Dobrý tipy: Seriály, na které byste neměli zapomenout

Některé z nich byly ve své době fenomény, které běžely snad v každé televizi a získaly si srdce milionů diváků, jiným se z různých důvodů zasloužené pozornosti nedostalo. Všechny ale mají jedno společné – určitě by se na ně nemělo zapomenout. Řeč je o seriálech, které alespoň jednou shlédnul snad každý správný seriálový fanoušek, i když už si to možná nepamatuje. A pokud jste se s některým klenotem z našeho seznamu nesetkali, nezoufejte – nikdy není pozdě na to rozšířit si obzory.

SHERLOCK

Snad každý z nás se již setkal s příběhem nejslavnějšího detektiva z pera sira Arthura Conana Doylea, Sherlockem Holmesem, ať už v knižní či filmové podobě. Znalci však vědí, že se Sherlock v letech 2010 až 2017 objevoval na televizních obrazovkách jako seriál britské stanice BBC. V hlavní roli ztvárnil brilantní Benedict Cumberbatch coby, tomu zde sekundoval Martin Freeman jakožto Sherlockův věrný přítel a společník doktor John Watson.

A proč si vlastně seriál našel miliony fanoušků po celém světě, především mezi mladou generací, když je Sherlockův příběh již více než sto let starý a pro někoho možná již poněkud ohraný? Když opomineme skvělé herecké obsazení a mistrné zápletky, fakt, že se děj neodehrává ve viktoriánské Anglii, ale v moderním Londýně na počátku 21. století, bude jedním z hlavních činitelů. Jak prosté, milý Watsone! Neboť sledovat Sherlocka řešícího své slavné případy za pomoci moderních poznatků, v naší době, je skutečně lahůdka.

Scénáristické duo Mark Gatiss a Steven Moffat na tomto seriálu skládajícím se ze čtyř sérií a celkem třinácti epizod, předvedlo opravdu vynikající práci. Ve spolupráci s hereckým nadáním Benedicta Cumberbatche tak předkládají divákovi jedinečný zážitek. Viděli-li jste, podívejte se znovu, neviděli-li jste, teď je správný čas to napravit.

HVĚZDNÁ BRÁNA

Milovníci sci-fi a mimozemšťanů, spojte se! Fenomén jménem Hvězdná brána navazující na úspěšný stejnojmenný film z roku 1994 znal ve své době snad každý, neboť se po Star Treku jednalo o skutečně průlomový sci-fi seriál.

V letech 1997 až 2007 jsme tak mohli sledovat elitní tým americké armády vedený charismatickým plukovníkem Jackem O’Neillem, jenž pomocí mimozemského zařízení zvaného hvězdná brána cestoval na různé planety v naší galaxii. Zde se nejen setkával s rozličnými mimozemskými rasami, z nichž se postupem času vyklubali buď spojenci, či nepřátelé, ale také objevoval podivuhodné technologie a mnohá tajemství vesmíru.

Seriál hojně využívá prvky egyptské, řecké a norské mytologie, stejně jako legendy krále Artuše a rytířů Kulatého stolu, takže si každý přijde na své. Neminou nás ani cesty časem, paralelní vesmíry a alternativní reality, ale také běžné „pozemské“ problémy.

Přestože se Hvězdná brána snaží publikum spíše zábavnou formou nabádat k rozvíjení svou představivosti, není zde nouze ani o ryze lidské a dramatické momenty. A ačkoliv seriál skončil již před patnácti lety, stále si udržuje věrnou základnu fanoušků po celém světě a vysílá se do dnešních dnů. Jsou jisté věci, které prostě nikdy neomrzí.

ODLOŽENÉ PŘÍPADY

A zpátky do skutečného světa. Již sám název napovídá, o čem detektivní seriál stanice CBS vysílaný v letech 2003 až 2010 pojednává. Případy, které se udály před mnoha lety a které byly z nějakého důvodu odloženy, nyní díky novým poznatkům dostávají druhou šanci na uzavření.

Oddělení filadelfské policie se specializuje na řešení vražd z dávné i nedávné minulosti, jejichž pachatelé nebyli nikdy dopadeni. Detektivka Lilly Rushová ztvárněná charismatickou Kathryn Morris společně se svými kolegy usiluje o získání spravedlnosti pro oběti, jejichž osudy byly po řadu let zahaleny tajemstvím a jejichž vrahové zatím unikali trestu.

Během sedmi sérií a 156 epizod můžeme sledovat případy z každé dekády dvacátého století. Ty často spojené s největšími problémy dané doby, mnohdy se promítajícími i do současnosti. Detektivové však neřeší pouze odložené případy, ale také se vypořádávají se svými vlastními traumaty, neboť každý z nich si z minulosti nese těžké břemeno.

Jedná se o skutečně napínavý a propracovaný seriál se skvělým obsazením, poutavými zápletkami a tématickou hudbou, který vás po celých čtyřicet pět minut nutí přemýšlet. Odložené případy jsou také užitečnou připomínkou toho, že minulost dostihne každého, kdo se jí pokusí utéct, a proto je lepší se jí vždy postavit čelem.

SCRUBS: DOKTŮRCI

Abychom si trochu odpočinuli od kriminálních případů a mimozemských návštěvníků, jako další v pořadí vám přinášíme komediální oddechovku Scrubs: Doktůrci.

Tento seriál je jakousi lékařskou variací na populární Přátele, nicméně to mu na originalitě a oblíbenosti nijak neubírá. Příběh se točí okolo mladého lékařského praktikanta Johna ,,JD“ Doriana, jenž právě nastoupil do nemocnice Sacred Heart a již první den zjišťuje, že ho lékařská škola nijak nepřipravila na to, co jej v reálném životě v nemocnici doopravdy čeká.

Sledujeme tak jeho útrapy s pacienty i ostatními lékaři a jsme svědky Johnova neustálého fantazírování, vzpomínání a snění, které často vygradují v různé komické situace. Kromě JD jsou ústředními postavami také jeho nejlepší přítel a spolubydlící Chris Turk, krásná praktikantka Elliot a svérázná sestra Carla. Humorné prvky společně s hlavní čtveřicí zajišťují i doktor Cox, zákeřný primář Kelso či zlomyslný údržbář.

Ačkoliv ani zde není nouze o dojemné či dramatické situace, hlavním důsledkem sledování Scrubs je smích – a toho přece jen nikdy není dost. Sám Charlie Chaplin kdysi řekl, že den bez smíchu je promarněný den. Takže ať už jste jeho zarytý fanoušek, či o tomto seriálu slyšíte poprvé, pusťte si jej a běžte se smát.

PATRICK MELROSE

Jako poslední seriál na našem seznamu zde máme skutečný klenot z roku 2018, který je ale z nějakého důvodu u nás divácky poměrně přehlížen. Tato cenami ověnčená britsko-americká pětidílná minisérie na motivy knih Edwarda St. Aubyna sleduje život mladého britského aristokrata Patricka Melrosea (opět ztvárněného bravurním Benedictem Cumberbatchem) ve třech prolínajících se časových liniích.

Jsme svědky Patrickova traumatického dětství s krutým násilnickým otcem a lhostejnou matkou alkoholičkou, mládí vyplněného závislostí na drogách a úvahami nad sebevraždou a středního věku, kdy se Patrick snaží se svými démony jednou provždy vypořádat. Náročná psychologická témata, okolo nichž se seriál točí, jsou však adekvátně vybalancovány množstvím originálního sarkastického humoru, s jehož pomocí se hlavní postava vypořádává se světem okolo sebe.

Benedict Cumberbatch zde předvádí svůj životní výkon, jenž mu vynesl i nominaci na Zlatý Glóbus, především ale až na dřeň odhalil jeho jedinečný herecký talent. Seriál Patrick Melrose byste si za žádnou cenu neměli nechat ujít, připravte se však na to, že se vám slzy smíchu budou střídat s běháním mrazu po zádech – hlavně proto, že knižní předloha je částečně autobiografická.

Autor: Nikol Látalová


Deštivé počasí odcházející zimy si můžete zpříjemnit také dalšími seriály. Tipy na ně naleznete například zde.


Máte rádi naše dobrý zprávy a chtěli byste nás podpořit? Zavítejte na náš Patreon! Prostřednictvím drobné částky nás můžete měsíčně i jednorázově podpořit a pomoci nám dále se rozvíjet.


Zdroj foto: netflix.com, fandimeserialum.cz, filmtoro.cz, justwatch.com, fdb.cz   

Příspěvek vytvořen 10

Související Příspěvky

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.

Zpět na začátek
Dobrý Zprávy