Putujte v létě s Dobrými anděli. Deset andělských míst čeká v Čechách, na Moravě i ve Slezsku

Tereza Stará 31. 7. 2021

Česká nadace Dobrý anděl slaví tento rok desáté narozeniny. V rámci oslav si tak pro všechny malé i velké cestovatele připravila deset míst v Čechách, na Moravě a ve Slezsku, které mají souvislost s něčím dobrým nebo andělským. Při putování si svoje dobré andělské místo najdou obdivovatelé přírody i historických památek a na nejmenší návštěvníky čeká suvenýr z cestování.

Nějaké andělské zastavení je doslova v každém koutě Česka

Dobrý anděl již deset let pomáhá rodinám, kterým vážná nemoc otočila život vzhůru nohama. Kromě pravidelných měsíčních příspěvků můžete nyní pomoci i cestováním po České republice a sbíráním originálních suvenýrů. Na každém andělském zastavení se totiž ukrývá unikátní QR kód, díky kterému se můžete dostat na e-shop nadace.

Na každém místě najdete ručně vyrobené výroční andělské magnetky, které se stanou příjemným suvenýrem z dobrého místa. Andělské putování se rozběhlo už letos v červnu, trvat by ale mělo až do konce tohoto roku. Ti největší cestovatelé, kteří navštíví všech deset míst, pak mají šanci objevit se přímo na stránkách nadace v andělské síni cestovatelů. Tak kam vyrazíte?

Andělská hora – Karlovarský kraj

Prvním andělským zastavením je vesnička Andělská hora, která se nachází asi deset kilometrů východně od Karlových Varů. Právě tady se v podobě zříceniny hradu Andělská hora spojuje historie s přírodou. Kolem ruin z 15. století si můžete projít několik naučných stezek přírodou nebo navštívit nedaleké chráněné oblasti Slavkovský les a Doupovské hory.

Andělská hora – Liberecký kraj

Druhou zastávku a zároveň druhou Andělskou horu našeho putování najdete pár kilometrů severozápadně od Liberce. Vesnička Andělská hora, bývalé významné hornické město, je dnes součástí města Chrastava. Kolem historického centra vesnice se ve zdejších hlubokých lesích nachází i připomínka nedávné minulost. Při procházce v přírodě tu narazíte na několik vojenských bunkrů.

Zřícenina hradu Andělská hora na Liberecku je zasazená v krásné přírodě

Andělská hora – Moravskoslezský kraj

Poslední vesnice Andělská hora, kterou během putování můžete navštívit, láká především svojí pozicí na mapě. Nejvyšší vrchol Hrubého Jeseníku Praděd se totiž nachází jenom několik kilometrů daleko a bývalé hornické město tak nabízí především velké množství turistických cest a možností k výletu v přírodě.

Dobrošov – Královehradecký kraj

Každý český turista by měl aspoň jednou za život navštívit turistickou chatu a rozhlednu na kopci Dobrošov na Náchodsku. Právě tady totiž od roku 1895 stojí první základna Klubu českých turistů. Ve vesničce Dobrošov pak nevynechejte rozsáhlou dělostřeleckou tvrz z období před druhou světovou válkou.

Dobrochov – Olomoucký kraj

Pár kilometrů jižně od Prostějova najdete ve vesnici Dobrochov zajímavou technickou památku. Vysílač Českých Radiokomunikací díky okolní rovinaté krajině dobře slouží jako rozhledna do okolí, ačkoliv je vysoký pouhých 155 metrů. Kousek od vesnice navštivte také železnou vyhlídkovou plošinu, která byla postavena jako připomínka sta let od vzniku Československa a vy z ní tak můžete pozorovat další století republiky.

Dobronice – Jihočeský kraj

Jihozápadně od Tábora se na zalesněném kopci tyčí věž zříceniny hradu Dobronice, ze které se vám nabídne krásný výhled na koryto řeky pod ní. Řeka Lužnice protéká přímo vesnicí Dobronice u Bechyně a místo je tak právem vyhlášenou vodáckou lokalitou.

Rokový zámek Dobříš je jednou z nejhezčích zastávek

Dobříš – Středočeský kraj

Středočeskou Dobříš najdete čtyřicet kilometrů na jihozápad od Prahy a určitě neminete. Dominantou města je totiž známý rokokový zámek s přilehlými parky a zahradami, který je z pohledu zvenku i zevnitř zkrátka okouzlující. Ve městě dále navštivte muzeum hraček, židovský hřbitov nebo synagogu z počátku 20. století.

Andělský Mlýn – Jihomoravský kraj

Renesanční vodní mlýn zřejmě ve znojemských hlubokých lesích vyrostl roku 1695. Tato unikátní kulturní památka s dochovanou sgrafitovou výzdobou je bohužel nyní v havarijním stavu, ačkoliv v České republice již mnoho podobných staveb nenajdete. Největším lákadlem v okolí je bezesporu národní park Podyjí, v jehož srdci se mlýn nachází.

Dobronín – Kraj Vysočina

Malá vesnička a další zastávka andělského putování Dobronín leží pár kilometrů severovýchodně od Jihlavy v Hornosázavské pahorkatině. Za návštěvu tu stojí především unikátní naučná stezka O koních, kde se o těchto krásných zvířatech dozvíte vše, co by vás mohlo zajímat.

Dobrá Voda – Plzeňský kraj

U vesnice Draženov na Domažlicku na vás čeká poslední zastávka andělského putování – poutní místo Dobrá Voda. Lidé se tu scházejí již od 19. století, kdy zdejší voda uzdravila poraněnou nohu cestáře. Zázračnou vodou ze studánky si můžete omýt vaše rány a neduhy. Najdete tu i kapli Panny Marie, okolo které stojí čtrnáct zastavení křížové cesty.

Autor: Tereza Stará


A pokud byste to všechno stihli a neměli cestování dost, tak připomínáme náš dobrý tip z května o dvou aplikacích, které mají usnadnit hledání turistických lokalit v Česku.


Foto: twitterový účet Nadace Dobrý anděl, dobryandel.cz, mapy.cz, kudyznudy.cz