Chcete udělat dobrý skutek? Podpořte sbírku #rostlinyseniorum

Pandemie koronaviru omezila v České republice lidské kontakty na minimum. Samotu zažívají především obyvatelé seniorských domů, kteří mnohdy přichází o možnost potkávat se se svou rodinou. Nadace Krása pomoci se proto rozhodla ve spolupráci s botanickou zahradou Haenke oživit tyto domovy zelení a uspořádala sbírku #rostlinyseniorum.

Proč právě květiny?

Patrně vás nepřekvapí, že se mnoho lidí v těžkých dobách vydává do přírody. Výzkumy ukazují, že kromě ticha, které tam často vyhledáváme, působí pohled do zeleně blahodárně na naši psychiku, urychluje rekonvalescenci a snižuje stres. Navíc starat se o květinu, zalévat ji a věnovat jí svůj čas může být pro někoho alespoň malou náhradou za péči, kterou by jinak věnoval své rodině. A protože senioři nyní do přírody vyrazit nemohou, rozhodla se nadace poslat rostliny za nimi.

Jak to funguje?

Jak bylo řečeno výše, organizátory sbírky jsou botanická zahrada Haenke, která se formou přednášek a workshopů snaží informovat veřejnost o funkci květin ve společnosti, a nadace Krása pomoci, zajišťující seniorům důstojný život už dvanáctým rokem. Díky této spolupráci vznikl jedinečný projekt, který ovšem nezůstane jen u rozvozu květin. „Jakmile to bude možné, budeme v domovech pořádat workshopy, přednášky a debaty kolem rostlin a péče o nich, a pomáhat tak vytvářet dialog mezi generacemi skrze lásku k rostlinám,“ řekla pro server Lidovky.cz spoluzakladatelka botanické laboratoře Haenke, Alexandra Střelcová. „Těšíme se na to, že se budeme aktivně hrabat v hlíně a přitom si vyprávět historky ze života,“ dodává.

Podpořit sbírku můžete i vy na stránkách donio.cz. Celková částka, na kterou sbírka míří, činí 150 000 Kč a momentálně je vybráno něco okolo 44 000 Kč. Za každých 300 korun bude do domova doručena jedna rostlina, za 1 000 korun pak květiny čtyři. Peníze dále poslouží na dopravu, květináče a další materiál a posléze i na organizaci workshopů. Jeden šťastný přispěvatel bude mít také možnost zajít si na kávu s patronkou sbírky –⁠ Taťánou Gregor Brzobohatou, která se dlouhodobě angažuje v nadaci Krása pomoci.

Autor: Barbora Černošková


Na seniory myslí také NN pojišťovna, která spustila firemní projekt Lidi lidem na finanční pomoc obyvatelům domovů důchodců a také matkám samoživitelkám.


Zdroj: donio.cz, lidovky.cz

Foto: pixabay, photopin

Příspěvek vytvořen 53

Související Příspěvky

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.

Zpět na začátek
Dobrý Zprávy