Nový web pomůže příbuzným pacientů s mrtvicí

Lýdie Hájovská

Nové stránky Ostravské univerzity by měly být virtuálním prostorem, kde se budou setkávat lidé pečující o pacienty po mrtvici. Zájemi si tady přečtou nejen praktické rady, ale hlavně budou moci sdílet své zkušenosti a vzájemně si pomáhat. Častokrát totiž nemoc blízkého nedokáží zvládat sami.

Zhruba před sedmi lety mi takto onemocněl tatínek, naštěstí to byla lehčí forma cévní mozkové příhody, kdy byl ve zdravotní péči zhruba dva měsíce,“ vypráví dvaačtyřicetiletá Ivona svou zkušenost pro Český rozhlas Ostrava. Jejího otce pustili po dvou měsících do domácího ošetřování, a jí se trvale změnil život. Otec byl o francouzských holích, nemohl ani řídit své auto a na ni připadla veškerá péče o jeho domácnost. „To je velká nálož a musíte se postarat i o pomůcky a podobné záležitosti. A to pak jakýkoliv letáček, jakákoliv brožurka nebo oficiální web vám aspoň něčím nahradí tu lidskou radu,“ vzpomíná.

Paní Ivona měla oporu v manželovi a s péčí o otce jí pomáhali také kolegové zdravotníci. Bez nich si nedokáže představit, že by situaci zvládla. Mnoho lidí ale zůstane na péči o nemocného samo. Podle Lenky Krhutové z Katedry sociálních věd Ostravské univerzity by měly pomoci právě nové webové stránky. „Jak známo, pečující jsou neviditelná skupina, která není nikde registrovaná, takže informace se k těmto lidem velice těžko dostávají. Vlastně se tam ten pečující dozví třeba i to, co může udělat pro sebe z hlediska svého zdraví, a to nejen fyzického, ale i psychického a sociálního,“ vysvětluje Krhutová.

Na webu se lidé dozví nejen praktické informace, ale především si budou moci mezi sebou vzájemně popovídat a sdílet své příběhy. Aplikace by měla být přístupná i přes mobil či tablet. „Chtěli jsme, aby to bylo hodně kontaktní, aby člověk měl ty informace kdykoli. Aby se nemusel nikde registrovat, aby nemusel nikam chodit. Je známým faktem, že neformální pečující se dostanou do hledáčku formálních systémů až ve chvíli, kdy sami začnou mít zdravotní, sociální, finanční a jiné problémy,“ upozorňuje Krhutová.

Provoz stránek chtějí autoři spustit do čtrnácti dnů a doufají, že se o nich dozví co nejvíce pečujících. Bez nich totiž vzájemné sdílení zkušeností nemůže fungovat.

Zdroj: ostrava.rozhlas.cz
Foto: pixabay.com