Díky českému lékaři bude brzy možné vyléčit cukrovku

Petra Sasínová

Zcela revoluční nápad Tomáše Koblase z pražského IKEMU možná už brzo pomůže tisícům pacientů s cukrovkou. Biochemik z tohoto největšího klinického a vědeckovýzkumného pracoviště v České republice totiž přišel s jedinečnou myšlenkou, jak tuto zrádnou nemoc zcela vyléčit.

pixabay.com

IKEM, neboli Institut klinické a experimentální medicíny, patří se svými 46 lety praxe a velkým množstvím předních českých lékařů ke špičce ve svém oboru. A mezi lékařské špičky patří také biochemik Tomáš Koblas, který je úspěšným řešitelem řady výzkumných projektů na téma diabetes.

Kromě klasické léčby cukrovky se IKEM zabývá výzkumem v oblasti ‚nových možností léčby diabetu‘, které spočívají v tom, že diabetes by se pouze neléčil, ale doslova se vyléčil,“ říká pro Seznam zprávy Tomáš Koblas. Právě během jednoho z výzkumů Koblas přišel na to, že namnožením beta buněk dosáhne mnohem lepších výsledků, než bylo předtím možné. „Výsledky byly několikanásobně lepší než to, co se doposud podle nejlepších publikovaných studií světových laboratoří podařilo – jsou zkrátka fenomenální,“ dodává.

Velkým zádrhelem vývoje léčby jsou však finance. Výdaje se totiž pohybují v řádech miliónů a například pojišťovny se na projektu nechtějí nijak finančně podílet. Naštěstí zaujal tento revoluční výzkum také soukromé mecenáše, například nadační fond Neuron či některé pacienty s diabetem. Jejich peníze tak pomohou k mnohem rychlejšímu a efektivnějšímu vývoji. Pokud vše půjde hladce, tak bychom se už brzy mohli dočkat menšího počtu lidí s cukrovkou a IKEM možná i nějaké té nominace na Nobelovu cenu.

Diabetes mellitus, též cukrovka, je pro svůj vysoký výskyt nazvaná civilizačním onemocněním. Jedná se o velmi závažnou chronickou chorobu, která se projevuje poruchou metabolismu sacharidů a trpí jí zhruba desetina populace. Zpravidla rozlišujeme dva základní typy, k jejichž vzniku přispívá život ve stresu, nedostatek pohybu či nevhodné složení potravy.

Fascinují vás medicínské objevy, které usnadňují, nebo dokonce zachraňují životy? Z mezinárodní lékařské spolupráce nedávno vzešel také nápad na navrácení zraku.