Vzpomínka na zpěváka Davida Stypku

Byla jsem s kamarádkou na koncertu kapely Jelen. Ještě před nimi, než začali hrát, vystoupil na pódium vysoký muž v černé košili a brýlích, výrazný, dobře zapamatovatelný typ. Měl hluboký, klidný hlas a hrál melancholické písně o životě. Nikdy dříve jsem ho neviděla, ani neslyšela jeho hudbu. David Stypka tehdy dělal kapele Jelen předskokana na jejich turné. Mám ráda, když poznám někoho ještě před tím, než se proslaví. Bohužel nic netrvá věčně a Stypkův příběh se uchýlil ke konci. I přesto je na co vzpomínat.

David Stypka vyhrál cenu Anděl v kategorii Sólový interpret

Rodák z Dobré u Frýdku-Místku přišel se svou deskou nazvanou Jericho jako neznámý písničkář. Nadchnul hudební kritiky i kolegy z branže a mluvilo se o něm jako o talentu, který na české scéně chyběl. Do povědomí všech se nejspíš dostal duetem s Ewou Farnou. Píseň Dobré ráno, milá byla nominovaná na ceny Anděl za Skladbu roku spolu s jeho albem Neboj za Album roku. Sošku si ale nakonec David Stypka odnesl v kategorii Sólový interpret. Získal také tři ceny Jantar či uspěl v anketě Žebřík jako Objev roku.

Byl to člověk, který rád dělal legraci na pódiu i mimo něj a miloval sarkasmus, ale jak sám řekl, u muziky to měl jinak: „Hudbu beru jako terapii. Na veselé písničky jsou tu jiní šíbři.“ I přesto do svých skladeb vkládal naději.

V rozhovoru pro Reportér, kde Stypka mluvil o své nemoci, vysvětloval refrén jeho písně Neboj, to bude dobrý!: „Vždycky jsem schovával i do temných písniček kus naděje a tohle heslo jsem opakoval sám sobě jako mantru. Na jednu stranu jsem se vyzpívával ze žalu, ale zároveň si dával do písniček klíče, pomocí kterých se z toho srabu můžu dostat.“

Před hudbou se Stypka věnoval novinařině. Po gymnáziu pracoval jako novinář v regionálním tisku ve Frýdku a později působil i jako grafik. Poté prorazil na české hudební scéně a oslnil svou osobitou nahořklou hudbou. Do jeho života však přišla zákeřná nemoc, se kterou se zpěvák snažil dlouho bojovat. Bohužel neúspěšně.

„S tebou to byl přesně ten typ přátelství, kde jsme u nás doma do rána pokecali otevřeně o všem, jen ne povrchně,“ loučila se Ewa Farna se Stypkou v příspěvku na instagramu.

„Jeho hlas je napnutý jako struna, je v něm život, radost, smutek a veliká energie,“ prohlásila jednou o Stypkovi Jana Kirschner.

Smutná zpráva o zpěvákovi vyvolala u lidí vlnu solidarity. Vznikla sbírka na podporu Stypkovy přítelkyně a jeho třech dětí, kteří se ocitli v nelehké finanční situaci. Podařilo se vybrat přes tři milióny korun a další finanční podpora stále přichází. „Příspěvky půjdou na částečné zaplacení hypotéky a na další nezbytné rodinné výdaje,“ uvedli organizátoři sbírky.

I přestože mnohé zasáhla zpráva o zpěvákově úmrtí, David Stypka zde bude skrze svou hudbu napořád.

Autor: Šárka Mazurková


Na konci listopadu loňského roku nás opustila rozhlasová a televizní hlasatelka Kamila Moučková. Přečtěte si vzpomínkář na její statečný život.


Zdroj: idnes.cz, reportermagazin.cz

Foto: headliner.cz, zivahlavni.cz

Příspěvek vytvořen 46

Související Příspěvky

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.

Zpět na začátek
Dobrý Zprávy