Mezi 100 nejvlivnějších lidí se dostala náčelnice ekvádorského kmene

Americký časopis Time každoročně vytváří seznam nejvlivnějších lidí, zpravidla to bývají politici, byznysmeni, umělci, sportovci, celebrity a další. Pro rok 2020 se v seznamu objevila jména jako Donald Trump, zpěvák The Weeknd, jezdec formule 1 Lewis Hamilton či zakladatelky hnutí Black lives matter. Na seznam se dostala i Nemonte Nenquimo, náčelnice ekvádorského kmene Waorani, jejíž příběh popisuje pro časopis Time herec Leonardo DiCaprio.

Náčelnice Nemonte Nenquimo bojuje za ochranu území deštného pralesa o rozloze půl milionu akrů

Jak sám DiCaprio uvádí, minulý rok byla Amazonie známější spíše kvůli shořelým akrům lesa než díky těm zachráněným. Náčelnice Nemonte Nenquimová je ale jedna z těch, kteří bojují proti ekvádorské vládě a snaží se chránit část Amazonie na ekvádorském území. Minulý rok Nenquimová uspěla u soudu, když proti vládě podala žalobu. Podařilo se jí tak ochránit půl milionu akrů deštného pralesa před zničením těžbou. „Ropný průmysl ničí naše životy a kontaminuje naši vodu. Ničí vše, co máme, naše bohatství, a dokonce náš vlastní jazyk,“ vysvětluje Nenquimová pro Amazon Fortlines, která navíc usiluje i o zachování kultury, způsobu života a území předků.

Před pár lety založila neziskovou organizaci, která má za cíl ochraňovat domorodá území. „Vzpomínám si, jak mi jednou řekla, že se nevzdá a že bude bojovat dál. Bude bránit les, který miluje, před ropnými společnostmi, které by ho pohltili. Dodržela slovo a je hlasem a obhájcem své komunity,“ uvádí DiCaprio. Její boj proti těžbě fosilních paliv inspiruje i další domorodé komunity. Nemonte Nenquimová je tak jedinou domorodou ženou, která se letos objevila na seznamu 100 nejvlivnější lidí a teprve druhou Ekvádorkou, které se to kdy podařilo.

Autor: Šárka Mazurková

Jak se píše v úvodu článku, Nemonte Nenquimová, společně se svým kmenem Waraonů, vyhrála soudní spor nad ekvádorskou vládou. Přečtěte si, jak probíhal celý proces, díky němuž deštný prales zachránila.

Zdroj: time.com, CT24.cz
Foto: amazonfrontlines.org, vogue.com

Příspěvek vytvořen 46

Související Příspěvky

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.

Zpět na začátek
Dobrý Zprávy