U stánku Dobrého místa pro život se zahřejete punčem i dobrým pocitem

Mezi jeden z mnoha projektů olomouckého sdružení Dobré místo pro život patří už od roku 2010 tradiční vánoční stánek. Každoročně se objevuje na vánočních trzích na olomouckém Horním náměstí a láká kolemjdoucí na voňavý punč. Už dávno v něm však nenajdete pouze členy sdružení. Každý den po dobu konání trhů v něm totiž prodávají zástupci jiné organizace, firmy nebo školy a výtěžek z každého dne putuje na jinou dobrou věc. A letos budou 7. prosince prodávat Dobropunč také redaktoři Dobrých Zpráv.

Stánek s punčem Dobrého místa pro život se na letošních trzích v Olomouci otevřel po dvou letech omezení z důvodu pandemie. V prvních dnech se daří vytěžit průměrně přes 50 000 korun denně. „Vzhledem k vysoké inflaci v ČR jsme se obávali o štědrost dárců na punčích, výtěžek určitě nebude v takové výši jako před dobou covidovou, ale my jsme vděční zejména za přízeň a podporu stálých partnerů, to je víc než peníze,” komentuje současnou situaci Věra Zukalová, předsedkyně sdružení.

To, co stánek vydělá, se rozdělí mezi více než dvacet organizací jako je například Hospic na Svatém Kopečku, Klokánek nebo Dětský domov Šance v Olomouci. Každý den se navíc prodeje punčů ujme jiná skupina dobrovolníků. Během adventu se tak ve stánku vystřídají například i herci z Divadla Metropol nebo zástupci olomouckého hokejového týmu. Redaktoři Dobrých Zpráv zase pro změnu letos spojí síly s olomouckou Střední průmyslovou školou strojnickou a vánoční punč budou na náměstí prodávat ve středu 7. prosince. Výtěžek z tohoto dne poputuje do SŠ, ZŠ a MŠ pro sluchově postižené v Olomouci.

Vánoční stánek však ani zdaleka není jediným projektem, na kterém organizace Dobré místo pro život pracuje. V současné době je asi jejich největším projektem Otevřeme zahradu. „Jedná se o realizaci zcela nové zahrady pro klienty hospicové péče na Sv. Kopečku. Rádi bychom odtabuizovali téma umírání a v určitý čas zahradu otevřeli i veřejnosti s možností zakoupit si zde drobné občerstvení a podpořit tak hospic. Návrh kavárny i zahrady je v rukou dvou významných architektů Petra Mičoly a Miroslava Pospíšila, kteří oba věnují svůj čas a invenci právě ve prospěch altruistismu,” přibližuje plány Zukalová.

V minulosti se sdružení zapojilo také třeba do organizace akce Koloběžkiáda na podporu Oblastní Unie neslyšících v Olomouci. Záměrem bylo zábavnou formou občanům hanácké metropole připomenout, že v ní žijí desítky neslyšících lidí. Dále organizace realizovala například projekt Strom přání, kdy předala vánoční dárky olomouckým dětem bez rodičů.

Dobré místo pro život je sdružení dobrovolníků, kteří svůj volný čas věnují sociálně znevýhodněným skupinám v Olomouci. Nedostává žádné finanční prostředky od města ani od státu. Věří, že jen konkrétní pomoc je opravdová a nepovrchní. Snaží se zkrátka, aby jejich město bylo dobrým místem pro život. Chtějí sloužit jako motivace pro své spoluobčany, aby se nezdráhali pomáhat a zajímali se o sociální politiku.

„Dobré místo vzniklo vlastně úplně náhodou. V rámci své manažerské práce jsem připravovala program ministru práce a sociálních věcí a seznámila se s pár klienty sociální pomoci. Začala jsem jim pomáhat a vymýšlet pro ně akce a postupně se to nabalovalo. Čtrnáct let dobrovolnické práce teď navíc zúročuji při studiu Vyšší odborné školy Caritas v Olomouci, kterou považuji za jednu z nejprestižnějších v oboru sociální práce,” uzavírá Zukalová.

Autor: Vendula Berčková


Atmosféru Dobropunče jsme s vámi sdíleli už před třemi lety – na předcovidové vánoční období můžete zavzpomínat v tomto článku.


Máte rádi naše dobrý zprávy a chtěli byste nás nějak podpořit? Prostřednictvím drobného příspěvku na náš transparentní účet můžete jednorázově či pravidelně pomoci Dobrým Zprávám se i nadále rozvíjet.


Foto: dobremistoprozivot.cz

Příspěvek vytvořen 30

Související Příspěvky

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.

Zpět na začátek
Dobrý Zprávy