Aplikace What3words lokalizuje přesnou adresu kdekoliv na světě díky kombinaci tří slov

V mnoha zemích světa již několik let funguje lokalizační aplikace What3words. Využívá ji nejen záchranný systém, ale například také dopravní společnosti nebo navigační systémy. Mapa celého světa je v aplikaci rozdělena na čtverce o velikosti tři na tři metry, přičemž každý z nich je opatřen unikátní kombinací tří slov. Aplikace je dostupná i v češtině a nemusíte se tak bát, že byste nerozuměli anglickým slovům.

V krizových situacích je rychlá záchranná akce nadmíru důležitá. Díky aplikaci What3words je práce integrovaných složek o něco jednodušší. V současné době je rozšířená především v zahraničí, záchranné složky v České republice ji oficiálně nevyužívají. Lokalizace pomocí tří slov se daří například záchranným složkám téměř v celém Spojeném království.

Kromě integrovaného systému je aplikace dostupná také pro světové dopravní společnosti, zejména taxi služby. Řidiči se díky třem vygenerovaným slovům mohou nejlépe dozvědět, kde se klient přesně nachází. Stejně tak ji využívají poštovní služby, které díky ní zjistí přesné místo, kam mají doručit zásilky nebo rozvozy jídel.

Na přesnosti se zakládají také mnohá další odvětví, mezi nimi například automobilový průmysl nebo technologické společnosti. Světové automobilky začaly aplikaci What3words používat do svých navigací. Řidiči tak s přesností tří metrů najdou cílové parkovací místo. Tuto funkci aplikují do nových vozidel automobilky Mercedes-Benz, Mitsubishi, Ford nebo Lotus. Společně s nimi se do spolupráce zapojily další samostatné navigace jako například TomTom, Kakaomap nebo Navmii. Větší strojírenské firmy používají lokalizaci pomocí tří slov například pro lepší spojení cílových staveb se svými zaměstnanci, kteří se k nim bez problému dostanou. Mezi ně patří například ostravská společnost Vítkovice, i u nás má tedy aplikace své využití.

Tři slova jsou jednodušší než souřadnice

Podle autorů aplikace je jejich definice míst budoucností. „Dříve jsme pořádali hudební akce a stávalo se nám, že se kapely nebo dodavatelé vybavení neustále ztráceli, když se snažili najít místo koncertu nebo festivalu. A to tak často, že jsme museli najmout člověka, aby se staral jen o navádění účastníků. Jednou nám dokonce zavolala kapela, že právě absolvovala zvukovou zkoušku na svatbě někoho jiného,“ vysvětluje důvod vytvoření aplikace výkonný ředitel Chris Sheldrick.

Podle něj je také velmi složité zadávat do vyhledávače GPS přesné souřadnice, to je navíc téměř nemožné sdělit po telefonu. Mysleli také na velmi odlehlá místa, která mnohdy ani nemusí mít adresu. Anglická verze aplikace obsahuje zhruba čtyřicet tisíc slov. Tvůrci museli vymyslet padesát sedm bilionů slovních kombinací, zhruba tolik je v mapě čtverců. Pokrývají síť celé Země, tedy i oceány a moře. V modifikovaných cizojazyčných verzích není vysoká pravděpodobnost vyhledávání těchto oblastí, a tak jejich kombinace zůstávají v angličtině. V češtině aplikace používá přibližně dvacet pět tisíc slov.

Kombinace jsou navíc neopakovatelné, například slovo sauna použité v angličtině už nelze použít ve finštině. Autoři mysleli i na případnou záměnu písmen ve slovech –⁠ kolem sebe se nevyskytují podobné tříslovné adresy a pokud byste se spletli, aplikace upozorní na to, že je takové místo na druhém konci světa. Mezi angličtinou a dalšími jazyky se nejedná o překlady a každá část světa je tak unikátní hned několikrát. Při vyhledání adresy však aplikace nabízí automatický převod do jiné jazykové modifikace a dané místo tak můžete sdílet bez problémů i s dalšími národnostmi.

Velké usnadnění aplikace přináší v neposlední řadě při schůzkách nebo hledání obchodů ve velkých centrech. Díky třímetrovým čtvercovým plochám určí přesnou polohu obchodu a vy tak můžete najít nejbližší vchod bez zdlouhavého obcházení celého domu.

Aplikace vám aktuální tříslovnou adresu ukáže i bez mobilních dat nebo signálu. Při vyhledání dané adresy nebo místa nabídne možnost navigovat, která potěší i české uživatele. Tato možnost je totiž kompatibilní s aplikací Waze nebo Apple Maps a pokud jste bez internetu, je možné orientovat se skrze aplikaci Compass.

Autor: Tereza Vaňková


A pokud vás láká především cestování, můžete využít také jednu ze dvou nových českých aplikací. Placehunter a Úžasná místa vám totiž pomohou najít skvělá místa na výlety po Česku.


Zdroj, foto: what3words.com

Příspěvek vytvořen 52

Související Příspěvky

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.

Zpět na začátek
Dobrý Zprávy