Olomoucké vánoční trhy se letos nesou v dobrým duchu

Historické Horní a Dolní náměstí a nově i blízká Tržnice se po roce znovu zaplnily vánočními stánky. Kromě tradiční vánoční atmosféry letos lákají i na pár novinek, které přinesly krásné změny. Punč se tu pije z recyklovatelných nebo vratných kelímků, na všechen odpad tu budou připraveny koše na tříděný odpad a na návštěvníky čeká i velké ruské kolo.

Olomoucké trhy je nejlepší navštívit k večeru, kdy krásně září a ve vzduchu jsou cítit Vánoce. Je tu plno tradičních stánků, ve kterých je možné zakoupit typické zboží, ale na své si přijdou i náročnější návštěvníci. Po krátké procházce se tu dá objevit například krámek s domácí kosmetikou, vlněné výrobky nebo vánoční ozdoby a dekorace, především pak ale spousta jídla a punče.

Právě kvůli punči, respektive kvůli kelímkům, ve kterých se prodává, jsou letošní trhy změnou k lepšímu. V předchozích letech se zde vyprodukovalo velké množství plastového odpadu, který se v mnoha případech válel po ulicích. Město Olomouc proto letos zavádí kelímkovou revoluci. A v nabídce jsou hned dvě možnosti, jak pomoci životnímu prostředí. První je keramický vratný hrníček, se kterým se váže záloha padesát korun. Tu můžete po vrácení hrnečku dostat zpátky, nebo si z trhů odnést originální a užitečný suvenýr. Druhou možností je kelímek vyrobený z vosku a papíru, který je stoprocentně recyklovatelný a využívá ho většina lidí, která se chce zahřát trochou punče. Pro papírové kelímky tu jsou k dispozici odpadkové koše na tříděný odpad.

Příjemnou zastávkou při prohlídce stánků je už devátým rokem vánoční stánek spolku Dobré místo pro život. Každý den po celou dobu konání trhů se zde zabydlí jedna organizace nebo projekt, která veškerý výtěžek z prodeje věnuje předem určenému charitativnímu projektu. Peníze mohou putovat například do dětských domovů, pečovatelských ústavů nebo ke zdravotně handicapovaným lidem. Pokud tedy váháte, kde ochutnat olomoucký punč, je toto místo skvělou možností.

Se začátkem trhů se v olomouckých ulicích objevila i vánočně vyzdobená tramvaj, která příjemně zapadá do světly zářícího města. Na trať ji vyslal Dopravní podnik města Olomouce a cestující se v ní mohou prohánět až do 6. ledna 2020.

K už vyzkoušeným atrakcím, jako je kluziště, kde se dá zadarmo bruslit, nebo dětskému kolotoči, se letos přidalo 33 metrů vysoké ruské kolo, ze kterého je krásný výhled na světly ozdobené město. Právě tady můžete strávit trochu času po namáhavém, ale dobrém dni ve víru olomouckých vánočních změn k lepšímu.

Autor: Tereza Stará

Foto: Veronika Havlíčková, vanocnitrhy.eu

Příspěvek vytvořen 57

Související Příspěvky

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.

Zpět na začátek
Dobrý Zprávy