali další dva tituly světového šampiona a v tomto ohledu už v té době byli nejlepším týmem na světě.

Sláva trvala až do roku 2017, kdy ve finále Worlds stanuli proti korejskému týmu Samsung Galaxy, za který hrál dříve zmiňovaný Ambition, díky kterému Faker získal počáteční uznání solo killem. V tomto roce to ale znamenalo prozatímní konec nadvlády T1, jelikož Ambition pomohl svému týmu k triumfu 3:0 a naprosto zaslouženě po letech těžkých pádů mohl nad svou hlavu pozvednout Summoner’s Cup a zkompletoval tak svou cestu.

Teď už se přesuňme do budoucnosti, konkrétně do roku 2022, kdy se T1 zase dostali do užší špičky nejlepších týmů světa a na mistrovství světa patřili mezi největší favority, což ve čtvrtfinále a semifinále potvrdili totálním zničením čínských soupeřů. Navíc ve finále na ně čekal hodně překvapivý a papírově mnohem slabší soupeř, kterým bylo DRX společně s Deftem.

Ten s Fakerem chodil na stejnou střední školu a měl za sebou méně úspěšnější kariéru, protože do té doby Worlds neovládl. To se však změnilo a Faker musel skousávat další těžkou prohru. O konci kariéry ale nechtěl ani slyšet a do dalšího ročníku světového turnaje vstupoval motivovanější než kdy dřív.

Zpátky na trůn!

Obrovská motivace byla na místě, protože se Worlds konalo přímo v Koreji, takže očekávání od domácích týmů byla obrovská. Avšak T1 to ve skupinové části příliš nepotvrzovali, sotva si poradili s americkým celkem Team Liquid a následně schytali porážku od nejlépe nasazeného korejského týmu Gen.G.

T1 sice poté porazili Cloud9 a v těžkém souboji obstáli i proti Bilibili Gaming, ale nikdo jim příliš nevěřil, protože jejich herní projev nevypadal vůbec sebejistě. To se ale nedalo říct o Gen.G, kteří do play off postoupili nejrychlejší možnou cestou a bez porážky, tudíž korejští fanoušci se spoléhali hlavně na ně.

Do play off nakonec postoupily tři korejské týmy, kromě Gen.G a T1 se kvalifikovali ještě hráči KT Rolster, takže Korea měla šancí na úspěch opravdu dost. Hodně překvapivě ale ve čtvrtfinále uspěli pouze T1, protože KT Rolster v těžkém zápase nestačil na čínskou jedničku JDG a Gen.G naprosto šokujícím způsobem podlehli Bilibili Gaming. Korejský oheň naděje byl tedy od té chvíle na bedrech Fakera.

T1 to měli ve zbytku turnaje opravdu hodně těžké, protože společně s nimi byli v semifinále tři čínské týmy a fanoušci si už začínali prohlašovat, že tento rok bude patřit Číně. Vše tomu nasvědčovalo, protože T1 se o finále měli utkat s JDG, což byl tým, který v letošní sezoně vyhrál vše, co se jen dalo, a navíc během turnaje působil velmi jistým dojmem.

Před jásajícími domácími fanoušky však T1 předvedli zázračný výkon, který skončil vítězstvím 3:1 a postupem do finále. Tam se Faker dostal druhý rok po sobě a čtvrtý titul si znovu nechtěl nechat proklouznout mezi prsty.

Finálový soupeř byl prakticky identický tomu loňskému, jediný rozdíl byl v tom, že se jednalo o čínského outsidera. Weibo Gaming se během sezony vůbec nedařilo a na Worlds se kvalifikovali na poslední chvíli, o to bylo překvapivější, že došli až do finále, čímž výrazně napodobili loňskou pouť DRX. Faker se svými kumpány se však tento rok nenechali zaskočit outsiderem a T1 zvítězilo naprosto dominantním způsobem 3:0 a historický čtvrtý titul byl na světě.

T1 tak znovu potvrdili pozici nejúspěšnějšího týmu v kronikách League of Legends a bude opravdu hodně těžké je překonat, protože žádný jiný tým nemá na kontě ani dvě výhry na světovém šampionátu. Tento tým také zvítězil po sedmi letech od posledního triumfu, což je něco naprosto neskutečného a nejspíš se to nikdy nebude opakovat.

A v neposlední řadě musí přijít řeč také na Fakera, který tímto potvrdil svou neotřesitelnou pozici nejlepšího hráče v historii esportu. Je totiž jediným hráčem, který byl u každého titulu T1 a je prakticky nemožné, aby někde posbíral více triumfů na Worlds.

No a má vůbec cenu po návratu na trůn pokračovat v kariéře, když už vás ani nemá kdo překonat? Faker nabízí jednoznačnou odpověď: „Mám podepsanou smlouvu, takže budu pokračovat u T1. Během mé kariéry profesionálního hráče se mám pořád co učit a pořád se můžu posouvat dopředu, takovou příležitost prostě nedostanete každý den. Ukončení kariéry bych nechal na jindy.“

Takže kdo ví, třeba ještě Faker vylepší svůj dosavadní rekord a udělá ho ještě více nepřekonatelným. Jedno je ale jisté: esportový svět už nikdy v budoucnu neuvidí tak úspěšného a vytrvalého hráče, který se zvládl udržet na vrcholu dlouhých deset let. A určitě ještě nějaké ty roky přidá. Přece jen „nezabitelný král démonů“ nemůže zemřít, ne?

Autor: Lukáš Mihal


Zajímají vás novinky ze světa počítačových her? Zde se můžete dozvědět víc, tentokrát o hráčích World of Warcraft.


Máte rádi naše dobrý zprávy a chtěli byste nás nějak podpořit? Prostřednictvím drobného příspěvku na náš transparentní účet můžete jednorázově či pravidelně pomoci Dobrým Zprávám se i nadále rozvíjet.


Zdroj: Fandom, sportskeeda.com
Foto: milenium.gg, LoL Esports Photos

Příspěvek vytvořen 11

Související Příspěvky

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.

Zpět na začátek
Dobrý Zprávy