Elektronický zámek na kolo či lyže vznikl v Česku a přináší originální opatření

Je menší, lehčí a spolu s pohybovým senzorem a integrovaným alarmem se liší od ostatních zamykacích zařízení. Pealock, originální elektronický zámek na sportovní vybavení, vzbudil v minulém roce pozornost na grantovém programu Nastartujte se, který pořádá Komerční banka. Svým vítězstvím se produkt dokázal zviditelnit na českém trhu a získal významnou podporu tuzemských investorů. Momentálním cílem firmy je uspět ve střední a západní Evropě a postupně expandovat do celého světa.

Chytrý zámek Pealock má v sobě pohybový senzor, integrovaný alarm a je napojený na mobil uživatele

Štěstí v neštěstí, tak by mohl zakladatel Pealocku Marek Vala označit uplynulou příhodu, díky které se mu v hlavě zrodila myšlenka na vytvoření chytrého zámku: „Před třemi lety nám v Rakousku přímo na svahu ukradli během oběda lyže. Pojišťovny od toho daly ruce pryč, protože jsme lyže neměli zamknuté, přitom neexistovalo žádné chytré řešení, které by je bylo schopné zcela zabezpečit.“ V rozhovoru pro ekonomický deník E15 Vala upřesnil, že jejich myšlenku k zabránění podobným krádežím podpořily i statistické údaje. V Rakousku jsou totiž za jeden rok ukradeny lyže v hodnotě čtyři sta miliónů korun a v případě jízdních kol je částka ještě vyšší.

A tak vznikl multifunkční zámek Pealock, který v létě využijete na kolo, koloběžku či kočárek a v zimě vám zase poslouží k zamknutí lyží a snowboardu. Zámek disponuje alarmem a navíc je napojený na mobil uživatele, aby jej na krádež mohl snadno upozornit. „Spuštění alarmu má samozřejmě určitou prodlevu, kterou si uživatel může nastavit v aplikaci. Lze tak zabránit alarmu třeba tehdy, když vám jen někdo posune lyže. Pealock totiž nezamyká vybavení, jako jsou lyže, napevno, ale slouží jako takový obojek,“ uvedl Marek Vala s tím, že v aplikaci můžete spravovat i více zámků najednou, což se například hodí pro rodiny s dětmi.

Odemykání a zamykání probíhá buď přes mobilní aplikaci, nebo prostřednictvím bezdrátové technologie, kdy k zámku majitel přiloží kartičku, náramek nebo klíčenku, podle toho, co je mu pohodlnější. Zámek dále disponuje nejnovějším Bluetooth 5 s velkým dosahem a při ještě větší vzdálenosti Pealock automaticky přepne na GSM režim.

„Chystáme nástavbu na možnost pojistit si dané vybavení během pár vteřin ať už krátkodobě (dokonce na minuty či hodiny), nebo dlouhodobě ve formě měsíčního a ročního předplatného,“ sdělil Vala ke spolupráci s pojišťovnami.

Marek Vala, zakladatel firmy Pealock

Elektronické zámky se ve světě příliš nevyrábí, proto se Pealock stává originálním a jedinečným produktem svého druhu. „Našli jsme jednu firmu, která elektronický zámek dělá pouze na městská kola. Jejich zámek je ale nepřenosný, poměrně velký a těžký,“ sdělil Marek Vala. I v tomto ohledu se proto Pealock posunul vpřed, váží totiž pouhých 140 gramů a vejde se vám snadno do kapsy.

Do začínající firmy vložili kapitál jedenáct milionů korun dva investoři: společnost Nation 1 VC a firma Prusa Researche. „Jako projekt, který vzniká kompletně v Česku a zároveň cílí na celý svět, mi je Pealock sympatický už delší dobu. I my jsme koneckonců začínali podobně, takže věřím, že dokážeme pomoct nejen finančně, ale i technologicky a předáváním zkušeností,“ řekl Josef Průša, vývojář 3D tiskáren a majitel firmy Prusa Researche, který se stane technologickým partnerem firmy.

Pealock v loňském roce získal prestižní ocenění Red Dot Award za nejlepší design. Podařilo se mu také obdržet objednávky od víc než jednoho tisíce zákazníků, a tak je v plánech pro letošní rok dostat se na třináct tisíc prodaných kusů.

Autor: Šárka Mazurková


Technologické vynálezy pocházející z Česka nejsou zase tak výjimečné, jak byste si možná mysleli. Čech Lukáš Kováč kupříkladu vymyslel platební aplikaci Qerko, která přináší revoluci v placení v restauracích, při kterém nově nemusíte vůbec čekat na obsluhu.


Zdroje: e15.cz, czechcrunch.cz, seznamzpravy.cz, zvut.cz

Foto: czechcrunch.cz, club.coolpeople.cz

Příspěvek vytvořen 46

Související Příspěvky

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.

Zpět na začátek
Dobrý Zprávy