Z Mariánských lázní budou klimatické, od příštího roku začnou léčit i vzduchem

Další klimatické lázně přibydou na český seznam už začátkem příštího roku. Sedmým lázeňským městem s tímto označením se totiž stanou Mariánské lázně na Chebsku. Proces, který trval téměř dva roky, bude ukončen posledním měřením kvality vzduchu uskutečněné v listopadu a výsledky by měly být známy na začátku roku 2023. Mariánské lázně budou v rámci Karlovarského kraje již druhé, prvními jsou v tomto kraji lázně Kynžvart.

Léčivými zdroji v Mariánských lázních jsou dnes – pro návštěvníky nejznámější – minerální voda, dále oxid uhličitý a v neposlední řadě také rašelina. S certifikátem klimatických lázní by tak získaly čtvrtý léčivý zdroj – ovzduší. Aby se lázně mohly stát klimatickými, je zapotřebí provést měření kvality ovzduší a zjistit, zda se ve vzduchu nenachází například emise. Mariánské lázně toto měření absolvovaly již čtyřikrát. O certifikovaný status začaly usilovat minulý rok v květnu a jejich prvotním cílem bylo přilákat více návštěvníků jak z Česka, tak ze zahraničí.

Jak uvedla ředitelka městské destinační agentury KIS Barbora Tintěrová, čisté ovzduší je v dnešní době velmi aktuální téma. Ať už se podíváme na problémy se znečištěným ovzduším v rámci obrovské produkce aut, nebo na pandemii koronaviru. „Status klimatických lázní se může stát dobrým lákadlem. Důležitým podnětem to může být pro hosty z Německa, kteří tradičně jezdí na lázeňský pobyt do Mariánek,“ řekla Tintěrová.

Měření probíhalo v letošním roce v rámci každého ročního období a už teď je známo, že ovzduší je v Mariánských lázních v pořádku. „Naměřené hodnoty jsou dokonce hluboko pod limitními hodnotami udávanými legislativou České republiky,“ uvedla vedoucí městského odboru rozvoje, lázeňství a cestovního ruchu Jana Palacká.

Snaha Mariánských lázní zde ale nekončí – zastupitelé města uvedli, že pro lázně pořídili novou meteostanici pro měření teploty vzduchu, rychlosti a směru větru, relativní vlhkosti, atmosférického tlaku, srážek či přímého slunečního záření. Získaná data pak budou dále využita pro návštěvníky a při překročení zadaných limitních hodnot budou všem rozesílány alarmové SMS. To vše udělá z Mariánských lázní přední lázeňské město v České republice i v Evropě.

Autor: Tereza Bartusková


Procestujte s námi alespoň virtuálně další české lázně a připomeňte si náš článek o Františkových lázních.


Máte rádi naše dobrý zprávy a chtěli byste nás nějak podpořit? Prostřednictvím drobného příspěvku na náš transparentní účet můžete jednorázově či pravidelně pomoci Dobrým Zprávám se i nadále rozvíjet.


Zdroj: ekolist.cz, seznamzpravy.cz, idnes.cz
Foto: tojesenzace.cz

Příspěvek vytvořen 22

Související Příspěvky

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.

Zpět na začátek
Dobrý Zprávy