Instagramový účet, který má smysl

Markéta Štefková

Instagramový účet, který pomáhá mladým lidem, zejména dívkám, podělit se se svým příběhem a zkušenostmi. Takovým je právě projekt „Jsme v tom spolu“. Hlavní oblastí zájmu jsou psychické problémy, deprese, úzkosti nebo poruchy příjmu potravy. Zkrátka všechno, na co nechcete být sami.

Instagram vznikl v dubnu letošního roku na základě iniciativy dvou dívek z Prahy – herečky Katky (21) a Hedviky (31), která se věnuje filmové produkci. Seznámily se na základě sdílení svých příběhů na sociálních sítích. Obě si prošly depresemi, úzkostmi, panickými záchvaty a v neposlední řadě i myšlenkami na sebevraždu. Katka si k tomu všemu navíc zkusila i pobyt v léčebně Bohnice a Hedvika se potýkala s poruchami příjmu potravy.

Motivací k založení účtu je vedlo, jak samy říkají, bořit stigma a šířit myšlenku, že v tom nikdo není sám a stojí za to žít. Cílem je tedy navzájem si pomoct a ukázat, že ta nejlepší léčba je vypovídat se ze všeho.

Projekt zaujal především mladé lidi, kteří začali zasílat své příběhy a zkušenosti. Pod záštitou anonymity začaly holky vydávat tyto příběhy jako jednotlivé příspěvky. Často se pod nimi objevují dlouhé diskuze, rady, a především podpora a pochopení jiných uživatelů. Zároveň je celý účet protkaný příspěvky s motivačními citáty, informacemi o psychických nemocech a v neposlední řadě i zkušenostmi slavných lidí s těmito problémy. Obě zakladatelky začaly také natáčet livestreamy (živá vysílání), na kterých odpovídají na otázky a dávají rady svým sledujícím. Právě osobitost účtu a ukázka, že život není tak dokonalý, jak se na sociálních sítích prezentuje, je nejspíš klíčem k úspěchu.

V současnosti už má účet 180 příspěvků a přes 6 tisíc sledujících. Dokonce vytvořili vlastní hashtag (#jsmevtomspolu), který ve svých příspěvcích použilo přes tisíc lidí. Takže když budete prožívat nějaké duševní útrapy, nezapomeňte: JSME V TOM SPOLU!

Foto: castlecraig.co.uk, facebook.com