Jak ze snů tvořit realitu

Iveta Zdařilová

Naše sny, cíle a přání nás provází celým životem, jen se mění v průběhu času. Jako malé děti chceme být vším možným i nemožným, postupně však naše cíle a sny čím dál víc odpovídají realitě. Často kolem sebe slyším od lidí velkolepé plány na život. Sama mám také spousty tajných tužeb a přání, které bych si chtěla splnit. Pokud takové sny máme, můžeme na nich začít pracovat. Co všechno je potřeba pro ně udělat, kde začít a jak poznat cíl, který nám opravdu stojí za to?

Martin Luther King a jeho nejslavnější projev, při kterém zazněla slova „I have a dream“.

Potřeba seberealizace je blízká snad všem lidským bytostem. Každý člověk má jiné představy a fantazie o svém životě, o tom, co by rád dělal, zažil, čeho by chtěl dosáhnout… Některé fantazie a představy zůstanou navždy jen v podobě snění, které nám umožní na chvíli opustit všední realitu. Jsou ale i tužby, které nás aktivizují k jednání, tužby, které si upřímně přejeme naplnit. Často je potřeba vynaložit úsilí, aby se nám to povedlo, a ne všechny cíle jsou vzhledem k našim schopnostem reálné. Proto je dobré začít právě tím, že si určíme cíl, a zamyslíme se, jestli je v našich silách ho dosáhnout. Pokud jsme si jistí, že můžeme odpovědět ano, dokážeme si představit sami sebe v situaci, kdy jsme dosáhli svého cíle a cítíme se při tom hezky, pak je načase začít podnikat další kroky.

Je dobré postupovat pomalu, po částech. Věnovat svému cíli alespoň trochu času každý den. Není dobré se na plnění cíle upnout a zasvětit mu všechen volný čas, nebo kvůli němu dokonce jít takzvaně “přes mrtvoly“.  Je potřeba z malé části počítat s tím, že se nám sen splnit nemusí. Může nám pomoct zamyslet se nad tím, co by se stalo, kdyby se nám to nepodařilo. Ve většině případů člověk zjistí, že ani taková verze budoucnosti není tak strašná a může ho to uklidnit, případně si může ušetřit práci, protože zjistí, že za to vlastně příliš nestojí. Pokud je přání ale skutečně silné, pravděpodobně musíme vytrvat a nenechat se odradit případnými prvními neúspěchy. Důležité je být trpělivý.

Každý sen je originální a bohužel zatím neexistuje žádný univerzální návod, jak si své sny splnit. Když ale nezapomeneme na všední krásy světa, můžeme prožívat bezpodmínečnou radost a štěstí každý den, aniž bychom se honili za zbytečnostmi a stavěli vzdušné zámky. Pokud si ale něco opravdu přejete, stačí se trochu snažit a věřit si. To dáte!

Foto: thesixfifty.com