Poslední závod Evy Puskarčíkové. Úspěšná biatlonistka se loučí s kariérou. Děkujeme

Biatlonistka Eva Puskarčíková se o víkendu rozloučila se Světovým pohárem a ve svých 31 letech ukončila kariéru. Poslední závod si zajela před domácím publikem v Jablonci nad Nisou, kde se rozloučila krásným druhým místem ze supersprintu. Končí tak jedna z posledních členek úspěšné biatlonové éry. Puskarčíková byla mistryní především štafetových závodů. Na svém kontě má jak medaili z mistrovství světa, tak i cenný kov z olympijských her.

Její kariéra trvala patnáct let, z toho deset let se pohybovala v prostředí Světového poháru. V kolonce počtu startů u ní svítí číslo 224. I když nebyla vždy českou jedničkou, byla stálicí štafet, a to jak ženských, tak i těch smíšených.

Puskarčíková přinášela do týmu vždy dobrou náladu. Byla to skvělá parťačka, která si uměla udělat legraci ze sebe i z ostatních. Díky svému zářivému úsměvu na závodišti si vysloužila přezdívku Sluníčko.

„Tento víkend bude můj poslední nejen v této sezoně, ale i v těch dalších. Toto rozhodnutí ve mně bobtná již delší dobu a cítím, že mé sportovní výkony mě již vnitřně nenaplňují a už není v mých silách týmu pomoci tak, jak bych si přála,“ řekla rodačka z Harrachova.

Malorážka a lyže ji doprovázely již od základní školy. Po krátké pauze se ve druhém ročníku gymnázia dostala do rukou trenérů Soukalových. Díky nim už u biatlonu zůstala napořád. Avšak během dospívání se naskytlo mnoho otázek na téma, zdali je závodění to pravé. Nakonec i toto období zvládla a biatlon se pro ni stal záležitostí číslo jedna.

Svou premiéru ve Světovém poháru zažila v roce 2012. Tehdy skončila v ženské štafetě na jedenáctém místě. Do individuálních závodů se zapojila o sezonu později. Při svých prvních čtyřech závodech vždy dokázala bodovat.

„Když jsem v Hochfilzenu získala poprvé body za 38. místo, samou radostí jsem skákala tři metry do vzduchu,“ vzpomínala.

Z hlediska individuálních výkonů byla její nejlepší sezona 2016/2017. V celkovém pořadí obsadila 13. příčku. Svého prvního úspěchu se dočkala ve slovinské Pokljuce, kde získala bronz ze stíhacího závodu. Při první střelbě sice udělala jednu chybu a spadla na šestnácté místo, ale postupně se díky čisté střelbě zlepšila. Na poslední střeleckou zastávku dojela na sedmém místě. Její soupeřky ovšem chybovaly, a tak se Puskarčíková vyhoupla na čtvrtou pozici. Na začátku trati předjela Američanku a Rakušanku. Rázem z toho bylo druhé místo, na kterém se bohužel kvůli rychlejší Fince dlouho neudržela. Puskarčíková v cílové rovince odolala útokům dalších soupeřek a třetí místo ubojovala o jednu desetinu sekundy.

„Vůbec tomu nevěřím. Jsem úplně dojatá. Poslední kolo bylo na krev. Bála jsem se, aby mě ta čtvrtá ještě nedojela. Naštěstí to vyšlo,“ uvedla česká reprezentantka.

V německém Oberhofu se zrodila další senzace, když v nejprestižnějším závodu – závodu s hromadným startem, dojela třetí. Závod tehdy absolvovala ještě Gabriela Soukalová a jednalo se o velmi úspěšný den českých reprezentantek. Po první střelecké položce se pohybovaly obě Češky bez trestného kola okolo sedmé pozice. Druhá střelba vleže byla pro české biatlonistky opět bezchybná. Koukalová se dostala do čela a Puskarčíková vedla druhou skupinu s odstupem přes čtvrt minuty. Při třetí střelecké zastávce byly Češky znovu přesné a odjížděly na prvních dvou pozicích. Po poslední střelbě ale Puskarčíkovou předjela německá závodnice, která si stříbrnou pozici již nenechala vzít. Závod vyhrála Soukalová a Puskarčíková dojela třetí. Pro druhou jmenovanou to bylo druhé umístění ve Světovém poháru. Obrovskou radost měl i trenér Zdeněk Vítek: „Úplně super, obrovská euforie. Bylo to senzační.“

Puskarčíková reprezentovala Českou republiku na třech olympijských hrách. Nejlepšího individuálního úspěchu dosáhla v Soči 2014, kdy ve vytrvalostním závodu skončila na dvacátém druhém místě. Startovala také na hrách v Pchjongčchangu a Pekingu. Na olympiádě v Soči dojela v ženské štafetě na čtvrtém místě. Kvarteto tvořilo Eva Puskarčíková, Gabriela Koukalová (dnes Soukalová), Jitka Landová a Veronika Vítková. Češky se ale po diskvalifikaci ruských závodnic posunuly na třetí místo a zpětně tak čekají na svou bronzovou medaili. Mezinárodní olympijský výbor v roce 2017 diskvalifikoval kvůli dopingu dvě ruské biatlonistky.

„Je to pro nás velké zadostiučinění. Ve vztahu k děvčatům, která tvrdě bojovala na trati. Bohužel ty emoce a vzpomínky, tedy to nejcennější, co sportovec úspěchem získává, už holkám nikdo nevrátí,“ komentoval prezident Českého svazu biatlonu Jiří Hamza. Mezinárodní olympijský výbor by měl předání medailí dořešit po této sezoně.

Rodačka z Harrachova se také zúčastnila pěti mistrovství světa. V ženských štafetách skončila dvakrát na nepopulárním čtvrtém místě. Nejlepší umístění si zapsala v roce 2020. Tehdy získala v italské Anterselvě společně s Markétou Davidovou, Ondřejem Moravcem a Michalem Krčmářem bronzovou medaili ve smíšené štafetě. Podle ní šlo o její nejkrásnější zážitek v kariéře.

Puskarčíková byla nezbytnou členkou štafetových týmů. Dokazuje to i fakt, že jich absolvovala celkem šedesát dva. Trenéři se vždycky u ní mohli spolehnout na rychlou střelbu, která je ve tomto druhu závodu klíčová. Dokázala vyhrát čtyři štafety, dvakrát skončila druhá a třikrát třetí. Je také spoludržitelka malého křišťálového glóbu za sezónu 2014/15.

Kam povedou další kroky bývalé biatlonové hvězdy, ví jen ona sama. Nemuselo by to však nutně znamenat, že se s biatlonem loučí nadobro. Mohla by se vrátit například jako trenérka.

Autor: Adam Kučatý

Před dvěma lety se s kariérou rozloučila i jiná známá biatlonistka. O koho se jedná, se dozvíte zde.

Máte rádi naše dobrý zprávy a chtěli byste nás podpořit? Zavítejte na náš Patreon! Prostřednictvím drobné částky nás můžete měsíčně i jednorázově podpořit a pomoci nám dále se rozvíjet.

Zdroje: biatlon.cz, idnes.cz, wikipedia.org, blesk.cz, sport.cz