Stromy pro budoucnost. Česko myslí na další generace

Gabriela Kokešová

V Česku vzniká nová akce s názvem “Stromy pro budoucnost”, jejímž cílem je dostat stromy do krajiny a měst České republiky. Dřeviny mají tak přispět ke zlepšení odolnosti vůči změnám klimatu. Při akci se plánuje vysadit 10 milionů stromů. V dnešní době probíhá výběr vhodných míst pro výsadbu, na podporu projektu vypíše výzvu také ministerstvo životního prostředí. 

Chceme dát dohromady všechny aktivní lidi, kteří by v průběhu pěti let vysadili 10 milionů stromů,” říká Miroslav Kundrata z Nadace Partnerství. „Za každého obyvatele jeden,” dodává. Ministr životního prostředí Richard Brabec prohlásil, že se do akce budou počítat všechny stromy, a to i ty, které lidé vysází na svých soukromých zahradách a v sadech. Ministerstvo životního prostředí, které akci “Stromy pro budoucnost” podporuje, spolupracuje s desítkami subjektů, jako jsou školy, úřady nebo firmy.

Z informací ministerstva vyplývá, že 10 milionů stromů vypaří denně stejné množství hektolitrů vody. Zároveň také dojde k vytvoření denní zásoby kyslíku pro 30 milionů lidí a pomůže k ochlazení až o tři stupně Celsia.

Jedno z prvních měst 

Jedno z prvních měst, které se do projektu zapojilo, jsou Říčany u Prahy.  Zde došlo k vysázení stromů na sedmi hektarech půdy. V horizontu pěti let by zde měla vyrůst další stovka. Města se ale shodují, že najít vhodné místo pro výsadbu může představovat problém. „Hledáme vlastníky, kteří by si řekli, že lepší než propachtované pole je dát ,štráfekʼ na dobrou věc,“ vyzval říčanský starosta Vladimír Kořen majitele pozemků k tomu, aby se do akce zapojili.

Podle průzkumu organizace Ipsos je 73 procent obyvatel České republiky pro výsadbu stromů, a to na úkor stavby parkovacích míst. Tak co vy? Auto, nebo strom?

Naše země ale zdaleka není jediná, která bojuje proti nežádoucím změnám výsadbou stromů. Už jste četli o záchranné ekologické akci v Etiopii?

Zdroj: ct24.ceskatelevize.cz