Tour de kavárny malebné Olomouce. Kam na nejlepší kofeinovou vzpruhu?

Základem novinářské výbavy je propiska, blok, a káva. Proto jsme se rozhodly obejít nejlépe hodnocené olomoucké kavárny na TripAdvisoru a vyhodnotit, kde mají tu opravdu nejlepší kávu. Naše hodnocení se snaží vystihnout nejen chuť, ale také prostory a vybavení, atmosféru a dortíky, které kavárny nabízí. Pojďme se tedy společně podívat, které kavárny byste při své příští návštěvě Olomouce rozhodně neměli vynechat! 

Bistrá kráva

Lokace: Naproti italské restauraci u Kristýna, nedaleko Zbrojnice na Biskupském náměstí

Ema: Kavárna vás hned na první pohled může zaujmout svým netradičním vnitřkem. Spodní patro totiž tvoří malý obchůdek a pokud se chcete dostat do prostoru kavárny, musíte vyjít po schodech do horního patra. Její prostředí je příjemné a čisté, jako stvořené pro studenty, kteří hledají klidné místo pro učení nebo potřebují zahnat hlad mezi přednáškami. Stejně lákavé jsou i ceny, které se dají lehce označit za “student friendly”. Ideální středně hořkou chuť kávy jsem doplnila slaným quiche koláčem, který se téměř rozplýval na mém jazyku. Bistrá kráva rozhodně stojí za návštěvu.

Vendy: Celkové prostředí působí velmi příjemně. Jednoduchý interiér je vzdušný a ideální pro psaní článků, učení se, nebo na obědovou pauzu. V pozadí pak hraje klidná hudba, která prostředí svědčí. Ceny jsou tu stejně tak přátelské, ať už za kávu, obědové menu, či zákusky. Chuť kávy je silná, ne příliš kyselá, což mi velmi vyhovuje. Za mě je Bistrá kráva ideální volba!

Hodnocení: V – 4.4, E – 4.5

Café La Fée

Lokace: V uličce Ostružnická nedaleko Horního náměstí

Ema: Při vstupu do kavárny vám kromě útulně působícího nábytku pronikne do uší i tematická hudba, která perfektně dolazuje celkový francouzský dojem. Vnitřní prostor je poměrně malý, kompenzuje to však prostorná terasa ve stylu zahrady na opačné straně podniku. Je doplněna o různé dekorace i květiny, prostě ideální místo pro krásný teplý slunečný den. Jelikož je kavárna umístěna v centru města, ceny jsou trochu vyšší, ale pořád přijatelné i pro studenty.  Americano, které jsem si v této kavárně objednala, mě nezklamalo, ale ani příliš nenadchlo. Řekla bych, že atmosféra je u tohto originálního podniku na prvním místě a káva samotná až na tom druhém.

Vendy: Vintage francouzský styl této kavárny mě očaroval už na první pohled. Počasí nám přeje natolik, že si můžeme sednout na zahrádku vnitrobloku, která vás svou atmosférou přenese na klidný venkov Provance. K espressu jsem si objednala i domácí makronku, o které stále nemohu přestat básnit. Chuť jejich kávy není natolik výrazná jako v jiných podnicích, není však špatná. 

Hodnocení: V – 4.7, E – 4.6

Café New One

Lokace: Mezi Náměstím Hrdinů a Okresním soudem

Ema: Podnik už zvenku vzbuzuje dojem, že nepůjde o útulnou kavárnu. Při vstupu dovnitř se vám naskytne pohled na luxusní a prostorný interiér, doplněn o nejrůznější moderní prvky. Kromě kávy vám tady naservírují i chutný oběd a mají široký výběr dortů či jiných sladkých dezertů. Na výsledný pozitivní dojem působí i dobře zvolená hudba, která koresponduje s tónem celého podniku. K jemnému kapučínu s nadýchanou pěnou jsem zvolila Sacherův dort, který se téměř rozplýval na jazyku. Za mě byla tato kombinace úplně ideální pro klidné polední posezení, silná chuť kávy byla příjemně zjemněna mléčnou pěnou. Ceny podniku, jelikož je situován téměř přímo v centru, jsou pochopitelně vyšší. Člověk však musí brát v potaz, že platí nejen za kávu a jídlo, ale i za příjemné prostředí.

Vendy: Tato kavárna je svým elegantním a luxusním stylem podnik, do kterého budete chtít vzít návštěvu, abyste ji ohromili. Podnik je vhodný jak na snídaně, tak pro obědové meetingy, odpolední kávu s přáteli, nebo romantickou večeři. Menu je zde opravdu bohaté a nabízí převážně italskou kuchyni. Ke svému espressu jsem si tedy dala také tiramisu, které se nedá popsat jinak, než nebe v hubě. Už dlouho se mi nepovedlo ochutnat pravé italské tiramisu jinde než v Itálii. Jejich káva se na mém seznamu objevila na prvním místě, její chuť je dostatečně plná a bohatá, ale ne kyselá. Jediným negativem je tedy cena, která je znatelně vyšší než v ostatních kavárnách. Z tohoto důvodu musím výslednému hodnocení trochu ubrat.

Hodnocení: V – 4.5, E – 4.4

Coffee Library

Lokace: Univerzitní knihovna Zbrojnice, BIskupské náměstí

Ema: Coffee Library lze lehce označit za kavárnu, kterou rozhodně zná každý správný student, jelikož je umístěná v prostorách univerzitní knihovny. Svůj obrovský potenciál využívá naplno, v hlavní nabídce mají každý den několik druhů sladkých i slaných svačinek, které nejedenkrát zachránily hladovějící studenty. Interiér je poměrně jednoduchý a moderní, ozvláštněn minimalistickými doplňky. Kavárna je v průběhu celého dne téměř pořád přeplněná, mě osobně se tam podařilo chytit místo na sezení pouze párkrát. Chuť kávy je kyselejší, než já osobně preferuji, proto ji téměř vždy doplním mlékem nebo lžičkou třtinového cukru. Nelze však popřít, že i mě samotnou tato kavárna několikrát zachránila v časech studijní krize a právě proto se sem po dobu celého mého studia budu vždy ráda vracet.

Vendy: Mnou nejčastěji navštěvovaná kavárna, díky strategické lokaci přímo v knihovně naší univerzity. Máme spolu nekonečný love hate relationship, který je založen primárně na chuti  kávy. Jejich espresso je spíše pro jazýčky, které mají rády kávu kyselejší. Atmosféra této kavárny je hlučná, energická a intenzivní. Většinou zde posedávají studenti pracující na úkolech do školy, a je zde plno, obzvlášť pak ve zkouškovém období. Na druhou stranu mají snad nejbohatší výběr občerstvení, a to ze všech olomouckých kaváren. Jejich zákusky si probojovaly místo do mého srdce velmi rychle. 

Hodnocení: V – 4.2, E – 4.3

Jazz Fresh Café

Lokace: Vedle Jazz Tibet Clubu, u Kina Metropol

Ema: O existenci této kavárny jsem téměř rok, co v Olomouci studuji, vůbec neslyšela. Objevili jsme ji až na TripAdvisoru a já absolutně nevěděla, co od ní mohu očekávat. Kavárna zvenku na první pohled nezaujme, hlavně pokud jste jen náhodným kolemdoucím. Zevnitř působí přívětivě a domácky, akorát jde o poměrně malý prostor, do kterého se nevejdou víc než tři stoly. Nám se však podařilo přijít v ne právě rušnou dobu a jeden jsme si ulovili. Objednala jsem si lungo s cookie koláčkem, který byl vynikající. Káva mi také chutnala, byla ideálně hořká a vůbec ne kyselá, což u mě zabodovalo. Akorát veliká škoda nízké propagace podniku a malinkého prostoru.

Vendy: Tato kavárna se nachází hned vedle Jazz Tibet Clubu, který je nejen mezi studenty velmi známý. Podnik nabízí malý, útulný prostor, který se ale velmi jednoduše zaplní. Nevýhodou je špatně napsaná otevírací doba na Googlu, která kavárně neprospívá. Samotná káva je zde výborná, ideální poměr hořkosti a kyselosti, vyhoví spoustům milovníkům kofeinového nápoje. K němu si dávám ještě jablečný dortík, který je taktéž vynikající. 

Hodnocení: V – 4.3, E – 4.3

Autor: Ema Materanková, Vendy Rojčíková


Je libo něco k zakousnutí nebo okoštování? Pak se na chvíli přeneste na slavnosti vína na Slovácko! Vezmeme vás tam v reportáži redaktora Patrika.


Máte rádi naše dobrý zprávy a chtěli byste nás nějak podpořit? Prostřednictvím drobného příspěvku na náš transparentní účet můžete jednorázově či pravidelně pomoci Dobrým Zprávám se i nadále rozvíjet.


Foto: Ema Materanková, Vendy Rojčíková, Samuel Táborský

Příspěvek vytvořen 18

Související Příspěvky

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.

Zpět na začátek
Dobrý Zprávy