Nová farmářská škola láká zájemce na praxi v ekologickém zemědělství

Absolventi středních škol budou mít od jara letošního roku možnost zahájení nového pomaturitního vzdělávání. V Praze se totiž otevírá Farmářská škola a má co nabídnout všem, kteří se zajímají jak o zemědělství, tak o ekologii. Jejím cílem je poskytnout studentům především co nejvíce zkušeností a praxe.

V České republice v současnosti existuje spousta jak středních, tak vysokých škol zaměřených na zemědělství. Dle názoru biodynamického zemědělce a vedoucího projektu Jiřího Prachaře však studenti na takových školách nemají dostatečnou praxi a především se tam neučí udržitelnému způsobu zemědělství. Farmářská škola pod iniciativou AMPI (Asociace místních potravinových iniciativ) se proto rozhodla otevřít tříletý vzdělávací program „Staň se farmářem,“ který je zaměřený právě na praktický výcvik v ekologickém zemědělství.

Toto praktikum probíhá přímo na vybraných farmách po celé České republice, ale i v zahraničí. „Praktikant Farmářské školy žije a pracuje na vybrané farmě pod vedením zkušeného farmáře po dobu jednoho roku, minimálně však po jednu sezónu, a dostává i kapesné,“ popsal Prachař pro Ekolist.

Studenti však nepřijdou ani o teoretickou část oboru vyučovanou českými a zahraničními odborníky. Ta bude probíhat jednou za měsíc ve vícedenním bloku a učit se budou jak o historii zemědělství a vývoji kulturní krajiny, tak o botanice a zoologii nebo o podnikové ekonomice. Třetí rok studia je poté věnován praxi v zahraničí.

Pilotní bezplatný první ročník začíná v březnu a přihlášku je nutno podat do 31. ledna 2021. Cílem programu je především vychovat novou generaci zemědělců, kteří se nebojí založit nové statky a hospodařit na nich ekologickým a šetrným způsobem vůči krajině, půdě, ale i zdraví obyvatel.

Zájemci mají také na výběr místo studia absolvovat krátkodobou stáž k získání praktických zkušeností dle jejich preferencí. Dostat se tak mohou jak na mikro farmy hospodařící s minimem strojů, specializované farmy zaměřené na určité zemědělské odvětví a výrobu nebo zkusit pracovat na tisícihektarovém ekologickém statku s tou nejmodernější technikou.

Škola taktéž pořádá tematické farmářské workshopy a semináře pro veřejnost. Uchazeč se může přiučit například včelaření, vyrábění sýra nebo pěstování zeleniny v ekologickém režimu.

Autor: Aneta Luksová


Jedním z netradičních způsobů zemědělství je pěstování plodin v regálech. Největší vertikální farma v Evropě vznikla nedávno poblíž Kodaně.


Zdroj: farmarskaskola.cz, ekolist.cz

Foto: pixabay.com, farmarskaskola.cz

Příspěvek vytvořen 665

Související Příspěvky

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.

Zpět na začátek
Dobrý Zprávy