Vánoční tip Dobrých Zpráv: Kam vyrazit na nejkrásnější adventní trhy?


Vánoce se už blíží mílovými kroky, jako každý rok se pomalu chystáme na toto krásné sváteční období. Dnes si zapálíme už druhou svíčku na adventním věnci, začínáme péct cukroví a připravovat sváteční výzdobu. Ani města nezapomněla na sváteční čas a většinu z nich už zdobí vánoční osvětlení. Po dvouleté pauze se obnovila také tradice vánočních trhů. Drážďany, Paříž, Vídeň… to jsou města, která jsou svými adventními trhy proslulá. V dnešním článku vám však přinášíme ty méně známé, ale o to možná kouzelnější. Už cítíte tu vánoční atmosféru?

Vánoce v Annabergu

Annaberg-Buchholz je neměcké město, vzdálené asi deset kilometrů od českých hranic. Adventní trhy mají v Annabergu již dlouholetou tradici, právě předvánoční čas je pro místní vrcholem celého roku. Zdejší trhy nejsou jen tak obyčejné, jelikož má toto saské město bohatou hornickou historii, návštěvníci zde kromě klasických vánočních stánků objeví i hornický betlém či se dozví něco o hornických zvycích a tradicích. Historické centrum města zdobí krásná vánoční výzdoba, pro děti je zde připraven svět kouzelných skřítků – Wichtelů. Návštěvníci mohou ochutnat místní kulinářské speciality a vyzkoušet si historická řemesla. Vrcholem trhů je hornický průvod, který se koná vždy poslední adventní neděli. Letos se uskuteční 18. prosince ve 13:30. Do horského městečka dorazí přibližně 1 100 hudebníků v typických hornických krojích a průvod zakončí vánoční koncert před Katedrálou svaté Anny. Je to jedinečný zážitek, který na jiných adventních trzích nezažijete.

Adventní Vratislav
Vratislav je jedno z nejkrásnějších měst Polska, jeho historické centrum je dokonce zapsáno v seznamu UNESCO. Vánoční trhy mají ve Vratislavi dlouholetou tradici, konají se zde už od 16. století. V letošním roce je můžete navštívit od 18. listopadu do 31. prosince a stejně jako v přechozích letech se odehrávají na vánočně vyzdobeném Rynku, jednom z největších středověkých náměstí v Evropě. Na adventních trzích nebudou chybět místní ani mezinárodní stánky, návštěvníci tak mohou zakoupit výrobky z celé Evropy. Neschází ani pohádkový třípatrový dům s vyhlídkovou terasou, která návštěvníkům nabídne výhled na vánoční jarmark. Kromě vyhlídky si můžete v pohádkovém domě vychutnat horké nápoje nebo se na chvíli ohřát u teplého krbu. O svátečních víkendech doplní adventní atmosféru hudební a divadelní vystoupení. Organizátoři nezapomněli ani na ty nejmenší, pro děti si připravili pohádkový les a vánoční větrný kolotoč. Během návštěvy trhů určitě vyzkoušejte i nejstarší restauraci v Evropě – Piwnica Świdnicka, jejíž historie sahá až do roku 1273. Restaurace se nachází přímo na náměstí, jen pár kroků od svátečních stánků. Před odjezdem také nezapomeňte pohladit po čepici vratislavského trpaslíka, který se objevuje pouze jednou do roka a podle pověsti splní všechna vánoční přání.

Řemeslné trhy v Trenčíně

Kouzlo Vánoc pod hradem, tento název nesou letošní adventní trhy v Trenčíně. Trenčín je slovenské město, které se nachází pouhých dvacet kilometrů od českých hranic. Místní řemeslné trhy mají dlouholetou tradici. U stánků si tak nejenom koupíte hotové výrobky, ale máte možnost si i prohlédnout, jak se dané dílo vyrábí. Keramika, šperky, ozdoby, výrobky ze dřeva, ručně vyráběné hračky, to je pouze stručný výčet toho, co na trzích v Trenčíně najdete. Chybět ale nebudou ani typické vánoční delikatesy. Návštěvníci mohou ochutnat klasické slovenské halušky, zelňačku či pečené kaštany, v letošním roce navíc organizátoři připravili i speciální veganské pochoutky. Adventní trhy se konají od 25. listopadu do 22. prosince. Součástí trhů je také bohatý doprovodný program, vystoupí zde kapela Peter Bič Project, Katka Koščová a mnoho dalších slovenský umělců. Na trzích nechybí ani adventní dílničky, kde si zájemci mohou vyrobit vlastní vánoční dekorace. V pondělí 5. prosince na trhy dorazí i Mikuláš s čertem a andělem. Detailní program řemeslných adventních trhů naleznete na stránkách města.

Romantická atmosféra v Altstadt Steyr

Tyto malebné adventní trhy v historickém centrum rakouského města přenesou na malé i velké návštěvníky jedinečnou vánoční atmosféru. Na své si přijde opravdu každý. Pro ty nejmenší zde každou adventní sobotu vypráví Steyr Christkindl vánoční pohádky. Jejich rodiče mohou mezitím vyzkoušet místní punčové speciality nebo ochutnat kulinářské delikatesy. Již tradičně zde každý den zazní také adventní dechovka. Organizátoři si pro návštěvníky připravili bohatou výzdobu, nechybí slavnostní vánoční osvětlení, okouzlující betlém či jedličkový strom. Odnést si odsud můžete i drobné kovové ozdoby, které vám vytvoří kováč přímo na trhu. Svým kladivem zde každý den ukazuje zpracování železa na otevřené výhni. Adventní trhy se konají od 18. listopadu do 23. prosince vždy od středy do neděle. Pokud byste chtěli do rakouského Steyru vyrazit až po Štědrém dnu, nezoufejte, adventní trhy budou pokračovat až do konce roku, pouze změní svůj název na Silvestrovské.

Český Krumlov s vůní svařeného vína

Na závěr nemůže chybět ani tip na vánoční trhy v České republice. Český Krumlov je krásně historické město už samo osobě. Když k němu přidáme ještě vánoční výzdobu a vůni svařáku linoucí se uličkami historického centra, máme ideální adventní kombinaci. V letošním roce jsou Vánoční trhy otevřeny od pátku 25. listopadu do neděle 1. ledna roku 2023. Součástí programu jsou také vánoční koncerty, které se konají téměř každý den. Na krumlovském podiu vystoupí Pěvecký sbor Bellaria, kytarový virtuóz Radek Interholz nebo folková skupina Kapka. V rámci adventního programu můžete v kostele Nanebevzetí Panny Marie navštívit vánoční mši Jakuba Jana Ryby. Chybět nebude ani živý betlém, který adventním trhům dodá nezaměnitelný vánoční půvab.

Autor: Lucie Brožová


Pokud chcete návštěvu trhů spojit s něčím užitečným, přečtěte si naši pozvánku ke stánku s Dobropunčem v Olomouci a přijďte poznat naše redaktory už ve středu 7. prosince.


Máte rádi naše dobrý zprávy a chtěli byste nás nějak podpořit? Prostřednictvím drobného příspěvku na náš transparentní účet můžete jednorázově či pravidelně pomoci Dobrým Zprávám se i nadále rozvíjet.


Zdroj: Annaberg-Buchholz.de, ckrumlov.cz, stadtkult-steyr.at, visitwroclaw.eu, visittrencin.sk
Foto: cestovinky.cz, mader.at, Annaberg-Buchholz.de, CK Viktoria, ckrumlov.cz, thetimes.co.uk

Příspěvek vytvořen 36

Související Příspěvky

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.

Zpět na začátek
Dobrý Zprávy