Odešel prostořeký princ Philip, který uměl pobavit celý svět

V pátek ráno zemřel na hradě Windsor britský princ Philip, manžel královny Alžběty II., který by už letos v červnu oslavil sto let. Srdce Britů si získal svojí pověstnou prostořekostí a tvrdohlavostí, která způsobila nejeden skandál v britské královské rodině. Celá Británie i velká část světa truchlí pro muže, který pomohl udržet rodinnou firmu v moderním světě a vychoval čtyři děti včetně následníka trůnu prince Charlese.

Dojemný snímek, který manželé zveřejnili k 73. výročí svatby

Princ Philip, vévoda z Edinburghu, se narodil 10. června 1921 jako princ řecký a dánský, dětství ale neprožil příliš šťastně. Otec se o rodinu nestaral a byl pověstný svojí vášní pro hazardní hry, matka byla psychicky nemocná. Budoucí manžel královny vyrůstal se čtyřmi svými sestrami a právě kvůli jejich sňatkům s německými nacisty se na něj později v Británii dívali skrz prsty.

Největší oporu nalezl ve svém strýci Louisi Mountbattenovi. Právě jeho jméno princ Philip většinu života nosil a tvrdě bojoval za to, aby ho získaly i jeho děti. Po královnině rozhodnutí, že jejich společné děti ponesou jméno Windsor, utrousil komentář, že je jen zatracená měňavka. Jedno z tajemství úspěšného manželství královny Alžběty a prince Philipa je nejspíš i schopnost kompromisu. Všichni britští královští potomci totiž dnes nesou jméno Mountbatten-Windsor.

Svou budoucí ženu a královnu poprvé poznal ve třinácti letech, malé Alžbětě ale bylo tehdy pouze osm. Pověstná jiskra přeskočila až o pět let později a mladý pár si pak dopisoval během druhé světové války, kdy princ působil v britském námořnictvu. Po válce si mladá princezna Alžběta vydupala osobitého a charismatického Philipa za svého manžela. Svatba proběhla 20. listopadu 1947 a z televizních obrazovek ji sledovalo dvě stě milionů diváků.

Princ Philip, vévoda z Edinburghu, v mladých letech

Během následujících let se stal mladý pár čtyřnásobnými rodiči. Královna a princ mají společně syna Charlese, který je následníkem britského trůnu, a také dceru Annu. Dva mladší synové Andrew a Edward se narodili až poté, co se Alžběta stala královnou. Jako rodič byl Philip přísný a složité vztahy měl především s nejstarším synem Charlesem, jak ukázal také populární seriál Koruna na Netflixu. Ten momentálně slaví velký úspěch a princi Philipovi v roli otce je tu věnován velký prostor.

Během princovy cesty po Austrálii se mu jiný muž před zraky novinářů svěřil, že jeho manželka je doktorkou filozofie a má tak mnohem významnější postavení. Princ, v té době již pověstný svým humorem, odvětil: „Ano, v naší rodině máme tenhle problém taky.“ Nerovné postavení manželů prince Philipa trápilo, po boku svojí ženy ale pevně stál sedmdesát tři let a je skoro neuvěřitelné, jak si i přes královský protokol udržel svoji osobitost a smysl pro humor.

Během svého života stihl způsobit hned několik skandálů a jeho žena i tým královské rodiny s ním měly mnohdy spoustu práce. Velmi upřímných výroků, které jsou bezpochyby zcela v rozporu s královským protokolem, má princ na kontě několik. Mezi ty nejznámější patří komentář směrem k německému spolkovému kancléři Helmutu Kohlovi. Toho na veletrhu v Německu v roce 1997 pozdravil slovy: „Vítejte, pane říšský kancléři!“

V roce 1996 navštívil i s královnou Českou republiku v rámci jedné z jejich reprezentačních cest, celoživotní vášní prince Philipa bylo ale především umění, létaní a dobrá zábava. V srpnu 2017 oficiálně odešel do královského důchodu, tehdy mu bylo devadesát šest let. Jeho posledním skandálem byla autonehoda v roce 2019, po které se i tento téměř stoletý tvrdohlavý bouřlivák vzdal řízení rychlých aut, které celý život miloval.

Jakkoliv je odchod prince Philipa smutnou událostí, slouží i jako příležitost zavzpomínat na jeho dlouhý a báječný život. Britský vévoda byl jedinečnou osobností, která bude Spojenému království chybět. Brity bavil a inspiroval téměř sto let.

Autor: Tereza Stará


Zavzpomínejte si s námi také na britského hrdinu sira Nicholase Wintona, který zachránil 669 dětí.


Foto: profimedia.cz, Instagram KensingtonRoyal

Příspěvek vytvořen 57

Související Příspěvky

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.

Zpět na začátek
Dobrý Zprávy